راه های مقابله با زانو درد در كوه نوردی

راه های مقابله با زانو درد در كوه نوردی

ایت بال: زانو درد شایع ترین مشكل هنگام كوه نوردی است و اگر یك كوهنورد بخواهد برای چندین سال كوه نوردی كند سفارش می شود كه همیشه برخی از نكات را رعایت كند.


به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، شاید مهم ترین اصل در کوه نوردی زانوهای سالم باشد. ممکنست یک فرد عادی در طول شبانه روز و زندگی روزمره فشار زیادی را بر روی زانوهای خود تحمل کند. طبق گفته ی پزشکان تنها بالا رفتن از پله ها فشاری معادل چهار برابر وزن شما را به زانوهایتان منتقل می کند.
حال تصور کنید که یک کوهنورد برای صعود باید مسیرهای سختی را پشت سر بگذارد و علاوه بر آن باید یک کوله پشتی سنگین را بر روی دوش خود حمل کند. اساسا فشار زیادی به زانو ها وارد می شود بدین سبب باید یک کوه نورد حرفه ای همیشه مراقب زانوهای خود باشد در غیر اینصورت نمی تواند این ورزش را ادامه دهد.
درد زانو عوامل مختلفی دارد بعنوان مثال آرتزوز، آب آوردگی مفاصل، گرفتگی عضلات همچون مشکلات زانو هستند. برخی از این موارد مانند گرفتگی عضلات، موقتی بوده و در گذر زمان بهبود پیدا می کنند. اما مصدومیت های دیگر می توانند به دردی مزمن تبدیل شوند و زندگی روزمره ی شما را تحت تاثیر خود قرار دهند.
حال سوالی که خیلی از کوهنوردان از خود خواهند پرسید این است که برای حفظ زانوی خود باید چه کار هایی را انجام دهند؟
آمادگی پیش از کوه نوردی
آمادگی پیش از کوه نوردی یک عامل بسیار مهم در حفظ زانوها است. البته این آمادگی هم می تواند جسمانی باشد و هم تغذیه سالم. ورزش و رژیم غذایی سالم دو موردی هستند که باید پیش از این که به دل کوه بزنید، رعایت کنید تا گرفتار زانو درد نشوید.
رژیم غذایی سالم
شما می توانید با عوض کردن و بهتر کردن رژیم غذایی تان به جنگ التهاب های بدن بروید برای اینکه دلیل زانو درد می تواند التهاب باشد. التهاب بخشی طبیعی از مراحل بهبود یافتن بدن است اما در عین حال می تواند دردناک هم باشد. گوجه فرنگی، روغن زیتون، سبزیجات برگ سبز (مثل اسفناج)، مغزها، توت فرنگی، بلوبری، آلبالو و پرتقال خواص ضد التهابی دارند.
از عصاهای کوهنوردی استفاده کنید
یک کوهنورد می تواند با بهره گیری از عصای کوهنوردی قسمتی از فشاری که به زانوها وارد می شود را دفع کند. تحقیقات نشان داده که استفاده از این عصاها در شیب ۲۵ درجه به سمت پایین، فشار وارده به زانوها را بین ۱۲ تا ۲۵ درصد می کاهد. این عصاها موجب می شوند تا وزن شما بطور مساوی به زانوهاتان تقسیم شود. کوهنوردانی که بیشتر اوقات به کوهنوردی طولانی می پردازند و از این عصاها استفاده می نمایند متوجه تفاوت و فشار کمتر بر روی زانوها خواهند شد.
تمرینات زانو
تمرینات زانو یکی دیگر از موارد است که حتی در هنگام داشتن درد می توانید از آن کمک بگیرید. بهترین کاری که می توانید برای درد زانوهایتان انجام دهید ورزش کردن است. ورزش کردن عضلات شما را قوی تر کرده و مفاصل شما را انعطاف پذیر نگه می دارد. اگر عضلات پای شما در وضعیت خوبی باشند، این موجب می شود تا بعنوان پشتیبانی خوب برای زانوهایتان عمل کنند. همین پشتیبانی طبیعی موجب می شود تا درد زانوی شما در حین کوهنوردی کمتر شود. تقویت عضلات مورد نظر، دوچرخه، کشیدن پا و اسکات پا کفایت می کند و عضلات مورد نظر را هدف خود قرار می دهد.
کفش مناسب بپوشید
کفش می تواند در زانو درد بسیار موثر باشد. هنگامی که تصمیم به کوهنوردی دارید حتما با کفش های مخصوص کوهنوردی به فعالیت بپردازید. اگر کفش شما پای شما را می زند از آن استفاده نکنید برای اینکه این عاملی خواهد شد که شما درست گام برندارید و در نهایت زانوهایتان لطمه ببیند.
کوله پشتی را سنگین نکنید
هرچه وزن بیشتری را به دوش بکشید مشخص است که فشار بیشتری به زانوهایتان وارد می کنید. سفارش می شود وسیله ای که به آن نیاز ندارید را از کوله خود خارج کنید.
هنگام سرازیری حواستان به زانوهایتان باشد
وقتی می خواهید از سرازیری پایین بیایید این کار را آهسته و آرام انجام دهید. هنگامی که در سرازیری قدم برمی دارید چیزی حدود ۷/۵ الی ۸ برابر وزنتان را بر روی زانوهایتان می اندازید. هر چه سریع تر بروید فشار بیشتری را روی زانوهایتان حس می کنید و این ضربه های ناگهانی اصلا برای زانویتان خوب نیست.
از زانوبند استفاده کنید
زانوبند یکی از مواردی است که می تواند حسابی شما را کمک نماید. زانوبند به وسیله ی ثابت نگه داشتن نقاط لطمه پذیر زانو، پشتیبانی بیشتری برای آن فراهم می آورد. اگر می خواهید بعد از یک دوره مصدومیت زانو به کوهنوردی بروید حتما اهتمام کنید مسافت خودتان را محدود کنید.
اقدامات لازم بعد از کوه نوردی برای جلو گیری از زانو درد
کشیدن پاها پس از کوهنوردی می تواند به همان اندازه درد زانوهای شما را کم کند. پس از یک ورزش طولانی و سنگین، عضلات شما جمع می شوند و شما درد آنرا متوجه خواهید شد. کشیدن پاهایتان از تشدید این درد جلوگیری می کند. ممکنست در حین بهبودی، زانوهایتان ورم کند که این مساله کاملا طبیعی است و می توانید داروی مخصوص به آنرا بدون نیاز به نسخه ی پزشک از داروخانه تهیه کنید.
منبع:

1399/03/24
14:22:01
5.0 / 5
2696
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بیلیارد