عارضه پشت صاف و حركات اصلاحی آن

عارضه پشت صاف و حركات اصلاحی آن

ایت بال: عارضه پشت صاف همچون عوارضی كه بمنظور این بهبود آن می توان با محوریت حركات كششی، وضعیت به وجود آمده را بهبود بخشید.


به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، به صافی قسمت فوقانی پشت وضعیت نظامی نیز می گویند و مشخصه این وضعیت، کاهش قوس پشتی و پایین افتادگی استخوان کتف و ترقوه است (کتف ها از پشت به همدیگر نزدیک شده اند)، علاوه بر این همراه با وضعیت پشت صاف، وضعیت صاف شدن گردن نیز مشاهده می شود و احتمال چرخش قدامی لگن نیز وجود دارد.
علل و عوارض پشت صاف
علل پشت صاف شامل وضعیت ها و عادات غلط، کوتاهی عضلات پشت، ضعف و کشیده شدن عضلات سینه ای است و از عوارض پشت صاف می توان به درد مبهم در قسمت فوقانی پشت، فشردگی دیسک در ناحیه خلفی فوقانی ستون فقرات، فشردگی اعصاب نخاعی در ناحیه خلفی فوقانی، کاهش تحرک ستون فقرات پشتی، خستگی در عضلاتی که برای این وضعیت فعال می باشند، کوتاهی عضلات صاف کننده پشت و نزدیک کننده های کتف به ستون مهره ها و نیز طویل و ضعیف شدن دور کننده های استخوان کتف از ستون مهره ها و عضلات بین دنده ای در قدام اشاره نمود.
حرکات اصلاحی برای بهبود عارضه پشت صاف
بر طبق این مطلب که از طرف اکبرچاوشیان- مدرس حرکات اصلاحی تهیه و از طرف فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار ایسنا قرار گرفته است، همچون حرکات اصلاحی برای پشت صاف شامل حرکات کششی است و در فرد در این شرایط روی صندلی می نشیند و تنه را به سمت جلو خم می کند و این حرکت سبب کشیده شدن عضلات پشت می شود.
همین طور فرد روی صندلی می نشیند سر و سینه را به سمت جلو خم می کند و در انتهای دامنه حرکتی فرد دیگر دست پشت سر او می گذارد و فشار وارد میکند که این کار به کشش بیشتر عضلات بازکننده گردن و پشت منجر می شود.
در عین حال اگر کوتاهی مربوط به عضلات پشت و کمر با هم باشد باید هر دو گروه کشیده شوند؛ برای این منظور فرد با پاهای صاف روی زمین می نشیند سپس می کوشد سر، پشت و کمر را خم کرده و با نزدیک کردن دست ها به پاها تمامی عضلات پشت و کمر کشیده و فرد دیگری می تواند از پشت فشار وارد کند تا عضلات بیشتر کشیده شوند.
اگر کوتاهی مربوط به عضلات گردن، پشت و کمر باشد فرد روی صندلی می نشیند سپس سر، تنه و کمر را خم می کند و دستها را از بین پاها عبور می دهد تا به زمین برسد، این حرکت موجب کشش عضلات کوتاه شده گردن، پشت و کمر می شود و برای کشش بیشتر از فرد دگر می توان کمک گرفت تا سر را به پایین فشار دهد و میزان خم شدن را در کل تنه افزایش دهد.
هچنین فرد می تواند در وضعیت ایستاده شانه ها را در جلو بهم نزدیک می کند که این حرکت سبب کشش عضلات نزدیک کننده کتف ها می شود.
مورد دیگر اینکه فرد در وضعیت ایستاده دست ها و شانه ها را به سمت مخالف می برد و این حرکت سبب کشیده شدن عضلات نزدیک کننده کتف ها می شود.
حرکت دیگر اینکه فرد در حالت ایستاده قرار می گیرد، سپس بازو را در زاویه ۹۰ درجه خم می کند و بعد به سمت جلو حرکت می دهد که این حرکت موجب تقویت عضلات دور کننده کتف ها می شود.
حرکت اصلاحی دیگر بمنظور بهبود وضعیت پشت صاف اینگونه است، فرد به پشت می خوابد و بازوی خودرا ۹۰ درجه خم می کند؛ دراین حالت درمانگر دست خودرا در دست شخص قرار داده و با دست دیگر آرنج وی را حمایت می کند و در این وضعیت فرد تلاش می کند بازوی خودرا به سمت بالا حرکت دهد و درمانگر آن را به سمت پایین فشار می دهد، این حرکت یک تمرین مقاومتی برای عضله دندانه ای قدامی است.
منبع:

1399/05/16
11:31:35
5.0 / 5
2196
تگهای خبر: مقاوم , ورزش , ورزشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
بیلیارد