یك فوق دكترای فیزیولوژی ورزشی پاسخ می دهد

آیا در دوران قاعدگی نباید ورزش كرد؟

آیا در دوران قاعدگی نباید ورزش كرد؟

ایت بال: دكتر معصومه هلالی زاده قاعدگی زنان ورزشكار را عاملی برای كاهش عملكرد ورزشی آنها نمی داند بلكه معتقد می باشد كه شاهد بهبود ركورد آنها هستیم.


معصومه هلالی زاده، فوق دکترای فیزیولوژی ورزشی از دانشگاه ایلینویز آمریکا و عضو هیات علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی ایران در گفت و گو با ایسنا به نحوه فعالیت زنان ورزشکار در دوران قاعدگی اشاره نمود و اظهار داشت: زنان در این دوران به سبب تغییرات فیزیولوژیکی و هورمونی معمولا احساس درد، ناراحتی و خون ریزی دارند. این باور غلط در جامعه جا افتاده که ورزش در دوره قاعدگی درد و خونریزی را بیشتر می کند در نتیجه خیلی از زنان کارهای ورزشی و حتی کارهای جسمانی روزانه خودرا محدود می کنند، در صورتیکه به هیچ عنوان موجب افزایش درد و خونریزی نمی گردد. افزایش سطح فعالیت و افزایش میزان کالری مصرفی، سرعت تخلیه خون را در خانم ها می افزاید. البته میزان خونی که هر ماه از بدن یک خانم خارج می شود یکسان و از پیش تعیین شده است و هیچ ارتباطی به سطح فعالیت آنها ندارد، حتی افزایش سرعت تخلیه خون موجب کاهش درد می شود.
او در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش سرعت تخلیه خون، دوره زمانی قاعدگی را کاهش می دهد؟ بیان کرد: خیر، افزایش سرعت تخلیه خون به مدلول کوتاه یا بلند شدن دوره قاعدگی نیست بلکه میزان خونی که باید در طول یک روز بیرون رود، حین و بعد از فعالیت ورزشی نوسان دارد و سرعت تخلیه بیشتر می شود که در نتیجه آن زنان حس راحتی بیشتری را تجربه می کنند چون درد ناشی از انقباضات عضلات ناحیه رحم، کمر و شکم کمتر می شود.
عضو هیات علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی ایران در مورد انقباضات عضلانی در دوره قاعدگی اظهار داشت: این انقباضات نوعی گرفتگی عضلانی محسوب می شوند که ناشی از هیپوکسی یا کمبود اکسیژن است اما در حین فعالیت ورزشی شاهد افزایش خون رسانی و اکسیژن رسانی به نواحی مختلف بدن همچون عضلات ناحیه شکم و کمر هستیم، بدین سبب گرفتگی عضلانی در این به نواحی به شکل مطلوبی کاهش می یابد و به نبال آن درد را هم می کاهد.
دکتر هلالی زاده در مورد بی نظمی قاعدگی به سبب کارهای ورزشی سنگین اظهار داشت: کارهای ورزشی بسیار سنگین و شدید که ورزشکاران حرفه ای تجربه می کنند، تا حدودی ریتم قاعدگی را بهم می ریزد؛ با ترشحات استروژن ناشی از کارهای ورزشی بسیار سنگینن، نوسانات قاعدگی هم اتفاق می افتد یعنی ریتم قاعدگی مختل می شود. خیلی از ورزشکاران حرفه ای این بی نظمی را تجربه می کنند اما در سلامت فیزیولوژی آنها و مواردی مثل قدرت باروری تاثیری نمی گذارد. البته در صورت تکرار این بی نظمی باید به پزشک مراجعه و برمبنای نظر پزشک دارو مصرف کنند.
او در این مورد اضافه کرد: منظور از بی نظمی قاعدگی این است که سیکل 28 روزه رعایت نمی گردد و احتمال پس و پیش شدن قاعدگی وجود دارد. این مساله در ورزشکاران حرفه ای و رده قهرمانی بسیار شایع است اما نگران کننده نیست. برخی حس می کنند تحت چنین شریطی قدرت باروری شان کاهش می یابد و زنانگی شان تحت تاثیر قرار می گیرد اما اصلا اینگونه نیست.
فوق دکترای فیزیولوژی ورزشی در مورد دردهای شدید ناشی از کارهای ورزشی سنگین اظهار داشت: ورزشکاران حرفه ای مواردی از آمنوره و دیسمنوره یا همان بی نظمی و درد را تجربه می کنند اما این ماهیت ورزش قهرمانی است. گاهی هدف ورزش، توسعه سلامت جسمانی و برای برخی هدف کسب مدال و افتخارآفرینی است پس اگر ورزشکاران حرفه ای در دوران قاعدگی مشکل دارند، نمی توانیم این نسخه را بپیچیم که در این دوره ورزش را کنار بگذارند. بهترین ایده انجام کارهای ورزشی سبک در این دوران است چون به کاهش درد کمک می نماید و به سبب افزایش خون رسانی و اکسیژن رسانی به نواحی مختلف بدن، کیفیت قاعدگی را بالاتر می برد.

