محققان كشور طی تحقیقاتی ثابت كردند؛

بهبود چروك و آكنه با پیوند سلولهای بنیادی فرد به پوست خود

بهبود چروك و آكنه با پیوند سلولهای بنیادی فرد به پوست خود

ایت بال: پژوهشگران كشور با بررسی اثر درمانی و عوارض جانبی استفاده از فیبروبلاست های خود فرد در جوان سازی و بهبود ضایعات پوستی به این نتیجه رسیدند كه چروك و آكنه با سلولهای بنیادی فرد بهبود می یابد.به گزارش ایت بال به نقل از مهر، جوان سازی و بهبود ضایعات پوستی یكی از مطالبات جامعه از بخش درمانی در سراسر جهان است. پژوهش های اخیر نشان داده اند كه پیوند سلول های فیبروبلاستی خود فرد، می تواند سبب جوان سازی پوست شود.
به منظور بررسی بی خطر و اثربخش بودن استفاده از این سلول ها در دراز مدت، پژوهشگران پژوهشگاه رویان و دانشگاه علوم پزشكی قزوین، یك مطالعه بالینی مرحله دوم (فاز دو) طراحی كردند كه طی آن ۵۷ فرد با چین و چروك (۳۷ نفر با ۱۳۲ محل برای درمان)، یا اثر آكنه (۲۰ نفر با ۳۶ محل برای درمان) با نمره مشخصی از لطمه پوستی، در سه مرحله سلول های فیبروبلاستی برداشت شده از بدن خود بیمار را به صورت تزریق در محل ضایعه با فواصل ۴ تا ۶ هفته ای دریافت نمودند.
اثربخشی و عوارض جانبی ۲، ۶، ۱۲ و ۲۴ ماه بعد از آخرین تزریق بررسی گردید.
نتایج این پژوهش كه در مجله بین المللی یاخته (Cell Journal) به چاپ رسیده است نشان داد، استفاده از این روش چروك و اثر آكنه را دست كم دو نمره بهبود می بخشد. شش ماه بعد از آخرین تزریق ۹۰.۱ درصد از محل های چروك و ۸۶.۱ درصد از اثرات آكنه دست كم یك درجه بهبود را نشان دادند.
همچنین در دست كم ۵۶.۱ درصد از چروك ها و ۶۳.۹ درصد از اثرات آكنه دو درجه بهبودی دیده شد. بیماران به ۷۰.۵ درصد از چروك ها و ۷۲.۲ درصد از اثرات آكنه نمره درمانی خوب یا عالی دادند. بهبودی های به وجود آمده تا اختتام ۲۴ ماه ثابت بود و در طول مدت مطالعه هیچ عارضه جانبی مشاهده نشد.
نتایج این پژوهش نشان داد استفاده از فیبروبلاست های خود فرد در جوان سازی و بهبود ضایعات پوستی موثر است و در دراز مدت اثر جانبی خاصی ندارد.
دكتر ناصر اقدمی، دكتر امیر باجوری، دكتر زهرا عروجی پژوهشگران این پروژه بودند.


منبع:

1398/08/21
14:34:06
5.0 / 5
4061
تگهای خبر: طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بیلیارد