محققان انگلیسی می گویند؛

رژیم غذایی کم کربوهیدرات به کلیه ها لطمه نمی رساند

رژیم غذایی کم کربوهیدرات به کلیه ها لطمه نمی رساند

ایت بال: خیلی از افراد در سراسر جهان از رژیم های سرشار از پروتئین مانند رژیم آتکینز برای کمک به تغییر وزن ناخواسته استفاده می نمایند.به گزارش ایت بال به نقل از مهر به نقل از دیلی میل، در صورتیکه چنین رژیم هایی می توانند مؤثر باشند، اما نگرانی هایی وجود دارد که رعایت آنها برای مدت طولانی می تواند موجب لطمه به کلیه ها در بعضی از گروه های در معرض خطر مانند افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ شود، برای اینکه بدن در دفع حجم زیادی از زباله های پروتئینی گرفتار مشکل می شود.
با این حال، تحقیقات جدید نشان میدهد که رژیم کم کربوهیدرات حاوی پروتئین بالا ممکنست در بعضی موارد عملکرد کلیه را بهبود بخشد.
ایده این رژیم ها این است که پروتئین (مانند گوشت، ماهی و تخم مرغ) و چربی ها متابولیسم را افزایش داده و احساس سیری بیشتری ایجاد می کنند، در نتیجه کالری کمتری مصرف می شود.
در سال ۲۰۱۹، پروفسور «دنیس فوکه»، رییس سابق کارگروه تغذیه کلیه در اروپا، که تحقیقات خودرا در مورد تأثیر شیوه زندگی و رژیم غذایی بر سلامت کلیه ها انجام می دهد، هشدار داد که رژیم غذایی با پروتئین بالا می تواند بیماری کلیوی مزمن با درجه پایین را که در افراد مبتلا به دیابت شایع است افزایش دهد.
اما اخیراً مطالعات نشان داده اند که رژیم غذایی کم کربوهیدرات (کمتر از ۱۳۰ گرم در روز) و با پروتئین زیاد می تواند برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ مفید باشد.
بررسی ها نشان داد وقتی بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ به مدت ۲۳ ماه رژیم کم کربوهیدرات را دنبال کردند، در ۴۶ درصد آنها، وضعیت معکوس شد و دیگر نیازی به مصرف دارو نداشتند.
نتایج مطالعه فعلی نشان میدهد که نگرانی های قبلی در مورد تأثیر رژیم های غذایی با پروتئین بالا در لطمه به کلیه، بی اساس است.


منبع:

1400/05/20
10:22:42
5.0 / 5
782
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان ایت بال
بیلیارد