رییس كمیسیون روانشناسی ورزشی كمیته ملی المپیك مطرح كرد

حیرت انگیز بودن عدم توجه فدراسیون ها به روانشناس ورزشی!

حیرت انگیز بودن عدم توجه فدراسیون ها به روانشناس ورزشی!

به گزارش ایت بال رئیس كمیسیون روانشناسی ورزشی كمیته ملی المپیك با اشاره به این كه هزینه استفاده از یك روانشناس ورزشی در كنار تیم ها یا ورزشكاران اعزامی به المپیك معادل یك مربی در كادر فنی است، خاطرنشان كرد: نمی دانیم به چه علت فدراسیون های ورزشی در آستانه المپیك توجهی به بهره مندی از ظرفیت حوزه روانشناسی ندارند، هرچند كه كمیته ملی المپیك پرداخت هزینه ها در این رابطه را بر عهده گرفته است.


سید محمدكاظم واعظ موسوی در گفتگو با ایسنا، در ارتباط با ضرورت بهره مندی روانشناس ورزشی در كنار تیم ها و ورزشكاران در آستانه المپیك ۲۰۲۰ توكیو اظهار نمود: به جهت اینكه عمیقا بتوانیم به ضرورت حضور روانشناس در اردوها و تمرینات منتهی به المپیك پی ببریم باید با فعالیت روانشناسان آشنا شویم و بدانیم كه این افراد به دنبال حل اختلالات روانی نیستند و یك عضو از كادر مربیگری یه تیم ورزشی به شمار می آیند كه باید دو اقدام مهم را انجام دهند.
وی افزود: كمك به سلامت روانی ورزشكاران به علت فشارهای چند جانبه در المپیك و هم كوشش برای بهبود عملكرد یك ورزشكار به منظور این كه هیچ مشكلی در میدان نبرد جز حریف خود نداشته باشد دو مسئله مهمی است كه باید از جانب روانشناسان ورزشی مدنظر قرار بگیرد و فدراسیون ها هم به این مسئله توجه جدی داشته باشند.
رئیس كمیسیون روانشناسی ورزشی كمیته ملی المپیك با بیان این كه روانشناسان ورزشی روش هایی را به ورزشكاران آموزش می دهند تا شاهد عملكرد هرچه بهتر آنها باشند، اظهار داشت: مقوله آموزش امری زمان بر است و از حدود یك سال پیش از رویدادهای بزرگ ورزشی باید از حضور روانشناسان در كنار تیم ها و ورزشكاران بهره مند شویم تا بتوانند وظیفه خود به نحو مطلوب انجام دهند و از نگرانی موجود در جهت افزایش فشار روانی ورزشكاران كاسته شود.
واعظ موسوی با تاكید بر این كه ورزشی بودن روانشناسان انتخاب شده مقوله بسیار مهمی است و نباید از هر روانشناسی در كنار تیم ها و ورزشكاران استفاده كرد، افزود: همانگونه كه هر مربی بدنسازی در كنار تیم های مختلف ورزشی مناسب نمی باشد نباید از هر روانشناسی در كنار تیم ها و ورزشكاران استفاده نماییم بلكه باید افرادی بدین منظور انتخاب شوند كه سابقه مشخصی در حوزه ورزش داشته باشند در غیر این صورت نمی توان به خوبی از چنین وضعیتی در جهت بهبود عملكرد ورزشكاران بهره برد.
وی در پاسخ به این كه آیا امكان بهره مندی از روانشناسان ورزشی در كنار تیم ها و ورزشكاران در تمامی مقاطع سال وجود دارد یا خیر، اظهار نمود: این مسئله به امكانات و منابع بستگی دارد. مربیان رشته های ورزشی تا جایی كه امكان دارد باید در حوزه روانشناسی هم كسب آگاهی كنند. آنها باید روانشناسی بدانند و اینگونه می توانند تعاملی را با ورزشكار داشته باشند كه به بهبود عملكرد منجر شود اما باید توجه داشته باشیم با این مسئله صرفا تمامی نیازهای ورزشكار از بین نمی رود.
رئیس كمیسیون روانشناسی ورزشی كمیته ملی المپیك افزود: ازاین رو اگر یك مربی ورزشی روانشناسی بداند به عقیده بنده احتیاج به حضور روانشناس در كنار تیم ها نیست، اما اگر از چنین پتانسیلی برخوردار نباشیم استفاده از روانشناسان ورزشی در كنار تیم ها و ورزشكاران امری ضروری و لازم است.
واعظ موسوی در ادامه در پاسخ به این كه مجموعه كلان ورزش كشور نظیر وزارت ورزش و كمیته المپیك چه نگاهی به حضور روانشناسان ورزشی در كنار رشته های مختلف ورزشی دارند، اظهار نمود: كمیته ملی المپیك نگاه مثبت و تاكید خوبی به این مسئله دارد، اما متاسفانه در فدراسیون ها چنین اولویتی تعریف نشده است و نمی دانیم به چه علت آنها به چنین ظرفیتی توجه نمی كنند.
وی افزود: وزارت ورزش یا كمیته ملی المپیك می توانند در این حوزه ترغیب كننده یا تشویق كننده باشند، اما نمی توانند به فدراسیون های ورزشی چنین مسئله ای را تكلیف نمایند، چون كه آنها نهادهای مستقلی هستند و فعالیتهای خویش را برپایه تصمیمات مجموعه ای پیش می برند. بهرحال ما به آنها تاكید می نماییم كه از چنین ظرفیتی غافل نباشند و در آستانه المپیك بهره ببرند.
رئیس كمیسیون روانشناسی ورزشی كمیته ملی المپیك در انتها در پاسخ به این كه هزینه استفاده از یك روانشناس ورزشی در كنار تیم های ورزشی و یا ورزشكاران چقدر است، اظهار داشت: یك روانشناس ورزشی به اندازه یك مربی در كادر فنی هزینه خواهد داشت و باید به این مسئله بدین شكل نگاه نماییم كه یك نفر به كادر مربیگری تیم اضافه می شود.1398/11/26
15:29:54
5.0 / 5
3874
تگهای خبر: آموزش , تیم , سلامت , شنا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
بیلیارد