چرا ورزش می نماییم اما لاغر نمی شویم؟

چرا ورزش می نماییم اما لاغر نمی شویم؟

ایت بال: یك مربی بدنسازی معتقد می باشد، نوع تمرینات ورزشی، خواب نامناسب و رژیم غذایی غیراصولی موجب می شود تا افراد از ورزش كردن برای لاغری نتیجه لازم را نگیرند.


روح الله فریادی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، بابیان اینكه افراد چاق و یا دارای اضافه وزن برای لاغری باید شاخصهای مختلفی را رعایت نمایند، عنوان كرد: خیلی از این افراد برای كاهش وزن به ورزش روی می آورند و انتظار دارند به سرعت هم نتیجه بگیرند، درحالی كه خیلی از نكات اصولی را رعایت نمی كنند.

وی بابیان اینكه برای كاهش وزن باید تغذیه مناسب را مكمل تمرینات ورزشی نماییم، اظهار داشت: افرادی كه می خواهند با ورزش لاغر شوند، باید نوع تغذیه خودرا نیز اصلاح كنند، به این معنا كه از خوردن غذاهای سرخ كردنی صرف نظر كرده و حجم غذایشان را نیز كاهش دهند.

مربی بدنساز تیم ملی هندبال نوجوانان صبحانه نخوردن را یكی از دلیلهای مهم برای افزایش وزن افراد دانست و اظهار داشت: بر طبق تحقیقات انجام گرفته، میزان اضافه وزن و شیوع چاقی در بین افرادی كه صبحانه را از وعده های غذایی شان حذف می كنند، بیشتر است. برای همین افرادی كه با ورزش كردن به دنبال كاهش وزن هستند، باید صبحانه را مفصل بخورند.

وی افزود: وعده شام این دسته از افراد باید پیش از ساعت هشت شب باشد و از زیاد خوردن هم در این وعده پرهیز كنند.

فریادی به تاثیر كم خوابی در افزایش وزن افراد هم اشاره نمود و اظهار داشت: بدن هر فرد در طول شب به حدود هفت ساعت و نیم و در طول روز به یك ساعت خواب نیاز دارد. البته بهترین زمان هم برای خواب افراد از ساعت ۱۰ شب تا پنج و نیم بامداد و در طول روز نیز از ساعت دو تا سه ظهر است.

وی یادآورشد: این خواب كافی به بدن كمك می نماید تا هورمون رشد در آن ترشح شده و فرد اندام شاداب تری داشته باشد.

این مربی بدنساز در ادامه به نقش تمرینات ورزشی در كاهش وزن افراد هم اشاره نمود و اظهار داشت: تمركز صرف روی تمرین هوازی یا تمرین قدرتی تاثیر چندانی در كاهش وزن ندارد و باید این دو بصورت مكمل اجرا شوند، یعنی هفته ای سه جلسه تمرینات قدرتی و سه جلسه نیز تمرینات هوازی باشد.

وی اشاره كرد: اگر تمرینات ورزشی خیلی شدید باشد موجب هدر رفتن انرژی زیادی از فرد می شود كه برای جبران به تغذیه بیشتری روی می آورد، اگر هم سبك باشد تاثیر زیادی بر بدن نخواهد داشت.

فریادی در ادامه اشاره كرد: یكی از انواع طراحی های تمرین كه امروزه مورد توجه قرار گرفته و موجب چربی سوزی و كاهش وزن زیادی می شود، تمرینات اینتروال – تناوبی – است كه در هفته برای تمرینات قدرتی چهار ساعت و نیم و برای تمرینات هوازی حدود هفت ساعت در نظر گرفته اند.

او همینطور اشاره كرد: بانوان ورزشكار آماتور می توانند در طول هفته ۷۰۰ گرم و بانوان ورزشكار حرفه ای ۹۰۰ گرم كاهش وزن داشته باشند. همین طور این آمار برای ورزشكاران مرد آماتور هفته ای ۹۰۰ گرم و مردان ورزشكار حرفه ای هفته ای یك كیلو و ۲۰۰ گرم است.

مربی بدنسازی تیم ملی هندبال نوجوانان اشاره كرد: درصورتی كه فردی تمرینات ورزشی خودرا بصورت اصولی انجام دهد و رژیم غذایی مناسبی هم داشته باشد، اما وزن كم نمی كند حتما باید به پزشك بازگشت كند، چونكه این شخص احیانا دارای مشكل كم كاری تیروئید است.
منبع:

1398/06/23
13:47:58
5.0 / 5
4573
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بیلیارد