ركوردشكنی معكوس كمیته داوران فدراسیون فوتبال

ركوردشكنی معكوس كمیته داوران فدراسیون فوتبال

به گزارش ایت بال کمیته داوران فدراسیون فوتبال به جای پیگیری و کمک به ورود وی ای آر به فوتبال کشورمان آغاز به تزریق بی رویه و افراطی داوران جوان و کم نام و نشان به مسابقات لیگ برتر کرده است.


به گزارش ایت بال به نقل از ایرنا، هشت هفته از لیگ برتر فوتبال ایران برگزار شده که با در نظر گرفتن دیدارهای عقب افتاده تا به اینجا شاهد برگزاری ۶۰ مسابقه بودیم. کلیدواژه همیشگی فوتبال ما بازهم در این زمان، «داوری» است. همچنان همه تیم ها نسبت به قضاوت داوران ناراحت هستند و در کنفرانس های مطبوعاتی و بیانیه ها به عینه می توان آنرا مشاهده کرد. در بعضی اوقات حق دارند و در اغلب اوقات با استفاده از نام داوران، فرار رو به جلو می کنند. از طرفی همه گیر شدن سیستم کمک داور ویدیویی (VAR) اهالی فوتبال را بر آن داشته تا یک صدا خواستار ورود این سیستم به لیگ برتر باشند. خواسته ای بر حق که معلوم نیست چه زمانی جامه عمل به آن پوشیده می شود.
اما واکنش کمیته و دپارتمان داوری به اعتراضات باشگاه ها در باب کیفیت قضاوت ها و ورود VAR چه بوده است؟ حدودا می توان گفت واکنشی از جانب این ۲ نهاد ندیدیم. «فریدون اصفهانیان» بعنوان سرپرست کمیته داوران، تمام تماسهای دریافتی از جانب اهالی رسانه را بی پاسخ می گذارد و تنها با سایت فدراسیون فوتبال حاضر به مصاحبه می شود. وی در حضور مجددش در راس کمیته داوران یک تصمیم ویژه گرفته است.
ورود افراطی داوران جوان به جرگه قضات لیگ برتری اتفاقی است که در این هفته ها به وضوح می توان آنرا تماشا کرد. هر هفته شاهد قضاوت یک یا چند داور کم نام و نشان هستیم که تابحال نتوانسته در کوتاه مدت به کیفیت داوری ها کمک نماید.
بعد از برگزاری ۶۰ بازی تا به اینجای مسابقات لیگ برتر، کمیته داوران از ۳۷ داور مختلف بهره برده است. به عبارتی تا همینجا و قبل از اضافه شدن داور دیگری، حدود ۲ برابر تعداد داورانی که دیدارهای لیگ برتر فوتبال انگلستان را در این فصل قضاوت می کنند. ۱۷ داور بیشتر از قضاتی که بازی های لالیگا را در این فصل سوت می زنند و همینطور هشت داور بیشتر از بوندسلیگای آلمان. احیانا بیشتر از هر جای دیگری در این کره خاکی.


اسامی داورانی که تا به اینجا در لیگ برتر فوتبال ایران سوت زده اند در کنار تعداد دیدارهایی که قضاوت کرده اند به شرح زیر است:
یک بازی: رضا جعفری، علی بای، سیدرضا مهدوی، حسین زیاری، محمدرضا تارخ، میثم حیدری، کمیل غلامی، روح الله شریفی، رضا عادل، امیرسامان سلطانی، عباس راکی، امیر عرب براقی، ناصر جنگی، ایمان کهیش، احمد محمدی و محمدباقر پورباقر.
۲ بازی: حسن اکرمی، محمدحسین ترابیان، موعود بنیادی فر، مهدی مرجان زاده، سعید رحیمی مقدم، حسین زمانی، محمدحسین زاهدی فر، محمدرضا اکبریان، وحید کاظمی، کوپال ناظمی، عبدالنبی پورخلف، حمید حاج ملک، رضا کرمانشاهی، اشکان خورشیدی، علی اصغر مومنی، مرتضی منصوریان، یاسر همرنگ، بیژن حیدری و علی صفایی.
سه بازی: سیدمهدی سیدعلی و پیام حیدری.
همانطور که مشاهده می کنید به جز سیدمهدی سیدعلی و پیام حیدری که سه دیدار را سوت زده اند الباقی داوران ۲ و یک بازی را قضاوت کرده اند. نامهای جدید زیادی را مشاهده می نماییم که هر هفته به تعدادشان افزوده می شود و معلوم نیست تا چه زمانی به فهرست قاضیان لیگ بیستم افزوده خواهد شد.


بدون تردید حضور داوران جوان تر و تزریق نیروی تازه نفس به جرگه داوران لیگ برتری بهترین اتفاق ممکن است؛ چون که نسل کنونی داوران و آنهایی که در چند فصل اخیر حضور داشته اند از لحاظ کیفی عملکرد قابل قبولی نداشته اند، ولی اضافه شدن داوران جوان با این سرعت افراطی و بدون فکر می تواند هم بازی ها را با تنش فراوان تری روبرو کند و هم این داوران جوان پیش از رسیدن به آمادگی ۱۰۰ درصد وارد رقابت ها شوند و با یک یا ۲ اشتباه اثرگذار تا مدت مدیدی از لحاظ روحی گرفتار مشکل و افت شوند و سوخت شوند.
مشخص نیست فریدون اصفهانیان و دوستان چطور ۱۸۰ درجه تغییر دیدگاه داشته اند. آنها در دوره قبلی حضورشان تا جایی که می شد با ورود داوران جوان تر مخالفت و مقاومت می کردند و حالا بدون حساب و کتاب شاهد ورود داوران کم تجربه به میادین هستیم.
بعضی اعتقاد دارند که نزدیکی به انتخابات فدراسیون فوتبال سبب شده تا چنین تغییر رویه به اصطلاح گل درشتی در کار ارکان داوری فوتبال کشورمان به وجود بیاید. امیدواریم اینطور نباشد چون که در این صورت فوتبال ما و همینطور این داوران جوان بیشترین ضرر را خواهند کرد.
بهتر بود مسئولان حاضر در کمیته داوران به جای این کار، مقدمات حضور VAR را فراهم می کردند و خود به خود بهترین تبلیغ ممکن را برای انتخابات بعدی هم با همین کار انجام می دادند و همچنان بر مسند کار باقی می ماندند ولی...

1399/10/08
12:53:29
5.0 / 5
887
تگهای خبر: بازی , باشگاه , تیم , رقابت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بیلیارد