چه زمانی عفونت های ویروسی در ورزشكاران افزایش می یابد؟

چه زمانی عفونت های ویروسی در ورزشكاران افزایش می یابد؟

ایت بال: دانشیار دانشگاه تربیت مدرس در مورد مسائلی كه احتمال مبتلا شدن به عفونت های ویروسی در ورزشكاران حرفه ای را زیاد می كند، توضیح داد.


مهدیه ملانوری شمسی در گفت و گو با ایسنا، در مورد احتمالات مبتلاشدن به عفونت ­های ویروسی در ورزشکاران حرفه ای، اظهار نمود: برخی از شاخص ­های سیستم ایمنی در ورزشکاران حرفه ­ای و عموما ورزشکاران رشته­ های استقامتی که فعالیت­های ورزشی طولانی­ مدت بالای ۲ ساعت دارند و یا حتی ورزشکارانی که به صورت شدید تا حدود یک ساعت فعالیت ورزشی مداوم را پشت سر می­ گذارند خصوصاً در ساعات ابتدایی پس از انجام یک وهله فعالیت، تحت تاثیر قرار می گیرد و اصطلاحا می تواند منجر به ایجاد پنجره باز سیستم ایمنی و افزایش احتمال ابتلای افراد به عفونت شود.
مدت زمان فعالیت ورزشی عاملی موثرتر در تضعیف سیستم ایمنی بدن
وی افزود: باید توجه داشت که مدت زمان فعالیت ورزشی عامل موثرتری در تضعیف سیستم ایمنی بوده و عموما ورزشکارانی که گرفتار عفونت­ های مجاری تنفسی فوقانی می شوند، در محیط تمرین گرفتار عفونت شده و این مشکل منجر به کاهش عملکرد در آن­ ها خواهد شد و تمرین را مختل و از شرکت در مسابقه با بهترین عملکرد جلوگیری می­ کند.
افزایش احتمال مبتلاشدن به عفونت بر اثر دم و بازدم ­های عمیق و تعداد تنفس بالا
دانشیار دانشگاه تربیت مدرس با اعلان اینکه مشکلات تغذیه­ ای، استرس و شرایط محیطی نامتعارف (سرد، گرم و تمرین یا مسابقه در ارتفاع) و عوامل دیگر تشدید کننده سرکوب سیستم ایمنی هستند و احیانا ورزشکاران را مستعد به عفونت خواهند کرد، اظهار داشت: تضعیف سیستم ایمنی سبب فعال شدن ویروس­ های مخفی مانند تب­خال و یا سبب مبتلاشدن به عفونت­ های جدید در ورزشکاران خواهد شد. دم و بازدم­ های عمیق (عمق تنفس بالا) و تعداد تنفس بالا احتمال مبتلاشدن به عفونت را افزایش می ­دهد و مطالعات نشان داده­ اند یک ساعت تمرین ورزشی در فضای سرپوشیده موجب افزایش کلونی ویروسی در مجاری تنفسی فوقانی در ورزشکاران شده است.
ورزشکاران رشته ­های استقامتی؛ مستعد عفونت و سرماخوردگی
ملانوری افزود: سلول ­های سفید خون بخش مهمی از سیستم ایمنی هستند که در جریان پیش گیری از عفونت ­ها یا مبارزه با عفونت نقش بسزایی را ایفا می کنند و خستگی، بیماری ­های ویروسی و سندرم­ بیش­ تمرینی با تغییرات سلول­ های سفید خون هم راه است، بدین سبب ورزشکاران رشته ­های استقامتی از ذخایر نوتروفیل مغز استخوان کمتری برخوردار می باشند که در نتیجه ورزشکار مستعد عفونت و سرماخوردگی خواهد شد.
بگفته وی یکی دیگر از شاخص ­هایی که در ورزشکاران تحت تاثیر قرار می­ گیرد لنفوسیت­ ها بوده که در پژوهشی نشان داده است که سطوح لنفوسیت ­ها در انتهای فصل در فوتبالیست ­ها کاهش یافته است و همین طور بالا رفتن سطوح مونوسیت ­ها که شاخص عفونت مزمن بوده در ورزشکاران مشاهده شده است.
این دانشیار دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اینکه افزایش بیش از معمول سطوح کراتین کیناز نشان دهنده خطر عفونت است که به دنبال کارهای شدید در ورزشکاران حرفه ای رخ خواهد داد، اظهار نمود: همین طور سطوح پایین IgA بزاقی نشان ­دهنده این است که ورزشکار در معرض عفونت مجاری تنفسی فوقانی قرار دارد.
شاخص های بیش تمرینی
ملانوری با اعلان اینکه افزایش سایتوکاین ­های التهابی در خون (افزایش مزمن IL-۶ در خون دونده استقامتی) و کاهش سایتوکاین­ های ضدالتهابی نشان­ دهنده شاخصی از بیش تمرینی است، اظهار داشت: همین طور افرادی که پلی مورفیسم­ های مشخصی از ژن IL-۶ را دارند بیشتر گرفتار عفونت مجاری تنفسی فوقانی می­ شوند و سطوح جریان خونی بعضی از شاخص ­های تغذیه ای شامل مواد معدنی، مانند آهن، مس، روی و... ویتامین­ هایی مانند ویتامین B۱۲، ویتامین D و اسید فولیک می توانند عملکرد سیستم ایمنی ذاتی و اکتسابی را در ورزشکاران حرفه ای تحت تاثیر قرار دهند و علاوه بر آن آب­رسانی مناسب، مصرف آنتی اکسیدان ­ها، کربوهیدرات­ و پروبیوتیک­ها از پروسه تضعیف سیستم ایمنی در ورزشکاران پیشگیری می ­کنند.1399/03/08
13:25:11
5.0 / 5
2376
تگهای خبر: ایمنی , بیماری , تغذیه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
بیلیارد