تجهیزات بافندگی فرش بومی سازی شد

تجهیزات بافندگی فرش بومی سازی شد

به گزارش ایت بال یک شرکت دانش بنیان موفق شد تجهیزات بافندگی فرش را بومی سازی کند.به گزارش ایت بال به نقل از معاونت علمی و فناوری، علیرضا مهران شریفی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان اظهار داشت: با وجود آن که، فرش ایرانی در سالهای اخیر رقبای بسیار جدی در بازارهای جهانی پیدا کرده است، اما هنوز فرش دستباف ایرانی معتبرترین برند به حساب می آید. ما هم کوشیده ایم تا با بومی سازی تجهیزات این حوزه، به توسعه صنعت فرش کمک نماییم.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان اضافه کرد: شرکت ما در زمینه تولید ماشین آلات بافندگی فعالیت دارد. هم اکنون فرش ماشینی، بازار بسیار گسترده ای دارد به همین خاطر لازم است تا دستگاه ها و تجهیزات مورد نیاز این صنعت به صورت کامل در داخل تولید شود. سیستم دستگاه بافندگی معروف به ژاکارد الکترونیکی یکی از این تجهیزات است که نقش مهمی در خط تولید بافت فرش ماشینی دارد. این دستگاه در داخل شرکت بومی سازی شده و به تولید انبوه رسیده است.
وی ضمن اشاره به نقش این دستگاه در تولید فرش باکیفیت، اظهار داشت: سیستم بافندگی که به نام ژاکارد الکترونیک معروف است از اجزاء مختلف مکانیکی، الکترونیکی و کامپیوتری تشکیل شده است. تولید این دستگاه بافندگی در داخل کشور توانسته است سبب صرفه جویی ارزی قابل توجهی شود و کشور را از واردات آن بی نیاز سازد.
این فعال دانش بنیان همینطور بیان نمود: مدلهای مشابه این محصول که توسط دو شرکت اروپائی تولید می شود امکان دارد تا ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار یورو هم قیمت داشته باشد. در صورت حمایت و تأمین ارز مورد نیاز، میتوان این دستگاه را با یک ششم قیمت محصول مشابه خارجی در داخل کشور تولید کرد.
شریفی ضمن تاکید بر اهمیت بومی سازی دستگاههای در رابطه با صنعت فرش، اضافه کرد: سیستم بافندگی ژاکارد الکترونیک هسته مرکزی در خط تولید بافت فرش ماشینی به حساب می آید و وظیفه کنترل طرح و نوع بافت از نظر بافت نخ های رنگی و ضایعات داخل فرش را برعهده دارد. این دستگاه بافندگی همچنین، طرح و نوع بافت فرش را مشخص می کند. این دستگاه، سبب افزایش کیفیت بافت فرش می شود.
وی در ادامه اظهار داشت: شرکتهای تولیدکننده فرش ماشینی متوسط و بزرگ که فرش های ۱۰۰۰، ۱۲۰۰ و۱۵۰۰ شانه تولید می کنند مشتری این دستگاه بافندگی هستند.
شریفی ابراز امیدواری کرد تا در آینده نزدیک دستگاه بافندگی، با ظرفیت و راندمان بالاتر نسبت به نمونه قبلی در این شرکت تولید شود.


منبع:

1400/02/20
23:33:22
5.0 / 5
1058
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بیلیارد