خلیلیان:

تا زمانی كه در فدراسیون پزشكی ورزشی هستم به جای دیگر فكر نمی كنم

تا زمانی كه در فدراسیون پزشكی ورزشی هستم به جای دیگر فكر نمی كنم

به گزارش ایت بال اصفهان سرپرست فدراسیون پزشكی ورزشی اظهار داشت: شروع فعالیتهای ورزشی برای عادی نمایش دادن اوضاع كشور نیست و باید پروتكل های بهداشتی در جامعه و بخصوص اماكن ورزشی به خوبی رعایت شود.مهرزاد خلیلیان در نشست خبری امروز (پنجشنبه- ۵ تیرماه) که در مجتمع مطبوعاتی اصفهان برگزار شد، اظهار نمود: یاد پزشکانی که در راه سلامت، جان خودرا در دوران کرونا از دست دادند گرامی می داریم.

وی افزود: لیگ های برتر معتبری داریم که باید اجرا شود و از این به بعد شرایط ویژه ای خواهیم داشت. استخرهای سرپوشیده در مناطق زرد باز شده اند که باید نظارت ویژه ای داشته باشیم.

وی اشاره کرد: شب گذشته لیگ برتر بازگشایی شد و افسران سلامت باید نظارت ویژه ای را در این بازی ها داشته باشند.

به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی درباب اعتراض استقلالی ها و مشکلات پروازی و اینکه آیا با این وجود لیگ برگزار می شود یا خیر، اظهار داشت: این مساله را باید سازمان لیگ اعلام نماید و من نیز در هواپیما حضور داشتم، بعضی از خدمات هواپیمایی بیش از ۶۰ درصد ظرفیت خودرا مسافر قبول می کنند که این برخلاف مصوبه ستاد است که باید نظارت مانند ورزش در همه جا سختگیرانه باشد.

وی افزود: بیش از ۱۰۰ نفر افسر سلامت برای این مساله آموزش دیدند تا بازرسی داشته باشند. اینکه لیگ آیا ادامه پیدا خواهدنمود یا خیر، در حوزه اختیارات من نیست.

وی درباره اینکه آیا در حال نرمال سازی شرایط کرونا هستیم یا خیر و اینکه ورزش بعنوان ویترین برای این کار در نظر گرفته شده است، اشاره کرد: نه این چنین نیست. دولت تمام سیستم ها را تعطیل کرد، بهمن و اسفند سختی را داشتیم، چرا ما همانند ایتالیا و اسپانیا نشدیم؟ به سبب اینکه وزارت بهداشت سختگیرانه در این خصوص عمل کرد و البته حالا معیشت مردم را نیز باید در نظر گرفت. آرایشگاه ها، مترو و... پیش از ورزش بازگشایی شدند و ورزش در مرحله آخر بوده است.

خلیلیان اضافه کرد: باشگاه ها، استخرها و سایر اماکن چهار ماه تعطیل بودند و الان نگرانی ما برای آبان ماه است که پیک بعدی این بیماری احیانا خواهد آمد؛ اما بگفته رئیس جمهور باید با این بیماری هم زیستی نماییم. خود مردم هم متوجه هستند و حتی آنها بیشتر دلواپس هستند تا حدی می توان با بستن اماکن از شیوع این بیماری جلوگیری کرد، اما در ادامه این بیماری باید با فرهنگ سازی و رفتار مردم از شیوع این بیماری جلوگیری کرد.

وی افزود: مشکل بعدی در کرونا افسردگی است، برای مثال مادر من چهار ماه در خانه است و احساس می کنم که حالا افسرده شده است، پس باید با رعایت موارد بهداشتی از خانه خارج شد تا از مشکلات دیگر جلوگیری کرد.

سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی درباب بازگشایی استخرها اظهار نمود: استخرها باید با ظرفیت ۵۰ درصد فعالیت داشته باشند؛ البته آب کلردار خود نیز قابلیت ضد باکتریایی دارد. مدارس فوتبال نیز مجوز فعالیت گرفته اند.

