بهترین مكمل ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن

بهترین مكمل ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن

ایت بال: مكمل های خاصی برای تقویت سیستم ایمنی وجود دارند كه می توان از آنها برای عملكرد هرچه بهتر افراد و خصوصاً ورزشكارانی كه تحت تمرینات فشرده هستند، استفاده نمود.به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، سیستم ایمنی از مجموعه ای سلول تشکیل شده است و از بدن در مقابل عوامل بیماری زا مانند ویروس ها، سموم و باکتری ها محافظت می کند، همین طور سلامت سیستم ایمنی عامل کلیدی برای مقابله با عفونت ها و بیماری هاست و انتخاب سبک زندگی سالم بوسیله مصرف غذاهای سالم و مغذی، فعالیت ورزشی و خواب کافی می تواند به تقویت سیستم ایمنی کمک نماید.
در این مطلب که از طرف کیمیا معینی افشاری، عضو کمیته سلامت فدراسیون پزشکی ورزشی تهیه شده و در اختیار ایسنا قرار گرفته، آمده است: تحقیقات نشان داده اند برخی ویتامین ها و مواد معدنی می توانند موجب بهبود پاسخ ایمنی شوند و از مبتلاشدن به بیماری ها جلوگیری نمایند، بدین سبب باید توجه داشت که بعضی از مکمل ها ممکنست با داروهای مصرفی تداخل داشته باشند و استفاده از برخی مکمل ها برای برخی بیماری ها سفارش نمی گردد.
مکمل ها؛ ویتامین D
D ویتامینی محلول در چربی است و برای عملکرد مناسب سیستم ایمنی ضروری می باشد، همین طور کمبود این ویتامین خطر مبتلاشدن به عفونت های مجاری فوقانی تنفسی مانند آنفلوآنزا و آسم با منشا آلرژی را بیشتر می کند.
زینک (روی)
زینک ماده معدنی ضروری برای سیستم ایمنی بدن است و در پاسخ های التهابی نقش مهمی را به عهده دارد. کمبود این ماده معدنی به میزان شایان توجهی توانایی سیستم ایمنی را برای عملکرد مناسب کاهش و خطر بروز بیماری ها و عفونت ها مانند پنومونی را بیشتر می کند. حدود ۲ میلیارد نفر در سرتاسر جهان با کمبود زینک مواجهند و کمبود آن در سنین بالاتر، شایع تر است. در حقیقت، ۳۰ درصد افراد میانسال و سالمند کمبود زینک دارند. تحقیقات نشان دادند استفاده از مکمل زینک می تواند از بروز عفونت های مجاری تنفسی مانند سرماخوردگی جلوگیری کند. هم چنین مصرف این مکمل برای افرادی که هم اکنون بیمار هستند نیز موثر است.
ویتامین C
استفاده از این مکمل برای مقابله با عفونت ها و سلامت سیستم ایمنی ضروری می باشد. این ویتامین از عملکرد سلول های ایمنی حمایت و توانایی مقابله با عفونت ها را بیشتر می کند. ویتامین C عملکرد آنتی اکسیدانی دارد و از لطمه ناشی از استرس اکسیداتیو که می تواند موجب تضعیف عملکرد سیستم ایمنی و مبتلاشدن به بیماری ها شود، جلوگیری می کند. همین طور استفاده از مکمل ویتامین C مدت زمان و شدت عفونت های مجاری تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی را می کاهد.
سلنیوم
ماده معدنی مهم برای سلامت سیستم ایمنی است و استفاده از مکمل آن موجب افزایش قابلیت دفاعی در مقابل عفونت های ویروسی می شود.
ویتامین های گروه B
این ویتامین ها شامل ویتامین های B۶ و B۱۲ برای پاسخ به سیستم ایمنی ضروری می باشد، با این وجود خیلی از بزرگسالان با کمبود این ویتامین مواجهند.
کورکومین
کورکومین، ماده موثر موجود در زردچوبه است که اثرات ضدالتهابی قوی دارد و موجب تقویت عملکرد سیستم ایمنی می شود.
در عین حال باید به خاطر داشت که هیچ مکملی موجب پیشگیری یا درمان بیماری نمی گردد و باتوجه به همه گیری ویروس کرونا، مهمست بدانیم فاصله گذاری فیزیکی و رعایت اصول بهداشتی بیشترین تاثیر را در کاهش خطر مبتلاشدن به ویروس کرونا دارند.
منبع:

1399/07/09
09:12:47
5.0 / 5
1385
تگهای خبر: ایمنی , بیماری , سلامت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بیلیارد