محققان دانشگاهی مطرح كردند

تماشاگران فوتبال سرمایه یا دردسر؟!

تماشاگران فوتبال سرمایه یا دردسر؟!

ایت بال: تماشاگران، همیشه بعنوان سرمایه های اصلی فوتبال و سایر ورزش های عامه پسند مطرح می شوند. اما نگاهی به پهنه مسابقات داخلی، نشان میدهد كه متولیان فوتبال، نه فقط از این سرمایه های بالقوه، به درستی استفاده نمی كنند، بلكه با مدیریت نادرست، زمینه رفتارهای ناهنجار را در آنان فراهم می آورند.


به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، ورزش بعنوان پدیده ای اجتماعی، در جوامع مدرن امروز جایگاه خاصی در مطالعات اندیشمندان علوم مختلف یافته است. ابعاد گوناگون این پدیده، آنرا از یک امر رقابت انگیز صرف خارج ساخته و دامنه آنرا به اغلب موضوعات اجتماعی پیوند داده است.
در بین رشته های مختلف ورزشی، فوتبال جایگاه برتری دارد. از سال 1960 که فوتبال دیگر بعنوان یک ورزش گروهی مطرح نبود و حیات اجتماعی یافت، توجه محققین اجتماعی را به خود جلب کرد، تا جایی که فیلسوف مشهور ژان پل سارتر گفته است: خصوصیات یک جامعه را در فوتبال آن کشور جستجو کنید.
به قول پژوهشگران این حوزه، تنوع ابعاد مختلف فوتبال بگونه ای است که هم اکنون از آن بعنوان یک صنعت یاد می شود و روسای فدراسیون های کشوری، قاره ای و جهانی فوتبال در رده افراد بانفوذ و قدرتمند سیاسی قرار دارند. اما این صنعت پررونق، روی دیگری هم دارد و آن تنش هایی است که از قبل، حین و بعد از مسابقات مهیج فوتبال، میان هواداران مختلف با یکدیگر و توسط آشوب گران یا اصطلاحاً هولیگان ها رخ می دهد و بعضاً موجب بروز حوادث تلخی می شود.
رقابت های ورزشی، ورزشکاران و تماشاگران را در وضعیتی هایی قرار می دهند که امکان دارد قواعد و هنجارها و تقسیم کارهای رایج را به راحتی نقض کرده و به رویارویی پرخاش جویانه و خشونت آمیز روی آورند.
در ارتباط با این مورد مهم که در کشور ما نیز ابعاد گوناگونی پیدا کرده است، محققانی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز و واحد علوم و تحقیقات، پژوهشی را انجام داده اند که در آن، پدیده هولیگانیسم در میان تماشاگران فوتبال مورد تبیین جامعه شناختی واقع شده است.
این پژوهش جالب از راه پرسشنامه و با مشارکت 422 نفر از تماشاگران فوتبال شهر تهران انجام شده است.
طبق یافته های این مطالعه، محیط پیرامون، هیجانات کاذب، امکانات رفاهی و شخصیت برون گرا بر هولیگانیسم مؤثر هستند و امکان حرکت به سمت آنرا فراهم می آورند.
در این خصوص، احسان رحمانی خلیلی، استادیار جامعه شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز و همکارش در این تحقیق می گویند: «دو عامل محیط پیرامون و هیجانات کاذب تماشاگران فوتبال به صورت مستقیم می تواند هولیگانیسم را در تماشاگران فوتبال ایجاد نماید. همینطور عواملی مثل امکانات رفاهی و شخصیت برون گرا به شکل غیرمستقیم بر این مورد اثر می گذارند».
طبق این یافته ها، هیجانات کاذب علاوه بر تأثیر مستقیم به شکل غیرمستقیم نیز از راه تأثیرگذاری بر محیط پیرامون بر ایجاد هولیگانیسم تأثیر می گذارند.
رحمانی خلیلی و همکارش، با عنایت به نتایجی که از پژوهش خود به دست آورده اند، پیشنهاداتی را جهت کنترل بیشتر این مورد عرضه کرده اند. به قول این محققان:
- سازمان و نهادهایی که امکان تأثیرگذاری بر رفتار تماشاگران را دارند یعنی باشگاه های ورزشی، فدراسیون فوتبال و نظایر این ها، بایستی در قالب ارتباطی متقابل با یکدیگر، الگوی رفتاری مناسب به نوجوانان و جوانان جامعه به خصوص طرفدار فوتبال جهت کنترل آنها عرضه کنند.
- با عنایت به این که نوجوانان و جوانان به اقتضاء سن از نیروی هیجانی بالایی برخوردار می باشند، مجاری تخلیه انرژی هیجانی لازم برای آنها فراهم گردد. برای مثال اجرای کنسرت با حضور یکی از خوانندگان محبوب می تواند در این حوزه مؤثر باشد.
- افزایش امکانات رفاهی موجود در استادیوم ها، یکی دیگر از کارهای مهمی است که می تواند در کنترل خشم هواداران مؤثر باشد.
- آموزش به مأمورین انتظامی و برگزاری کلاس ها و دوره های آموزشی برای کادر حفاظت از استادیوم های ورزشی جهت برخورد به دوراز تنش با تماشاگران بایستی در دستور کار قرار گیرد.
- برنامه ریزی اصولی برای نحوه ورود و خروج افراد و تماشاگران به استادیوم ورزشی، به صورتی که هم شان و منزلت افراد حفظ شود و هم کمترین تنش و برخورد ایجاد شود.
- فراهم سازی بسترها و زیرساخت های مناسب برای حضور بانوان در استادیوم ها به شکل منطقی و با پیموده شدن فرآیند زمان بر آن و راهکار اصولی و مدون باید مد نظر قرار گیرد. این مورد سبب می شود که حادثه های تلخی همچون خودسوزی دختر جوانی معروف به دختر آبی که نشات گرفته از نگاه و شیوه غلط ورود بانوان به استادیوم بود، تکرار نشود.
این یافته های علمی پژوهشی که در صورت به کار گرفته شدن توسط نهادهای مرتبط، می تواند تا حد زیادی به آرام و سالم شدن جو استادیوم های فوتبال بیانجامد، در فصل نامه «علوم اجتماعی» وابسته به دانشگاه علّامه طباطبائی انتشار یافته اند.
منبع:

1399/04/06
14:11:01
5.0 / 5
2436
تگهای خبر: آموزش , باشگاه , جت , رقابت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
بیلیارد