معاون وزیر علوم مطرح كرد؛

ورود پارك های علم و فناوری به عرصه انقلاب فناوری در ۱۴۰۰

ورود پارك های علم و فناوری به عرصه انقلاب فناوری در ۱۴۰۰

به گزارش ایت بال معاون پژوهشی وزیر علوم از ورود پارک های علم و فناوری به عرصه انقلاب فناوری در سال ۱۴۰۰ اطلاع داد.به گزارش ایت بال به نقل از وزارت علوم، غلامحسین رحیمی، در آیین تکریم دکتر مهدی کشمیری مدیر کل سابق دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم اظهار داشت: پارک های علم و فناوری مولفه مهمی از سپهر توسعه کشور هستند.
رحیمی ضمن اشاره به این که حالا همه استان های کشور یک پارک علم و فناوری استانی دارند، عنوان کرد: پارک های علم و فناوری مولفه مهمی از سپهر توسعه کشور هستند که در کنار مراکز و نهادهای نو آوری، ۲۰۰ مرکز رشد و مناطق ویژه علم و فناوری این سپهر توسعه را می سازند و وزارت علوم در این میان نقش حمایتی از این مراکز را بر عهده دارد که در این حوزه حمایتی وزارت علوم توانسته است محوریت دادن هر گونه مجوز را به دست آورد و حاکمیت در دادن مجوز برای تاسیس پارک یا مرکز رشد تنها بر عهده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به اینکه از شخص مقام معظم رهبری تا مدیران و دست اندرکاران این عرصه، جنبه حمایتی خویش را از پارک های علم و فناوری صریحاً اعلام داشته اند، اضافه کرد: سال جاری ما شاهد بودیم که به جز بدنه دولت، مجلس شورای اسلامی هم از توسعه و بودجه پارک های علم و فناوری حمایت کرد و الان پارک های علم و فناوری، خود به شکل فعال در زمینه تجاری سازی، ایجاد فناوری و کارهای اقتصادی شرکت دارند و مطمنا در سال ۱۴۰۰ وارد عرصه چهارم انقلاب فناوری خواهند شد و در مباحثی چون هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، برنامه ها و مأموریت های جدیدی عرضه خواهند کرد.
به گفته وی، دکتر کشمیری از عناصر اثرگذار در توسعه و ساماندهی پارک های علم و فناوری بودند که در موفقیت کنونی پارک ها با وجود کمبودهای مالی که وجود داشت نقش مهمی ایفا کردند و من سفارش ام به روسای همه پارک های علم و فناوری این است که پیوند قوی با دانشگاه ها و مراکز علمی داشته باشند چونکه دانشگاه ها در توسعه مراکز رشد و پارک های علم و فناوری نقش بسزایی دارند. در ادامه این نشست مهدی کشمیری، مدیر کل سابق دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم هم با تکیه بر نقش مهم پارک های علم و فناوری اظهار داشت: حوزه فناوری وزارت علوم احتیاج به یک مراقبت ویژه دارد؛ این حوزه یک حوزه جوان و نوپا است که مشکلات مختلف نیروی انسانی و زیرساختی دارد و به صورت خاص از ارکان وزارت علوم به حساب می آید بنابراین نیازمند آن است که مسؤلان نسبت به آن دغدغه داشته و از آن مراقبت نمایند. ایشان در ادامه خاطرنشان کرد: این حوزه از نظر مأموریت ها با سایر حوزه ها متفاوت می باشد و باید مراقبت شود تا مسائل این حوزه با سایر مشکلات مجموعه درهم آمیخته نشود. باید تلاش شود تا تجربیات ناموفق در این عرصه مجدداً تکرار نگردد.
کشمیری اضافه کرد: عرصه فناوری یک عرصه تعریف شده و معلوم نیست و اگر وارد این عرصه می شویم باید خودمان را تجهیز نماییم. این عرصه، عرصه اقتصاد و کسب و کار است، عرصه میدان دادن به بخش خصوصی است و تنها زمانی مورد توجه دیگران قرار می گیرد که برای آن تدارک دیده و مجهزش نماییم. این عرصه مدعی های بزرگ دارد و باید ادوات مجهز کردن آنرا مهیا کرده و به آن نگاه ویژه داشته باشیم بنابراین نوگرایی، بازبینی ساختاری و اولویت بخشیدن به حوزه فناوری از سفارش های من به متولیان امر است.


منبع:

1400/02/31
12:43:01
5.0 / 5
964
تگهای خبر: اینترنت , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
بیلیارد