وی درباب بازگشایی دیگر رشته ها، اشاره کرد: رشته های کاراته، بوکس، جودو، کشتی و برخی دیگر رشته های رزمی فعالیت نخواهند داشت. البته تمرین با مربی مانعی ندارد. دیگر رشته های ورزشی فعالیت خودرا آغاز خواهند کرد. بگفته وزارت بهداشت اجازه بیش از ۱۵ دقیقه در کنار هم بودن را ندارند و این مساله را در فوتبال نداریم؛ به سبب اینکه یک کرنر یا یک صحنه فوتبال نزدیک چهار یا پنج دقیقه طول خواهد کشید. از آقای دکتر نمکی خواهش کردم که شخصا در ستاد کرونا کشور حضور پیدا کنند.

خلیلیان اظهار داشت: فوتبال مثل زندگی پر هیجان است. آیا کسی از کرونا خبر داشت؟ می گفتند در چین آمده است و با ما کاری ندارد؛ اما حالا وضعیت آمریکا را ببینید. متاسفانه هیچ باشگاهی در ۳۰ سال قبل موفق به کسب قهرمانی فوتبال آسیا نشده است ضعف فوتبال ماست.

سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی درباره جایگاه ورزش اصفهان، اظهار نمود: اینکه اصفهان یکی از بهترین استان های کشور در ورزش کشور است شکی نیست؛ اما اینکه بتوانیم مجموعه ورزش را در کنار هم داشته باشیم تا از این پتانسیل استفاده نمائیم و کمک حال یکدیگر باشند، چالشی است که در استان اصفهان نیز وجود دارد. با وجود کرونا در چند روز گذشته توانستیم چند مجمع را برگزار نماییم. ناظر و افسر سلامت در این مجامع حضور خواهد داشت و آموزش های لازم را نیز انجام داده ایم. دستورالعمل هایی که برای لیگ برتر فوتبال نوشته شد، مورد تأیید کنفدراسیون آسیا نیز قرار گرفت.

وی درباب حضور خبرنگاران و عکاسان در مسابقات لیگ و اینکه گفته می شود ممنوعیت وجود دارد، اظهار داشت: پروتکل بهداشتی درباب حضور خبرنگاران و عکاسان در لیگ ابلاغ گردیده است که البته گرفتار تغییراتی شد، اما برای خبرنگاران و عکاسان پروتکل و قوانینی گذاشته شده است. هیچ ابلاغیه ای به ما نرسیده است و خود سازمان لیگ و فدراسیون حتما اختیارات خودرا می دانند و ما در کار آنها دخالت نمی نماییم. اما در مورد خبرنگاران و عکاسان شرایط خاص و ویژه ای وجود داشته که ما اطلاعی نداریم و ما پروتکل به آنها داده ایم. هواداران را ممنوع کردیم. دوستان صدا و سیما اجازه ورود دارند و خبرنگاران و عکاسان نیز با رعایت پروتکل ممنوعیتی نداشتند، چونکه فوتبال بدون رسانه چیز دیگری از آن نمی ماند.

خلیلیان در مورد اینکه با وجود اینکه احتمال می دهید که در آبان ماه پیک بعدی کرونا وارد کشور شود، لیگ بعدی فوتبال برگزار می شود یا خیر، اظهار نمود: در مورد کرونا شرایطی وجود دارد که هیچ کس نمی تواند پیش بینی نماید و کار خیلی مشکل است، اما در مرحله اول ۹ هفته باقیمانده لیگ را در پیش خواهیم داشت. برمبنای قوانین afc شرایط را ارزیابی خواهیم کرد.

وی در مورد همکاری باشگاه های ورزشی اشاره کرد: باشگاه های ورزشی همکاری خوبی داشتند و برخی در اجرای پروتکل ها از ما جلوتر بودند، افسران سلامت باید همچنان نظارت داشته باشند و گزارش های آنها باید اجرا شود، بدون اشکال نیستیم اما تلاش خودمان را کرده ایم.

سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی در مورد این که مقرر است در ادامه در سپاهان فعالیت داشته باشد یا خیر، اظهار داشت: من در تهران هستم، مگر پیشنهادی برای سپاهان به من شده که این صحبت را انجام می دهید؟ تا زمانی که در فدراسیون پزشکی هستم به گزینه های دیگر فکر نخواهم کرد.

منبع:

1399/04/19
22:30:18
5.0 / 5
2171
تگهای خبر: آموزش , بازی , باشگاه , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
بیلیارد