در یك شركت دانش بنیان؛

سامانه آگهی زلزله به پالایشگاهها ساخته شد

سامانه آگهی زلزله به پالایشگاهها ساخته شد

ایت بال: پژوهشگران موفق به طراحی دستگاهی شدند كه قادر می باشد به هنگام زلزله به اماكن مهم همچون پالایشگاهها آگهی دهد تا گاز قطع شود.محمدحسین حكیمی مدیر یك شركت دانش بنیان تولیدكننده حسگرهای آگهی زلزله در گفتگو با خبرنگار مهر، اشاره كرد: با عنایت به شدت خسارات ناشی از زمین لرزه كه از مخرب ترین و ناشناخته ترین پدیده های طبیعی است، آگاهی از وقوع زلزله حتی در حد چند ثانیه می تواند در كاهش خسارات جانی و مالی تاثیر بسزایی داشته باشد.
وی با تاكید بر اهمیت این مساله اشاره كرد: بدین جهت درصدد برآمدیم با همراهی و تایید پژوهشگاه مهندسی زلزله حسگری طراحی نماییم كه بتواند در مواقع زلزله به اماكن حساس همانند پالایشگاه های گاز و... آگهی دهد.
وی با اشاره به اینكه ایده اصلی آگهی زلزله بر پایه دو اصل مهم استوار است، اظهار داشت: نخستین اصل تفاوت سرعت موج غیرمخرب زلزله (امواج P) با امواج مخرب زلزله (امواج S یا امواج سطحی) است.
وی اشاره كرد: بر این اساس همیشه یك تاخیر زمانی برای رسیدن امواج مخرب زلزله نسبت به امواج اولیه وجود داشته در صورتیكه می توان در این بازه زمانی از وقوع زلزله در یك منطقه مشخص باخبر شد.
مدیر این شركت دانش بنیان افزود: در چنین شرایطی هر چه سایت مورد نظر فاصله بیشتری نسبت به مركز زلزله داشته باشد زمان آگهی بیشتری فراهم خواهد شد.
وی با بیان مثالی عنوان كرد: برای سایتی كه در فاصله ۸۰ كیلومتری نسبت به مركز زلزله قرار دارد زمانی در حدود ۱۵ ثانیه تنها ناشی از این اختلاف سرعت امواج در اختیار خواهیم داشت؛ دومین اصل بر پایه اختلاف سرعت امواج رادیویی و امواج زلزله است كه با سرعتی بیشتر نسبت به امواج زلزله منتقل می شود.
حكیمی اشاره كرد: بدین سبب می توان پیش از رسیدن امواج زلزله به منطقه هدف به كمك امواج رادیویی آگهی زلزله را به مناطق دورتر اعلام نمود.
وی با اشاره به اینكه این سیستم هشداردهنده می تواند با كمك امواج رادیویی به یك منطقه مشخص زلزله را آگهی دهد، اظهار داشت: البته كه زمان آگهی به الگوریتم مورد استفاده در سامانه آگهی سریع نیز وابسته است؛ بطور كلی در سامانه های آگهی سریع از دو الگوریتم برجا (تك ایستگاهی) و ناحیه ای (شبكه لرزه ای) استفاده می شود.
وی با اشاره به اینكه این سیستم برمبنای حس زلزله و امواجی كه دریافت كرده می تواند دستور قطعی گاز را به منطقه مشخص ارسال نماید، اظهار داشت: آن منطقه كه می تواند پالایشگاه گاز یا هر مكان مهم دیگری باشد بر اساس كار خود دستور قطع گاز یا سوئیچ را می دهد.
این محقق با اشاره به مزیت های سامانه آگهی سریع زلزله اظهار داشت: این سیستم موجب جلوگیری از سقوط اجسام غیرسازه ای، حفظ جان و پیش گیری از صدمات افراد، قطع شیر اصلی گاز به منظور جلوگیری از لطمه و آتش سوزی، جلوگیری از رخداد حادثه در اماكن خاص مانند اتاق عمل، متوقف كردن عملیات صنعتی، حفاظت از سامانه حمل و نقل و... می شود.
وی با اشاره به اینكه این حسگر در ایستگاه گاز استان تهران نصب شده است، اظهار داشت: این طرح پژوهشی بین پژوهشگاه مهندسی زلزله و زلزله شناسی و مركز پژوهش های گاز استان تهران ساخته شده است.
به گزارش ایت بال به نقل از مهر این طرح در رویداد ارائه نیازهای فناورانه صنعت گاز در صندوق نوآوری و شكوفایی در معرض نمایش قرار گرفت.


منبع:

1398/09/18
13:57:50
5.0 / 5
4239
تگهای خبر: سایت , سیستم , شنا , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
بیلیارد