استفاده از سیستم هوشمند آبیاری بارانی در اراضی خوزستان

استفاده از سیستم هوشمند آبیاری بارانی در اراضی خوزستان

ایت بال: با تلاش متخصصان یك شركت دانش بنیان، سیستم هوشمند آبیاری بارانی لینیر در مزرعه ای به وسعت 600 هكتار به بهره برداری می رسد.به گزارش ایت بال به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ایران كشوری گرم و خشك است كه با كمبود منابع آب شیرین مواجه می باشد. با این وجود حجم عظیمی از منابع آب كشور در بخش كشاورزی به هدر می رود. این یعنی هر چه سریع تر باید به فكر اصلاح روش های آبیاری باشیم تا لااقل از گسترش بیشتر بحران جلوگیری نماییم.
آبیاری هوشمند سیستمی است كه آبیاری زمین مورد نظر را با عنایت به نیاز آن زمانبندی كرده و به صورت خودكار، در زمان های مختلف زمین را آبیاری می كند. برخلاف كنترلرهای آبیاری قدیمی كه برمبنای برنامه ها و تایمرهای از پیش تعیین شده عمل می كنند، كنترلرهای آبیاری هوشمند آب وهوا، شرایط خاك، تبخیر و میزان آب مورد نیاز گیاه را می سنجند و به شكل خودكار زمانبندی آبیاری را برای شرایط حال حاضر محل تنظیم می كنند.
نیما ترابی فارسانی، مدیرعامل یك شركت دانش بنیان با بیان این كه فعالیت های این شركت در دو، سه سال اخیر معطوف به پروژه های بزرگ طراحی و اجرای سیستم های هوشمند آبیاری تحت فشار بوده گفت: سیستم طراحی شده شامل ۱۸ دستگاه لینیر است كه بطور همزمان كار می كنند. الان فاز اجرای این سیستم در حال پیگیری است و در مرحله بعد با طراحی سیستم كنترل مركزی نسبت به هوشمندسازی سیستم آبیاری تحت فشار اقدام خواهد شد.
وی درباب مزایای سیستم های هوشمند آبیاری تحت فشار اظهار داشت: این سیستم كه با سنجش رطوبت خاك، امكان آبیاری خودكار در زمان بهینه را فراهم می آورد، ضمن جلوگیری از اتلاف آب به بالا بردن راندمان سیستم و كم كردن مصرف انرژی و صرفه جویی در نیروی انسانی و همین طور كاهش تنش وارده به گیاه كمك می نماید.
ترابی اشاره كرد: راندمان آبیاری سیستم های بارانی به تنهایی حدود ۶۰، ۷۰ درصد است كه با مدیریت هوشمند آن امكان بهره برداری بهینه از منابع آب موجود و صرفه جویی قابل توجه در مصرف آب به میزان یك سوم تا یك دوم فراهم می شود.
وی با بیان این كه این قبیل سیستم های هوشمند آبیاری به اقتضای شرایط و به صورت منحصر به فرد برای هر مزرعه طراحی و اجرا می شود درباب میزان اشتغالزایی این مجموعه دانش بنیان اظهار داشت: با آغاز اجرای این طرح برای حدود ۴۰ تا ۵۰ نفر اشتغالزایی می شود كه امیدواریم تا آخر سال بتوانیم همین میزان اشتغالزایی را حفظ نماییم.


منبع:

1398/06/30
15:09:48
5.0 / 5
4221
تگهای خبر: سیستم , طراحی , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
بیلیارد