در گفت وگو با ایت بال تشریح شد

۶ علت اصلی گرایش ورزشكاران به مكمل ها و مواد نیروزا

۶ علت اصلی گرایش ورزشكاران به مكمل ها و مواد نیروزا

به گزارش ایت بال گرایش ورزشكاران به مكمل ها و مواد غذایی نیروزا علل مشخصی دارد.به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، مكمل غذایی ورزشــی؛ ماده ای برای رفع نیازهای غذایی و طبیعی ورزشكار یا جبران كمبود بعضی مواد مغذی بدن ورزشكار مانند آهن، مایعات، ویتامین ها و... است و نخستین هدف از مصرف مكمل غذایی رفع نیازهای بدن است كه در سایه آن عملكرد ورزشكار هم بهبود می یابد و ماده غذایی نیروزا هم غذاها و اجزایی از آنها است كه توان شخص را در انجام كار یا اجرای مهارت بالا می برد كه می توان به كراتین، كارنیتین، بیكربنات و... اشاره نمود.
علل گرایش به مكمل ها و مواد غذایی نیروزا
دكتر غلامرضا نوروزی-رییس فدراسیون پزشكی ورزشی- با اشاره به اینكه یك اصل كلی در مورد مصرف بیشتر مكمل های موثر بر افزایش عملكرد ورزشی (مانند داروها و هورمون ها) این اســت كه مصرف آنها با اصول اخلاق ورزشی مغایرت دارد و جزو مواد ممنوعه یا دوپینگ به شمار می آیند، اظهار داشت: در باره علل گرایش ورزشكاران به مكمل ها و مواد غذایی نیروزا می توان به جبران كمبودهای رژیم غذایی یا شیوه زندگی (تغییر تركیب و اندازه بدن)، برآوردن افزایش نیازهای ناشی از تمرینات سنگین و مسابقات مكرر، تاثیرگذاری مستقیم در عملكرد ورزشكار، عقب نماندن از هم تیمی ها یا رقبا، سفارش مربی، والدین و افراد صاحب نفوذ (تاثیرپذیری ورزشكاران از مربی تا ۶۸ درصد گزارش شده است) و حس برتری جویی هر فرد به خصوص در ورزش اشاره نمود.
نگرانی در مورد مصرف مكمل های غذایی
او همینطور تاثیر مكمل های مصرفی، قوانین ممنوع كننده مصرف این مواد (دوپینگ) و ایمنی مكمل ها (عوارض جانبی) را همچون موارد نگرانی در مصرف مكمل های غذایی بر شمرد.
دسته بندی مكمل های غذایی
رئیس فدراسیون پزشكی ورزشی همینطور در مورد دسته بندی مكمل های غذایی بر اساس اثربخشی و عوارض جانبی مكمل ها، عنوان كرد: چهار دسته بندی در این رابطه وجود دارد كه به منابع مفید برای تامین انرژی و عملكرد ورزشكار، منابعی كه تاثیر عملی روی عملكرد می گذارند ولی به بررسی علمی بیشتری نیاز دارند، منابع فاقد آثار مفید و اثبات شده روی عملكرد و سلامت كه شامل بیشتر مكمل ها است و هم منابعی كه توسط كمیته WADA و IOC ممنوع شده اند و دوپینگ به شمار می آیند، تقسیم می شود.1398/07/10
15:52:06
5.0 / 5
4534
تگهای خبر: تیم , رژیم غذایی , سلامت , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
بیلیارد