عضو هیات علمی پژوهشگاه تربیت بدنی مطرح كرد:

سفارش های ضدكرونایی برای افراد كم توان جسمی - ذهنی

سفارش های ضدكرونایی برای افراد كم توان جسمی - ذهنی

به گزارش ایت بال یك عضو هیات علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی ضمن تشریح موارد مختلف ورزشی و بهداشتی بمنظور جلوگیری از ابتلای افراد كم توان جسمی و ذهنی و نیز افرادی كه نیاز به مراقبت های ویژه دارند، اظهار داشت: برای این دسته افراد باید ملاحظات خاصی را در نظر گرفت.


علی كاشی در گفت و گو با ایسنا، در رابطه با ملاحظات عمومی، فعالیت بدنی و ورزش كردن در افراد با نیازهای ویژه، اظهار نمود: همه گیرشدن بیماری جدید كرونا نگرانی های بسیار زیادی را برای مراقبین و افراد دارای كم توانی ذهنی و هوشی (ID) و افراد دارای مشكلات جسمی و رشدی به وجود آورده است؛ افراد دارای كم توانی احیانا عوامل خطر یكسانی با جمعیت عمومی دارند و البته افرادی كه پیرتر هستند یا سیستم ایمنی بدن ضعیف تری دارند، بیشتر از دیگران در معرض لطمه ویروس قرار می گیرند.
وی افزود: افراد با مشكلات قلبی و عروقی، تنفسی، متابولیكی و افراد چاق و كم تحرك نیاز به مراقبت و حمایت بیشتری دارند و برمبنای اظهارات مركز كنترل و پیش گیری از بیماری ها، افراد دارای كم توانی ذهنی، تأخیر رشدی متوسط تا شدید، دیستروفی عضلانی یا اختلالات مغزی نیز ممكنست مستعد مبتلاشدن به بیماری شدید COVID-۱۹ باشند.
ابتلای برخی ورزشكاران «المپیك ویژه» به كرونا
عضو هیات علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با اعلان اینكه شواهد موجود در ایران نیز حاكی از ابتلای برخی ورزشكاران «المپیك ویژه» و با تاسف فوت یكی از قهرمانان المپیك ویژه كشور بود، اظهار داشت: بدین سبب برای پشتیبانی از این عزیزان باید ملاحظات خاصی را در نظر داشت، گرچه سفارش های بهداشتی برای پیش گیری از كرونا در همه افراد یكسان است و همه باید این سفارش ها را رعایت كنند؛ سفارش هایی كه شامل زندگی در شرایط كم ارتباط، شستن مرتب دست ها حداقل ۲۰ ثانیه با آب و صابون، پیش گیری از تماس با افرادی كه بیمار هستند و ضدعفونی كردن تمامی سطوح و وسایل) می شود و افراد دارای نیازهای ویژه باید به مراقبت های بیشتری درباب رعایت بهداشت فردی و مراقبت برای دوری از منابع آلوده توجه نمایند.
گفتنی است المپیك ویژه یك برنامه بین المللی سالانه در بر گیرنده تمرینات و مسابقات ورزشی برای كودكان و بزرگسال كم توان ذهنی است.
كاشی اضافه كرد: برمبنای سفارش های سازمان های معتبر جهانی برای حفظ سلامتی این عزیزان می باید چند اقدام مهم را مدنظر قرار داد، ابتدا اینكه خانواده ها و مراقبین در درجه اول باید توضیحات شفاهی درباب خطرات این بیماری و ضرورت رعایت بهداشت فردی را به آنها ارائه كرده تا خودشان نیز در حفظ سلامتی كمك كنند.
ایشان سپس به سفارش های لازم برای افراد دارای نیازهای ویژه اشاره و ابراز امیدواری كرد با رعایت این سفارش ها شاهد بروز این بیماری در هیچ یك از افراد دارای كم توانی نبوده و با حمایت هر چه بیشتر این عزیزان در توسعه سلامت آنها موفق عمل نماییم.
توصیه های مختلف بهداشتی-ورزشی به افراد دارای نیازهای ویژه
۱- بهتر است شیوه صحیح شستشوی دستها، مراقبت بهداشتی از وسایل، عدم تماس با اشیاء، رعایت بهداشت فردی در اماكن عمومی، آموزش عدم تماس دست با وسایل دیگران، عدم تماس دست با صورت و شیوه های رعایت بهداشت برای خوردن و نوشیدن را به شكل عملی آموزش داد.
۲- باتوجه به این كه ممكنست كودكان با نیازهای ویژه در رعایت این موارد سهل انگاری كرده و یا در بعضی لحظات رعایت این دستورالعمل ها را فراموش كنند، ضدعفونی كردن تمامی سطوح تماسی و وسایل مورد استفاده ایشان بسیار لازم است.
