با اندازه گیری مولكول اشك؛

روش ابداعی پژوهشگر ایرانی برای تشخیص بیماری های چشمی

روش ابداعی پژوهشگر ایرانی برای تشخیص بیماری های چشمی

ایت بال: پژوهشگر ایرانی با بهره گیری از اندازه گیری نوع خاصی از مولكول ها در اشك، روشی نوین برای تشخیص بیماری های چشمی ابداع كرده است.به گزارش ایت بال به نقل از مهر، اشک محلولی است که سطح چشم را از خشکی و آلودگی ها حفاظت می کند. این مایع حاوی مولکول های کوچکی به نام متابولیت است که توسط سلول های چشمی تولید می شوند. در حقیقت متابولیت ها مولکول های کوچکی هستند که هم در متابولیسم سلولی و هم در دیگر پروسه های بیولوژیک همچون التهاب و واکنش ایمنی نقش دارند.
در بیماری های التهابی سلول های سطح چشم گرفتار تغییرات متابولیکی می شوند و در نتیجه مقدار و نوع متابولیت ها تغییر می کند. این درحالی است که اندازه گیری آنها در سلول های سطح چشم و اشک بسیار مشکل است.
در همین راستا گروهی از پژوهشگران به رهبری علیرضا مشاقی پژوهشگر و استاد دانشگاه لیدن هلند و هاروارد آمریکا، روشی ابداع نموده اند که به اندازه گیری دقیق متابولیت ها کمک می نماید.
این روش ابداعی برمبنای طیف سنجی جرمی است و میزان متابولیت را در سلول های شناور در اشک و نیز سلول های سطح چشم اندازه گیری می کند.
به گفته این پژوهشگر ایرانی، روش مذکور به روشی آسان و غیر تهاجمی سلول ها را از سطح چشم بیمار جمع آوری و مورد مطالعه قرار می دهد. در حقیقت با این روش بیوپسی ظریفی از سطح چشم انجام می شود.
مشاقی و همکارانش با بهره گیری از این روش متابولیت های سلول های سطح چشم را در گروهی از بیماران «پمفیگویید» چشمی تعیین کردند. بیماری «پمفیگویید» یک بیماری تاول زننده است که پوست و مخاط را درگیر می کند. اگر درگیری به صورت اولیه و بیش تر در ناحیه چشم و ملتحمه باشد، به آن پمفیگویید چشمی اسکاردهنده گفته می شود. درگیری چشمی در این بیماری می تواند پیشرونده و خطرناک باشد و حتی منجر به نابینایی شود.
او در این زمینه به خبرنگار مهر می گوید: روش مولکولی جدید می تواند مراحل پیشرفت بیماری را به خوبی نشان دهد و امکان تشخیص دقیق و زود هنگام را فراهم می آورد. این فناوری می تواند در آینده تحولی در تشخیص بیماری های سطح چشم ایجاد کند.
این تحقیق در دانشگاه لیدن هلند با همکاری دانشگاه پزشکی رم ایتالیا انجام و الان در نشریه Journal of Molecular Medicine انتشار یافته است.


منبع:

1399/05/12
14:37:04
5.0 / 5
2025
تگهای خبر: ایمنی , بیماری , شنا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بیلیارد