۲ خطر پنهان كرونا!

۲ خطر پنهان كرونا!

به گزارش ایت بال تغذیه نامناسب و كم تحركی دو خطری است كه در دوران شیوع كرونا به علت خانه نشینی، افراد مختلف را تهدید می كند و می تواند سر منشاء خیلی از مشكلات سلامتی باشد.


به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، پاندمی کووید۱۹ از زمان پیدایش، چالش های زیادی را پیش روی جوامع قرارداده است و تغییر شرایط زندگی و فاصله گذاری اجتماعی، مشکلات روحی - روانی ناشی از استرس بیماری، تعطیلی مدارس، دانشگاه ها، مراکز ورزشی و تفریحی تاثیرات مهمی در زندگی انسان داشته اند.
سالم نبودن سبک زندگی، زمینه بیماری های گوناگونی مانند چاقی، دیابت، افزایش فشار خون و بیماری های دیگری را فراهم می آورد که در ابتلای شدید تر به بیماری کووید ۱۹ تأثیر دارند و باید بدانیم که سبک زندگی جنبه های مختلفی دارد که در این بین باید به موارد مهمی نظیر تغذیه، فعالیت فیزیکی، بهداشت فردی، الگوی خواب، پرهیز از مصرف دخانیات، روابط دوستانه و خانوادگی مناسب اشاره نمود.
زنان نه تنها برای خود بلکه برای کل افراد خانواده، تعیین کننده الگوی تغذیه هستند و تغذیه سالم در واقع عادات غذایی را شامل می شود که بتواند درمجموع املاح، ویتامین، پروتئین وسایر نیازهای بدن را تأمین کند.
برنامه غذایی سالم، برنامه ای است که بخشی از مواد نظیر نان و غلات، میوه ها و سبزیجات، شیر و لبنیات، گوشت و تخم مرغ و حبوبات و هم چربی ها با رعایت نسبت مناسب توسط هر فرد در آن یافت می شود.
در این مطلب که از جانب ملک آرا، متخصص پزشکی ورزشی تهیه شده و از جانب فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار ایسنا قرار گرفته، آمده است: نوشیدن آب کافی روزانه (۸ لیوان در روز)، استفاده از شیر و لبنیات کم چرب (حداقل روزانه ۲ لیوان شیر)، مصرف ماهی حداقل دو بار درهفته، پرهیز از مواد غذایی سرخ شده و فست فودها و نوشابه های گازدار، استفاده از روغن مایع گیاهی و گنجاندن انواع آجیل و مغزهای بی نمک مواردی است که برای داشتن تغذیه سالم باید در نظر گرفته شود.
در زمان فاصله گذاری اجتماعی، فعالیت بدنی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد و این یک واقعیت تلخ است که در دوران پاندمی بیماری ها مجبوریم در خانه بمانیم تا خویش را از ویروس در امان نگاه داریم.
در این حالت خیلی از فعالیتهایی که تابحال انجام می داده ایم مانند فعالیتهای ورزشی و تفریحی و معاشرت های خانوادگی و دوستانه محروم می شویم و به برنامه هایی روی می آوریم که کمترین فعالیت جسمانی را همراه دارد مانند تماشای تلویزیون، گشت و گذار در شبکه های اجتماعی، کتاب خوانی و... که اگر به همه ابعاد سلامت خود فکر نکنیم، امکان دارد در دوران خانه نشینی مبتلا به اختلال مهم کم تحرکی شویم که می تواند سر منشاء خیلی از مشکلات سلامتی باشد. حتی تنها چند دقیقه فعالیت در ساعت می تواند اثرات مخرب نشستن طولانی مدت را خنثی کند و نباید در دوران کرونا ورزش و فعالیت بدنی را به فراموشی بسپاریم.
منبع:

1399/07/30
22:39:41
5.0 / 5
2037
تگهای خبر: بیماری , پروتئین , تغذیه , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بیلیارد