دکتر هلالی زاده در مورد بهبود عملکرد ورزشی زنان در روز دوم قاعدگی بیان کرد: مطابق با تحقیقات، تغییرات هورمونی که در بدن زنان قاعده اتفاق می افتد موجب ثبت بهترین رکوردهای ورزشی خصوصاً در روز دوم قاعدگی می شود یعنی بدن زنان در روز دوم قاعدگی در شرایطی مانند دوپینگ قرار دارد و از نظر فاکتورهایی چون قدرت، توان، چابکی و سایر شاخصهای آمادگی جسمانی میزان قابل توجهی از پیشرفت و بهبود را نشان میدهد.
عضو هیات علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی ایران به افزایش سطح هورمون اندورفین و تاثیر آن در نشاط زنان در دوران قاعدگی اشاره نمود و اظهار داشت: زنان در دوران قاعدگی حالات متفاوتی را تجربه می کنند اما بطور کلی حالاتی چون خونریزی، درد، نوسانات خلقی، افزایش سطح اضطراب و در بعضی موارد افسردگی یکسان است. معمولا نوسانات خلقی، تحریک پذیری و حالات روحی نامساعد در خانم هایی که درد بیشتری دارند، بیشتر است. بطور کلی فعالیت ورزشی در این دوره و در کل یک ماه موجب می شود که سطح هورمون های نشاط آور که یکی از آنها اندورفین است و تاثیر بسیار مطلوبی در کاهش نوسانات خلقی، استرس و افسردگی دارد، افزایش پیدا کند. برای مثال افزایش سطح استروژن در شاخصهای آمادگی جسمانی و عملکرد ورزشکاران موثر است و خانم ها که در سیکل زنانه بالاترین سطح این هورمون را دارند، رکوردهای ورزشی خیلی بهتری را ثبت می کنند.
او در ادامه اضافه کرد: در روز دوم قاعدگی به سبب افزایش این هورمون رکوردهای بهتری را ثبت می کنند. روز اول معمولا با درد بیشتری هم راه است و خانم ها به خاطر نوسان خلقی حس مطلوبی ندارند اما در روز دوم با کاهش درد، بهبود عملکرد ورزشی به خوبی نمایان می شود، بطوریکه اغلب خانم های ورزشکار همین بازخورد را به مربیان می دهند البته همه خانم ها اینگونه نیستند اما خیلی از آنها پیشرفت می کنند.
دکتر هلالی زاده در مورد قرص های که بعضی از ورزشکاران در دوران قاعدگی برای جابه جایی سیکل زمانی خود مصرف می کنند، اظهار داشت: بطور کلی هر عامل بیرونی و مداخله ای که نظم فیزیولوژی بدن را به هم بزند، عامل مزاحم است و سلامت بدن بخصوص در زنان که از نظر خلق و خوی و خاصیت های فیزیولوژی حساس تر هستند، را به مخاطره می اندازد. تاثیرات منفی هورمون درمانی یا مصرف داروهای مختلف بمنظور بهبود عملکرد ورزشی یا تغییرات ترکیب بدنی برای زنان نسبت به مردان بیشتر است. زنان باید بیشتر مراقب سلامت فیزیولوژی خود باشند چون علاوه بر خود، پرورش دهنده نسل آینده هم هستند. یک زن در وهله اول زن و در آینده مادر است و باید مراقب بدن خود باشد، بدین سبب هیچ چیز ارزش این