معاون وزیر ورزش و جوانان:

روستاها باید توانمند شده و از مهاجرت معكوس جلوگیری شود

روستاها باید توانمند شده و از مهاجرت معكوس جلوگیری شود

به گزارش ایت بال معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با تاکید بر اینکه باید روستاها توانمند شده و از مهاجرت معکوس جلوگیری شود، اظهار داشت: خانواده محور بودن تمامی ایده ها باید مدنظر باشد و در همه طرح ها خانواده در اولویت قرار گیرد.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، آیین افتتاحیه نخستین جشنواره ملی ایده ها و طرح های جوانان برای شهری بهتر با حضور نمایندگان برخی از نهادها و سازمان ها به میزبانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران انجام شد.
محمدمهدی تندگویان، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در این نشست ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و سال جدید و آرزوی سلامتی و رونق اقتصادی برای مردم کشور گفت: اتفاقی که در دنیا افتاده و یکی از چالش های روز است، بحث شهری شدن سکونت مردم است و زندگی شهری با یک شیب نامناسب روبه افزایش است.
وی ادامه داد: این مساله و گسترده شدن شهرها بدون برنامه ریزی، لطمه های خودش را داشته و حدود ۴ دهه می گذرد که دنیا وارد این چالش شده است. در بخش هایی از آسیا و قاره آمریکا این مساله به یک چالش بزرگ تبدیل گشته و سال ها به بهره گیری از جوانان و استفاده در مدیریت شهری فکر شده است.
تندگویان اشاره کرد: چیزی که در شهرهای ما اتفاق افتاده بهم ریختگی و عدم توسعه عدالت اجتماعی در محله های مختلف است. در شهر تهران این معضل بیشتر به چشم می آید و بحث حاشیه نشینی شهری خودش را نشان میدهد. تهران به یک ابرشهر بی منطقه تبدیل گشته است.
وی افزود: برای موضوع جشنواره، مدلهای مختلفی برای گرفتن پیشنهادها و ایده ها داریم. باید در درجه اول بحث اعتماد باشد. باید این جشنواره بصورت دو طرفه باشد و فقط اینطور نباشد که ما طرح ها و ایده ها را بگیریم. تمام ایده ها باید در آرشیو قرار بگیرد و در دسترس همه باشد که جوانان بدانند به آنها اهمیت داده شده است و در مرحله بعد تیم طراح را دعوت نماییم و برای آنها دوره های آموزشی بگذاریم.
معاون امور جوانان اظهار داشت: هدف ما این است که از بحث مدرک گرایی به بحث ایده پردازی و خلاقیت برویم. قصد ما این است که برای نخبه های علمی زمینه لازم را فراهم نماییم. بحث کمبود مهارت مشکل اصلی جوانان ما است و متاسفانه خیلی از جوانان با مدارک دانشگاهی بالا مهارت لازم را برای انجام کار ندارند.
وی گفت: مدل جذب ایده ها و پاسخگویی باید دو طرفه و به سود کشور و شهرهای مختلف باشد و در هر شهرستان طرح به وجود آمده موجب شود که از مهاجرت جلوگیری شود. اهتمام ما براین بود که تمرکززایی نماییم و ایده ها در استانها پخش شود. جوانان شکوفایی آینده را در اختیار دارند.
وی ادامه داد: به خاطر دسترسی به علم روز، جوانان از همه مسائل آگاهی دارند و همه چیز را چک می کنند. ایده های جوانان می تواند ما را درحل مشکلات کمک نماید. هر ایده باید در جایگاه خودش بررسی و فایل بندی شود و نباید همه ایده ها را کلی نگاه نماییم. وقتی جامعه هدف ما جوانان است باید در جلسات تصمیم گیری از خود جوانان بهره بگیریم.
تندگویان اشاره کرد: عمده مشکلات شهر تهران بحث اقتصاد شهری است و باید شورای شهر کارآمدتر عمل کند. باید یک بازبینی در شورای شهر و اختیارات آن صورت بگیرد چون عملا به شورای شهرداری تبدیل گشته است. شخصیت مستقل شوراهای شهری ما هنوز در کشور جا نیفتاده است.
وی افزود: اساسا اگر مدیریت کلان شهری در اختیار شوراها بود شاهد اتفاقات بهتری بودیم. شورای شهر تهران از قبل تا کنون موفق نشده اند درآمد پایدار کسب کنند. شهرهای ما مهندسی ارزش نشده است و به همین خاطر هر عددی به ما می گویند قبول می نماییم. باید ارزش اقتصادی شهرهای ما مشخص شود.
وی با اعلان اینکه باید روستاها را توانمند کرده و از مهاجرت معکوس جلوگیری نماییم، اضافه کرد: امیدوارم که خروجی کار، عملیاتی مشخص باشد و باید در اجرا موضوع را گسترده ببینیم. باید انقلابی در مدل تحقیقات و تحقیقات صورت بگیرد. همین طور خانواده محور بودن همه ایده ها باید مدنظر باشد و در همه طرح ها خانواده در اولویت قرار بگیرد.
اولین جشنواره ملی ایده ها و طرح های جوانان برای شهری بهتر که با حضور معاون جوانان وزیر ورزش و جوانان و معاون وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور شروع به کار کرد، در ۱۲ رشته عمران شهری و شهرسازی معماری، زیباسازی، سیما و تبلیغات شهری، منظر و مبلمان شهری ایمنی سلامت و محیط زیست شهری (HSE) گردشگری، بافت تاریخی و میراث ماندگار اقتصاد شهری و درآمدهای پایدار فرهنگی، اجتماعی، هنری و ورزشی مدیریت حمل و نقل، ترافیک شهری و حمل نقل عمومی و پاک فناوری اطلاعات، استارت آپ ها و هوشمند سازی شهری شیوه های استخدام، به کارگیری نیرو و انگیزش بخشی پیشگیری، مقابله و مدیریت بحران شیوه تعامل و ارتباط با شهروندان و اِطلاع رسانی حکمروایی هوشمند و عدالت محور و با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان، سازمان شهرداری ها و دهیاری ها، شورای عالی استانها، مجمع تشخیص مصلحت نظام، سازمان اسناد کتابخانه ملی، جهاد دانشگاهی، وزارت جهاد کشاورزی، اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، گردشگران بنیاد، رادیو تهران، موسسه جام جم، موسسه همشهری، بنیاد ملی خانواده، آژانس خبری تخصصی خانه حقوق ایران، کتابنامه مدیران جوان، شهرداران جوان از ۱۵ فروردین لغایت ۱۵ تیرماه برگزار می شود.منبع:

1400/01/15
11:19:55
5.0 / 5
1110
تگهای خبر: آموزش , افتتاحیه , ایمنی , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
بیلیارد