راهكارهای جلوگیری از تضعیف سیستم ایمنی ورزشكاران

راهكارهای جلوگیری از تضعیف سیستم ایمنی ورزشكاران

به گزارش ایت بال دانشیار دانشگاه تربیت مدرس راهكارهای های موثر برای جلوگیری از تضعیف سیستم ایمنی در ورزشكاران را شرح داد.


مهدیه ملانوری شمسی در گفت و گو با ایسنا، در مورد استراتژی های موثر سبک زندگی برای جلوگیری از تضعیف سیستم ایمنی در ورزشکاران، اظهار نمود: ورزشکاران در ابتدای امر باید استرس های زندگی را کنترل و کم کنند و مربی باید از این استرس ها آگاه باشد و حتی برنامه تمرینی را بر طبق این استرس ها بچیند.
وی افزود: ورزشکاران باید خواب منظم و به مقدار کافی خواب (۷ ساعت) داشته باشند و مطالعات نشان داده است ورزشکارانی که خواب بیشتر از پنج تا شش ساعت داشته اند نسبت به کسانی که خواب کمتری داشته اند، کمتر در معرض عفونت قرار گرفته اند و باید بدانیم که کمیت و کیفیت خواب بسیار مهم می باشد.
این عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس همینطور تصریح کرد: ورزشکارانی که لازم است مسافرت کنند و درنتیجه این امر ریتم شبانه روزی هورمون ها و زمان جغرافیایی تغییر می کند احتیاج به استراحت بیشتری دارند.
ملانوری شمسی با اشاره به اینکه ورزشکاران باید از گرفتن رژیم های سخت و رژیم هایی که منجر به کاهش وزن بالا در زمان کوتاه مدت می شود اجتناب کنند، اظهار داشت: ورزشکاران باید از رژیم های غذایی که حاوی پروتئین و کربوهیدرات است استفاده کنند (به خصوصورزشکاران استقامتی) و رژیم های غذایی متعادل شامل مواد معدنی و ویتامین ها را در برنامه خود داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه ورزشکاران باید از سبزیجات و میوه های تازه بهره برده و در صورت در دسترس نبودن سبزیجات و میوه های تازه مکمل های مولتی ویتامین استفاده کنند، عنوان کرد: ورزشکاران باید قبل، حین و پس از فعالیت ورزشی از نوشیدنی های کربوهیدراتی استفاده کنند و آب رسانی قبل، حین و پس از فعالیت ورزشی ورزشکاران برای عملکرد موثر سیستم ایمنی ضروریست.
به قول این دانشیار دانشگاه تربیت مدرس پوشیدن لباس های مناسب در صورتیکه ورزشکاران مجبور به تمرین در محیط سرد هستند، الزامی است و باید شدت، مدت، زمان، بار و حجم تمرینی، اصول تمرین را رعایت و از افزایش ناگهانی و بیش از اندازه بار تمرینی پرهیز کنند.1399/03/25
14:09:49
5.0 / 5
2232
تگهای خبر: ایمنی , پروتئین , جت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بیلیارد