تشخیص ویروس ها با تراشه حاوی الكترود نانوساختار

تشخیص ویروس ها با تراشه حاوی الكترود نانوساختار

به گزارش ایت بال محققان مبادرت به ساخت تراشه ای حاوی الكترودهای بسیار كوچك كردند كه در آن از زیست شناسی مصنوعی برای تشخیص مقادیر خیلی كم از ویروس استفاده شده است.به گزارش ایت بال به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، دانشمندان پلتفورمی الكتروشیمیایی برای زیست شناسی مصنوعی بدون سلول عرضه كردند. محققان دانشگاه تورنتو با همكاری پژوهشگرانی از دانشگاه ایالتی آریزونا موفق به اتصال مدار ژنی به الكترود شدند كه برای این كار از زیست شناسی سنتزی بدون سلول استفاده كردند. در این پروژه آنها از الكترودهای نانوساختار استفاده كردند.
زیست شناسی مصنوعی تلاش دارد تا با استفاده از مدارهای الكترونیكی، برنامه ریزی مجددی برای سیستم های زیستی ایجاد كند تا از آنها برای عملكرد مصنوعی در بخش پزشكی و دارویی استفاده نماید. این دستاورد جدید محققان می تواند حوزه زیست شناسی مصنوعی را به سمت سیستم های زیست هیبریدی سوق دهد كه از مزایای هر رشته بهره ببرد.
كیت پردی، استادیار گروه علوم دارویی در دانشگاه تورنتو می گوید: این نخستین نمونه از اتصال ژن به الكترودها است و ابزاری هیجان انگیز برای تبدیل اطلاعات زیستی به سیگنال الكتریكی است.
این تلاشهای بین رشته ای برای ایجاد سیستم جدید، باعث می شود تا محققان زیست شناسی مصنوعی بدون سلول را از یك بخش دانشگاه تورنتو و محققان الكتروشیمیایی را از بخش دیگر دانشگاه به گرد هم آورده و با همكاری محققان دانشگاه آریزونا بتوانند این پروژه را جلو ببرند.
پردی كه گروه تحقیقاتی وی متخصص توسعه فناوری تشخیصی بدون سلول است، در سال ۲۰۱۶ وقتی كه وی و همكارانش بستری را برای شناسایی سریع و كم هزینه ویروس زیكا ایجاد می كردند، مورد توجه قرار گرفتند. آوردن ظرفیت تشخیص ویروس زیكا به خارج از كلینیك، احتیاج به گامی اساسی رو به جلو بود؛ اما رویكرد مبتنی بر سیگنال دهی نوری برای این كار كافی نبود.
برای این كار لازم بود یك سیستم قابل حمل توسعه یابد كه بتواند همان كار شناسایی را انجام دهد، اما چالش اینجا بود كه قابلیتی معروف به چندسیگنالی را كه در این فناوری موردنیاز بود نمی توان با روش سیگنال دهی مبتنی بر رنگ تركیب كرد.
این گروه سامانه زیست هیبریدی جدیدی ساختند كه در آن از آنزیم های گزارش دهنده غیرنوری استفاده شده بوده و می توانست در ۱۶ میكرولیتر مایع با استفاده از الكترودهای میكروالگودار كه روی تراشه ای قرار دارد، پایش موردنظر را انجام دهد.
نتایج این پروژه در نشریه Nature Chemistry به چاپ رسیده است.

1398/10/21
14:37:06
5.0 / 5
4087
تگهای خبر: سیستم , شنا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بیلیارد