را ندارد که با سلامتی خود بازی و دارویی را مصرف کند که در آینده باوری او را تحت تاثیر قرار بدهد یا زمینه ساز مشکلاتی چون انواع سرطان ها باشد. بطور کلی سفارش نمی کنم که سیکل قاعدگی خودرا جا به جا کنند. هرچند ممکنست در مقطعی از زندگی به این کار نیاز پیدا شود اما از نظر عملکرد ورزشی نگرانی وجود ندارد چون در این دوران عملکرد بهتری نشان می دهند.
فوق دکترای فیزیولوژی ورزشی برای جلوگیری از کاهش عملکرد ورزشکارانی که گرفتار نوسانات خلقی شدید می شوند، سفارش های را ارائه داد و اظهار داشت: در این دوران از ورزش های سنگین بپرهیزند و تنها کارهای ورزشی مفرح مثل یوگا، پیاده روی، تمرینات پلانک و تمریناتی که موجب افزایش ترشح هورمون های نشاط آور و خون رسانی به عضلات ناحیه شکم و کمر می شوند، را انجام دهند. علاوه بر این گیاهان دارویی مثل دمنوش بابونه، زعفران و گیاهان ضد التهاب و ضد درد، آثار کوفتگی عضلانی و التهاب را کم می کنند و آثاری شبیه به داروی ایبوپروفن دارد.
او در مورد ورزشکاران حرفه ای که نمی توانند فعالیت خودرا کاهش دهند، اظهار داشت: به هر حال ورزش دو شاخه با هدف سلامتی و قهرمانی دارد که در ورزش قهرمانی ممکنست مسائل سلامتی و تندرستی تحت شعاع قرار بگیرد اما سفارش کلی این است که تقویم ورزشی خودرا به صورتی تغییر بدهند که در این دوران از کارهای ورزشی خود بکاهند تا سیکل قاعدگی خودرا با آرامش بیشتری سپری کنند.
دکتر هلالی زاده در مورد ضرورت همراهی مسئولان ورزشی تیم ها با زنان در دوران قاعدگی اظهار داشت: در بعضی از کشورها قوانین قضایی به شکلی بنیان گذاری شده که اگر خانم ها در دوران قاعدگی جرمی مرتکب شوند با تخفیف مجازات مواجه می شوند، پس باید از نظر اجتماعی به این نکته توجه گردد. خانواده ها و اطرافیان زنان باید این نکته را در نظر داشته باشند که شرایط فیزیولوژیک زنان با مردان متفاوت است؛ مردان ممکنست در کل یک ماه هیچ تغییر خلق وخویی نداشته باشند اما در خانم ها به وضوح این تغییرات ایجاد می شود. در مورد جامعه ورزشکاران هم توجه به خلق و خوی آنها بخصوص خانم هایی که نوسانات خلق و خویی بیشتری دارند، بسیار با اهمیت می باشد. مربیان و سرپرستان تیم ها باید در مورد ورزشکاران خانم خود این حساسیت و دقت نظر را داشته باشند. از جانب دیگر ورزشکاران هم باید این مساله را با مربیان و روانشناس تیم در بین بگذارند و نوسانات خلقی خودرا شرح بدهند، یعنی یک موضوع دوطرفه از سمت ورزشکار و مربیان است.
منبع:

1399/04/10
23:52:12
5.0 / 5
2640
تگهای خبر: آمادگی جسمانی , بازی , تیم , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
بیلیارد