ربات عیب یاب كه روی تیغه توربین های بادی راه می رود

ربات عیب یاب كه روی تیغه توربین های بادی راه می رود

تولید ربات های حرفه ای روز به روز در حال پیشرفت است و محققان اخیرا ربات عیب یابی را با الهام از حشرات ساخته اند كه قادر به حركت بر روی تیغه توربین های بادی است.به گزارش ایت بال به نقل از نیواطلس، همزمان با افزایش استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر، روش های پیشرفته ای هم برای شناسایی مشکلات آنها و تعمیر تجهیزات مورد استفاده بدین منظور ابداع می شود.
یکی از این منابع توربین های بادی هستند که گاهی اجزای مختلف و به خصوص پره های آنها گرفتار نقص فنی می شود. محققان با الهام از حشرات یک ربات شش پا تولید کرده اند که می تواند برای کنترل پره های این ربات ها شش پای خویش را به دو طرف هر پره بچسباند.
تولید ربات با چنین قابلیتی برای نخستین بار در جهان انجام شده است. با عنایت به این که پره های توربین های بادی در معرض شرایط آب و هوایی گوناگون مانند توفان، گرما و سرمای شدید، بادهای تند و غیره قرار می گیرند، احتمال صدمه دیدن آنها زیاد است و از همین رو کنترل مرتب این پره ها برای شناسایی سریع صدمه های احتمالی آنها ضروری می باشد.
رباتی که بدین منظور ساخته شده BladeBUG نام دارد و پاهای آن با تخلیه هوا و ایجاد شرایط خلأ کاملاً به بدنه هر پره می چسبد. سپس این ربات سطح هر پره را اسکن می کند و هرگونه ترک، شکاف یا تغییر شکل احتمالی را شناسایی می کند. با استفاده از این ربات هزینه بررسی و عیب یابی توربین های بادی تا ۳۰ درصد کاسته می شود.
انتظار می رود استفاده گسترده از این ربات از سال آینده آغاز شود.


منبع:

1399/08/21
22:16:13
5.0 / 5
1162
تگهای خبر: شنا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
بیلیارد