صدمین استاندارد حوزه نانو تدوین شد

صدمین استاندارد حوزه نانو تدوین شد

ایت بال: جشن تدوین صدمین استاندارد حوزه نانو كه توسط ستاد توسعه فناوری نانو ثبت شده در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه فناوری نانو اجرا شد.به گزارش ایت بال به نقل از مهر، بعدازظهر امروز در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه نانو مراسمی تحت عنوان «تدوین صدمین استاندارد ملی» انجام شد.
در این مراسم سعید سركار دبیر ستاد نانو، آزیتا خضرایی مدیر كل ارزیابی استانداردهای سازمان ملی استاندارد حضور داشتند.
صدمین استاندارد تدوین شده تحت عنوان «روش آزمون تعیین مشخصات نانو مواد» است.

در حال حاضر این استاندارد از طرف ستاد نانو برای شماره گذاری به كمیته ملی سازمان استاندارد ارسال شده است.
صدمین استاندارد ملی از طرف ستاد توسعه فناوری نانو به كمیته نانوی سازمان ملی استاندارد درباب «روش آزمون تعیین مشخصات نانو مواد» ارسال شد.
سعید سركار در این مراسم با اشاره به اینكه تابحال ۹۹ استاندارد دیگر در حوزه نانو به سازمان ملی استاندارد ارسال و تدوین شده است، اظهار داشت: این ماحصل هم افزایی ستاد نانو با سازمان ملی استاندارد است كه با این تلاش و همكاری به صدمین استاندارد رسیده ایم.
سركار با تاكید بر اینكه مقوله استاندارد، مقوله مهمی محسوب می شود، گفت: جنگ كشورها در تدوین استانداردها، اتفاق می افتد و كشورها اهتمام دارند استانداردهای خودرا بر طبق توانمندی های خود تدوین كنند.
به گفته دبیر ستاد توسعه فناوری نانو همواره كشورهای پیشرفته سطح تدوین استانداردهای خودرا بالا برده اند و بر این اساس استانداردهای خودرا به تدوین رسانده اند.
وی با تاكید بر موثر بودن استانداردها در پیشرفت كشور، اشاره كرد: ما حالا جایگاه خوبی در تدوین استانداردها داریم.
سركار اظهار داشت: آنها موتور محرك و پیشران توسعه تكنولوژی و توسعه بازار هستند؛ همین طور استانداردها محرك توسعه فناوری هستند و تسهیل توسعه فناوری برای پیشرفت صنایع بزرگ مقوله مهمی به حساب می آید.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اشاره كرد: شایسته نیست كه محصولات سنتی با كیفیت پائین و استانداردهای پائین ارائه شوند؛ استانداردها باید متناسب با قابلیت هایمان به تدوین برسند.
سركار اضافه كرد: مصرف كنندگان باید ملزم به استفاده از محصولات با كیفیت باشند كه خوشبختانه نانو بعنوان یك فناوری توانمند وارد عرصه تدوین استاندارد شده است تا محصولاتی با كیفیت و با قابلیت های چندبرابری به دست مردم برسد.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اظهار داشت: متأسفانه استانداردهای تشویقی الزامی و الزامی تدوین نشده اند برای اینكه این استانداردها می توانند منافع مصرف كننده را تأمین كنند كه این مقوله می تواند با حمایت سازمان ملی استاندارد، ایجاد شود. وی ادامه داد: به این واسطه، شركت های دانش بنیان بیشتر مورد توجه صاحبان صنایع قرار می گیرند. بدین جهت لازم است پیوند بین صنایع، شركت های دانش بنیان و سازمان ملی استاندارد، مستحكم شود.آزیتا خضرایی نیز در حاشیه جشن تدوین صدمین استاندارد ملی نانو فناوری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یكی از وظایف سازمان ملی استاندارد تعیین، تدوین و نشر استانداردهای ملی و بروزرسانی آن است. به سبب قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد كه از سال ۱۳۹۶ توسط مجلس شورای اسلامی ابلاغ گردید، تعامل، همكاری و مشاركت دستگاه های اجرایی در این عرصه بسیار جدی شده است.
این همكاری به شكلی است كه تدوین استانداردهای ملی با همكاری دستگاه های اجرایی صورت می گیرد. مدیركل تدوین استاندارد ملی سازمان استاندارد با اشاره به همكاری سازمان استاندارد با ستاد فناوری نانو، اشاره كرد: در حوزه نانوفناوری تعاملات بسیار نزدیكی در ستاد نانوفناوری داریم و با همكاری این ستاد اولویت های استانداردسازی را تعیین كرده ایم. وی با تاكید بر شناسایی نیازهای برای تدوین استاندارد ها اشاره كرد: اساسا ارتباط و نزدیكی متخصصان با واحدهای تولیدی و دانش بنیان می تواند به ما برای شناسایی اولویت ها كمك نماید، پس نخستین گام ما در تدوین استانداردهای ملی تعیین این اولویت ها است. مدیركل تدوین استاندارد ملی سازمان استاندارد اظهار داشت: هم اكنون بیشتر از ۹۰ سال از تاسیس سازمان ملی استاندارد سپری شده و تابحال ۳۳ هزار و ۵۰۰ استاندارد ملی تدوین شده است. خضرایی افزود: یك سوم استانداردهای تدوین شده از سال ۱۳۹۲ به بعد بوده است. این امر نشان داده است دستگاه های اجرایی، مصرف كنندگان و تولید كنندگان و همین طور مراكز علمی، تحقیقاتی و پژوهشگاهی با سازمان ملی استاندارد ارتباط پیدا كرده اند و ما را در تدوین استانداردها یاری كرده اند.


منبع:

1398/07/18
18:46:20
5.0 / 5
4151
تگهای خبر: استاندارد , شنا , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیلیارد