نصیرزاده:

حق پخش در فوتبال ایران معنا ندارد

حق پخش در فوتبال ایران معنا ندارد

به گزارش ایت بال مدیرعامل اسبق باشگاه ماشین سازی تبریز، اظهار داشت: حق پخش یكی از مهمترین مولفه های درآمدزایی در فوتبال است كه در ایران معنا و مفهوم خاصی را ندارد.«هوشنگ نصیرزاده» در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، گفت: اگر بخواهم یک ارزیابی کلی از مسابقات ادوار لیگ برتر داشته باشم باید اظهار داشت که این لیگ در حال نزدیک شدن به استانداردهای فوتبال جهان و نظم برگزاری مسابقات نیز مثال زدنی است. قبلا برابر نام هر تیم، عددی متفاوت به معنای شمار بازی های قرار داشت اما حالا دیگر اینگونه نیست و نظم مثال زدنی دارد. همین طور شیوه برگزاری لیگ برتر و قراردادها نیز به سمت و سوی حرفه ای شدن حرکت می کند. در یک نگاه کلی باید اظهار داشت که لیگ برتر ایران در بیستمین سال خود به بلوغ فوتبالی رسیده است و باشگاه ها در جذب، نگهداری و انتقال بازیکنان برنامه منسجم دارند.

نصیزاده با اشاره به مشکلات بدهی باشگاه ها به بازیکنان و مربیان خارجی اضافه کرد: یکی از نقاط ضعف لیگ برتر انباشت بدهی است که از مدیری به مدیر دیگر منتقل می شود. دلیل این کار نیز درآمدزا نبودن فوتبال ایران است. فوتبال ایران به چهار دلیل درآمد زا نیست. در فوتبال حرفه ای دنیا درآمد بر روی چهار مقوله بلیت فروشی، حق پخش، فروش محصولات و اسپانسر است که در ایران این مولفه ها آن گونه که باید مورد توجه قرار نمی گیرد.

مدیرعامل سابق باشگاه ماشین سازی تبریز با اشاره به سهم باشگاه ها از این مولفه ها، اظهار داشت: در دنیا حق پخش یک منبع درآمد مهم بشمار می رود اما این مهم در ایران به شکلی است که انکار حق پخش اصلا مفهومی ندارد و بلیت فروشی نیز به شکلی است که ۶۰ درصد باشگاه ها از آن منتفع نخواهد شد.

داور اسبق فوتبال همین طور گذری بر فروش محصولات باشگاه ها زد و عنوان کرد: زمانی که پیراهن رئال مادرید در منیریه فروخته می شود چه انتظاری وجود دارد که محصولات تیم های ایرانی به صورت ساختارمند در بازار عرضه شوند. در ایران حق کپی رایت ورزشی معنا ندارد. درآمد زایی فوتبال ایران نه فقط از این چهار مولفه نیست بلکه تمام تمرکز بر روی درآمدزایی از ۲ اپراتور تلفن هم راه است.

وی که سابقه مدیریت باشگاهی در فوتبال ایران را در کارنامه دارد با اشاره به تاثیر مشکلات اقتصادی کشور و شیوع ویروس کرونا بر فوتبال اظهار داشت: این تاثیر تنها برای فوتبال ایران نیست بلکه در سطح جهان به خوبی دیده می شود زمانی که تیم فوتبال بارسلونا از بازیکنان خود می خواهد تا قراردادها را کاهش دهند چه انتظاری از فوتبال ایران وجود دارد. ما باید قبول نماییم که شیوع ویروس کرونا تاثیر بدی بر روی اقتصاد ورزش گذاشته و بازیکنان باید با این مساله کنار بیایند.

نصیرزاده در آخر اشاره کرد: تا زمانی که درآمدزایی در فوتبال ایران وجود نداشته باشد همیشه بدهی به بازیکنان داخلی و خارجی وجود خواهد داشت و باید منتظر رای فیفا به اشکال گوناگون باشیم.منبع:

1399/08/17
14:20:20
5.0 / 5
1277
تگهای خبر: استاندارد , بازی , باشگاه , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
بیلیارد