۳- پرهیز از برقراری ارتباط با افرادی كه مشكوك به این بیماری یا هر گونه آلودگی ویروسی هستند از مهمترین نكات مورد توجه است.
۴- رعایت تغذیه مناسب و مصرف میوه و سبزیجات تازه برای دسترسی بدن این عزیزان به ویتامین و موادمعدنی كافی از نكات مهم در تقویت سیستم ایمنی و سلامت است.
۵- پرهیز از مصرف غذاهای با قند و چربی بالا، مواد نگهدارنده و رنگ های مصنوعی برای ممانعت از تضعیف سیستم ایمنی این عزیزان بسیار مهمست.
۶- رعایت آرامش و پرهیز از استرس و فشار های روانی ناشی از قرنطینه خانگی یكی از مهمترین اقداماتی است كه والدین باید برای آن برنامه ریزی كنند و بدین منظور می توانند از ایجاد تفریح و سرگرمی در محیط منزل، برنامه ریزی برای طبیعت گردی (در صورت دسترسی به محیطی ایمن و عاری از جمعیت می توان برنامه پیاده روی در پارك و طبیعت را انجام داد)، بازی های خانگی و... و. را انجام دهند وانجام كارهای روزمره مثل استحمام، شستشوی لباس، باغبانی، نظافت منزل و... نیز می تواند از برنامه های مفید و مناسب در طول هر روز باشد.
۷- اگر رعایت حداقل میزان فعالیت بدنی در هفته از الزامات حفظ سلامت و تقویت سیستم ایمنی است، این افراد باید در هر هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی سبك تا متوسط را دنبال كنند و والدین باید شرایطی را فراهم آورند تا این كودكان با استفاده از وسایل ورزشی درون منزل همچون تردمیل، دوچرخه ثابت، كش های بدنسازی، طناب، بازی با توپ های سبك یا بادكنك، ورزش های سوئدی و جنبش و تحرك با آهنگ های شاد به فعالیت پرداخته و به میزان كافی در هر روز فعالیت كنند. این دوره های تمرینی باید در وهله های ۵-۲۰ دقیقه ای و یك تا سه بار در روز برنامه ریزی شوند تا ضمن توسعه فعالیت بدنی از چاق شدن و اضافه وزن این عزیزان كاست. حركات ریتمیك با آهنگ از بهترین نوع فعالیت ها در این روزها هستند.
۸- پرهیز از فعالیت بدنی شدید با ضربان قلبی بیش از ۶۰ درصد حداكثر ضربان قلب ذخیره (ضربان قلبی بیش از ۱۴۰ ضربه در دقیقه) برای پیش گیری از تضعیف سیستم ایمنی باید مورد توجه قرار گیرد.
۹- برنامه های ورزشی باید به صورت انفرادی و نهایتا توسط اعضاء خانواده صورت گیرد و از اجرای ورزش های گروهی و تیمی و رقابت ورزشی كاملا پرهیز كرد، همین طور برقراری ارتباط با دوستانی كه در خارج از منزل هستند خطر مبتلاشدن به بیماری را تشدید می كند.
۱۰- كودكان دارای نیازهای ویژه ای كه در مراكز نگهداری می شوند باید تحت مراقبت بسیار بیشتری قرار داشته و از جابجایی افراد، انتقال از یك آسایشگاه به آسایشگاه دیگر، استفاده از وسایل عمومی، حضور در جمعیت های بیش از پنج نفر و اجرای هر نوع برنامه گروهی اجتناب كرده و این افراد بهتر است تا حد امكان در محیطی با جمعیت كمتر و به دور از ادغام گروهی زندگی و فعالیت كنند. علاوه بر این برنامه های فعالیت بدنی، تماشای سینما، برنامه های آموزشی و هنری و ورزشی، مصرف غذا و... بهتر است به صورت دسته بندی شده برای گروه های با جمعیت كوچك صورت گیرد و این افراد در طول زمان تغییر نكنند.
۱۱- با توجه به این كه بعضی از این عزیزان نیاز به مراقبت های پزشكی، مصرف دارو و پیگیری درمان های خاص دارند در این مدت باید تمامی برنامه های درمانی شان به شكل جدی دنبال شده و قرنطینه خانگی مانع از پیگیری درمان های پزشكی نباشد، هرچند جهت حضور كمتر این افراد در مراكز پزشكی و درمانی می توان تدابیری را با راهنمایی پزشك متخصص معالج اندیشید.
منبع:

1399/01/05
23:49:17
5.0 / 5
3241
تگهای خبر: آموزش , ایمنی , بازی , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
بیلیارد