شناسایی ویروس پنهان اچ آی وی با روش ایمنی درمانی سرطان

شناسایی ویروس پنهان اچ آی وی با روش ایمنی درمانی سرطان

ایت بال: ویروس اچ ای وی ویروس پنهانكاری است كه به محض توقف درمان فعالیت مخرب خودرا شروع می كند و یك روش درمان سرطان شناسایی آنرا تسهیل می كند.به گزارش ایت بال به نقل از نیواطلس، این ویروس که منجر به مبتلاشدن به بیماری ایدز می شود، در صورت مخفی کردن بسادگی قابل شناسایی نیست. از همین رو تعدادی از محققان راهی برای یافتن ویروس اچ آی وی مخفی شده در درون سلول های بدن بوسیله استفاده از یکی از روش های ایمنی درمانی بیماران سرطانی یافته اند. روش مورد اشاره با موفقیت بر روی موش ها آزمایش شده است.
اگر چه اچ آی وی ویروس کشنده ای است، اما درمان ضدویروسی آن امکان دارد. برای این کار بطور روزانه داروهایی برای سرکوب ویروس مورد اشاره مصرف می شود. این داروها سبب نابودی کامل این ویروس مخفی کار نمی گردد، اما جلوی تخریب بدن را توسط آن می گیرد. برای اینکه این ویروس خودرا به سرعت در ژنوم سلول های لطمه دیده کپی می کند و بلافاصله پس از توقف مصرف دارو فعال می شود.
روش های دستکاری ژنتیک و استفاده از برخی داروها به مقابله با ویروس اچ آی وی کمک کرده، اما روش جدیدتر مبتنی بر استفاده از یک روش ایمنی درمانی موسوم به سلول درمانی سی ای آر است. در این روش سلول های ایمنی ساز بدن از بدن بیمار جدا شده و برای یادگیری نحوه حمله به سلول های دارای یک بیماری خاص مانند سرطان برنامه ریزی مجدد می شوند. سپس این سلول های تعلیم دیده باردیگر به بدن منتقل می شوند.
محققان این دفعه سلول های مورد اشاره را برای مقابله با ویروس اچ آی وی آموزش دادند و آنها را به پروتئین هایی موسوم به سی دی ۴ و C۳۴-CXCR۴ برای موفقیت بیشتر مجهز کردند. انجام این روش درمانی بر روی موش ها منجر به جلوگیری از باز تکثیر ویروس اچ آی وی و نیز کشتار آنها شد. پژوهشگران امیدوارند بتوانند در آینده از این روش برای مقابله با اچ آی وی در انسان ها نیز استفاده کنند.


منبع:

1399/06/12
21:02:08
5.0 / 5
1931
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بیلیارد