تولید آجر با قابلیت ذخیره سازی و توزیع انرژی

تولید آجر با قابلیت ذخیره سازی و توزیع انرژی

به گزارش ایت بال مهندسان دانشگاه نیوكسل موفق به تولید نوع جدیدی از آجر شده اند كه با گرم شدن انرژی حرارتی را در خود ذخیره می كند و در صورت سرد شدن انرژی ذخیره شده را منتقل می كند.به گزارش ایت بال به نقل از نیواطلس، از این آجرها می توان در نیروگاه ها و محل هایی که گرما از آنها دفع می شود برای دریافت و ذخیره سازی انرژی بهره برد تا بعدها با سرد شدن زمینه برای خروج و توزیع انرژی ذخیره شده فراهم گردد.
بهره وری بالا، ایمنی، هزینه پایین تولید و امکان استفاده در نیروگاه های تولید برق از زغال سنگ مهم ترین مزیت این آجرهاست. آجرهای مورد اشاره تازه ترین ابزار برای دسترسی به منابع انرژی تجدید پذیر هستند و به اختصار آلیاژ ام جی ای نام گرفته اند.
هر یک از این آجرها ۳۰ در ۲۰ در ۱۶ سانتیمتر طول دارد و از موادی تولید شده است که از رسانایی بالایی برخوردار بوده و به آسانی گرم شده و گرما را هم در خود ذخیره می کنند.
آجرهای مورد اشاره دو بخش مجزا دارند. یک بخش که ماتریس جامد نام گرفته، شاکله اصلی آجر را شکل می دهد و بخش دیگر که در زمان سرد شدن آجر انرژی گرمایی را از خود خارج کرده و توزیع می نماید، در بر می گیرد. طراحان آجر مورد اشاره ساختار و شیوه ساخت آنرا به کلوچه ای تشبیه کرده اند که قطعه ای شکلات در وسط آن قرار گرفته و با ذوب شدن شکلات از گرما محتوای ان به بیرون سرازیر می شود.
گروه سازنده در مورد مواد تشکیل دهنده این آجر توضیح فنی نداده اند. اما می گویند از گرمای به دست آمده از این آجرها می توان برای تولید بخار آب و به حرکت درآوردن توربین ها بدون احتیاج به مصرف زغال سنگ و آلوده کردن آب و هوا استفاده نمود. از همین رو فناوری مورد اشاره می تواند به بازنشستگی و تعطیلی نیروگاه های به شدت آلاینده زغال سنگ منجر شود.


منبع:

1399/06/19
23:20:26
5.0 / 5
1812
تگهای خبر: ایمنی , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
بیلیارد