مدیرگروه فیزیولوژی ورزشی پژوهشگاه تربیت بدنی پاسخ داد:

برخی ورزش ها قد كودكان را كوتاه می كنند؟

برخی ورزش ها قد كودكان را كوتاه می كنند؟

مدیر گروه فیزیولوژی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی در مورد تاثیر مثبت و منفی ورزش بر رشد قدی كودكان و نوجوانان توضیح داد.


هادی روحانی در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به اینکه از طرف برخی افراد مطرح می شود رشته های ورزشی نظیر بسکتبال و والیبال در رشد قدی کودکان موثر بوده و بالعکس ورزش هایی نظیر ژیمناستیک، بدنسازی، فوتبال و... تاثیر منفی در رشد طولی کودکان دارد، اظهار نمود: بطور کلی ورزش در سطح عادی نه فقط مانع رشد قدی کودکان نمی گردد بلکه موجب تحریک صفحات رشد و استخوان ها شده و با تحریک هورمون رشد که برای رشد کودکان نیاز است به رشد طولی کمک می نماید.
عواملی که بر رشد قدی کودکان تاثیر منفی دارد
وی افزود: این طرز تفکر که اگر کودکان وزنه بزنند و یا ورزش های پرشی انجام دهند، موجب کوتاه شدن قد کودکان می شود حقیقت ندارد و چنین طرز تفکری اشتباه است و تا کنون مطالعات و تحقیقات انجام شده چنین مسئله ای را تایید نمی کنند.
این عضو هیئت علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با اشاره به اینکه ورزش در شرایطی که در سطح قهرمانی نباشد و به صورت سنگین انجام نشود برای رشد قدی کودکان مضر نخواهد بود، اشاره کرد: تحقیقات نشان داده است، تنها مسئله ای که رشد قدی کودکان و نوجوانان را به مخاطره می اندازد، ورزش هایی است که در آن کودک یا نوجوان مجبور است کاهش وزن داشته باشد و اگر مجبور شود یا تلاش کند که وزن خودرا به رژیم غذایی و یا برخی داروها کم کند اساسا برای رشد قدی اش مضر خواهد بود.
ژیمناستیک رشد قدی را محدود می کند؟
روحانی با اشاره به اینکه عموما خانواده ها، کودکان را در سنین پایین راهی رشته ورزشی ژیمناستیک می کنند، اظهار داشت: ورزش ژیمناستیک در صورتیکه عادی دنبال شود برای کودکان مضر نخواهد بود اما اگر کودک و یا نوجوانی تلاش کند جهت شرکت در مسابقه وزنش را با روش های مختلف نظیر رژیم غذایی یا برخی داروها کم کند و از این طریق بتواند حرکات ورزشی مورد نظر را انجام دهد اساسا بر رشد قدی وی تاثیر منفی خواهد گذاشت.
وی با اشاره به اینکه در دوران کودکی و نوجوانی تمام سیستم های بدنی کودک در حال رشد است و هر کدام از این اجزا در یک بازه زمانی به اوج می رسد، اشاره کرد: بطور مثال استقامت در یک بازه سنی، سرعت در یک بازه سنی و قدرت در یک بازه سنی به اوج می رسد و اگر کودکان نخواهند در سطح قهرمانی ورزش مورد نظر خودرا دنبال کنند باید برخی رشته های بطور خاص و مجزا بررسی شود که آیا تاثیر بد بر رشد قدی کودکان خواهد داشت یا خیر؟
فوتبال بر رشد قدی کودک تاثیر دارد؟
مدیر گروه فیزیولوژی ورزشی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی، با تاکید بر اینکه تاثیر اصلی بر رشد قدی کودکان ناشی از محدودیت های غذایی و مصرفی برخی داروها برای کاهش وزن می باشد، عنوان کرد: بطور مثال رشته فوتبال هیچگونه مشکلی برای رشد قدی کودکان ایجاد نخواهد کرد، حتی رشته وزنه برداری نیز برای کودکان و نوجوانان رشد قدی را به خطر نمی اندازد اما اگر در رشته ای نظیر وزنه برداری بر اثر فشار زیاد و تمرینات غضروف های مفاصل ساییده شود شاهد تاثیر بد بر رشد قدی کودکان خواهیم بود در صورتیکه حتی اگر رشته ای نظیر وزنه برداری در سطح و فشار عادی دنبال شود صدمه ای برای رشد کودکان و نوجوانان نخواهد داشت.
روحانی با اشاره به ورزش هایی که در آنها ضربه به مفاصل وجود دارد، اظهار داشت: اگر فشار این ضربات در سطح عادی و بدون فشار باشد برای رشد استخوان ها و صفحات رشد محرک خوبی خواهد بود.
والیبال و بسکتبال عامل رشد قدی هستند؟
وی ادامه داد: باید ظرفیت های ژنتیکی کودکان و نوجوانان جهت حضور در رشته های ورزشی مختلف بررسی شود. برخی چنین تصور اشتباهی را دارند که رشته هایی نظیر والیبال یا بسکتبال موجب رشد قدی کودکان و نوجوانان می شود که این طرز تفکر اشتباه است و به صورتی عموما افراد بلند قد برای رشته ای نظیر والیبال و بسکتبال استعدادیابی شده اند و بطور مثال در این رابطه می توان به لیبروها در رشته ورزشی والیبال اشاره نمود که عموما کوتاه قامت تر از سایر والیبالیست ها هستند.1399/04/14
16:57:43
5.0 / 5
2735
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
بیلیارد