دیدگاه یك جامعه شناس ورزشی درباره اتفاقات تلخ پرسپولیس - سپاهان

دیدگاه یك جامعه شناس ورزشی درباره اتفاقات تلخ پرسپولیس - سپاهان

به گزارش ایت بال یك جامعه شناس ورزشی معتقد است: نگاه مدیران باشگاههای ورزشی به مقوله فرهنگ نگاه تخصصی نیست، بلكه شعارگونه است و هنوز در باشگاه ها الگوی فرهنگی مناسبی برای هواداران تعریف نشده است.


مهدی رحمتی در گفتگو با ایسنا، در مورد اتفاقات اخیر دیدار دو تیم پرسپولیس و سپاهان و نگاه جامعه شناسی به این مساله اظهار نمود: بروز چنین اتفاقاتی ریشه در فرهنگ دارد كه متأسفانه مدیران باشگاه ها علیرغم این كه اسم باشگاه فرهنگی ورزشی را به یدك می كشند اما كمتر به مسائل فرهنگی توجه می كنند و بیشتر مسائل امنیتی و كنترل اجتماعی اهمیت زیادی دارد. البته من نمی گویم كه باید از مسائل امنیتی و كنترل اجتماعی غافل باشیم، اما باید این گونه مسائل در كنار پرداختن به مباحث فرهنگی پررنگ دیده شود.
وی اظهار داشت: بدنه ورزش ما چون درگیر مسائل اقتصادی شده و مسؤولین ما در زمینه كارهای فرهنگی خویش را خودشیفته می دانند، سبب شده تا نگاه به فرهنگ به صورت شعارگونه باشد و تخصصی دیده نشود. در حالیكه كار فرهنگی یك كار تخصصی است و متخصصان خاص خویش را می طلبد.
این جامعه شناس ورزشی خاطرنشان كرد: مدیران باشگاه های ورزشی حاضر هستند میلیاردها تومان پس از هر حادثه ورزشی برای تخریب استادیوم ها هزینه كنند، اما تمایلی ندارند كه برای كار فرهنگی هزینه كنند تا جلوی خیلی از پرخاشگری ها و خشونت ها در بازی های حساس و مهم گرفته شود.
وی افزود: زمانی كه در یك رویداد مهم و حساس شاهد حضور ۸۰ هزار هوادار هستیم، مدیران باشگاه ها كه اغلب آنها پیشینه سیاسی دارند تا ورزشی مسبب خیلی از خشونت های روانی و اجتماعی هستند، چون دقیقاً نمی دانند كه در مقابل این تعداد هوادار چه رفتار فرهنگی باید داشته باشند.
رحمتی تصریح كرد: همیشه پس از بروز چنین اتفاقاتی مسؤولین و رسانه ها تا چند روز به آن می پردازنند و سپس باردیگر به فراموشی سپرده می شود. در حقیقت سازمان ها و نهادهای پاسخگو در حوزه فرهنگ در كما هستند و گاهی اظهارنظرهایی می كنند كه با مقوله فرهنگ هم خوانی ندارد. باشگاه های ما علیرغم این كه به نام باشگاه فرهنگی ورزشی هستند ما تا به الان یك خط شعار مناسب كه با الگوی فرهنگی تناسب داشته باشد، در باشگاه های خود طراحی نكردند. در حقیقت تنها كار فرهنگی آنها مهیا كردن ایاب و ذهاب برای هواداران فوتبال است.
وی در انتها اظهار داشت: نگاه مدیران ورزشی به مساله فرهنگی نگاه تخصصی و پژوهشی نیست و همیشه شعارگونه و كسب نتایج بهتر بوده است. در حالیكه برای پیشگیری از بروز چنین اتفاقاتی باید برای فرهنگ سازی هواداران سرمایه گذاری كرد نه این كه دنبال علت بروز حادثه بود.
منبع:

1398/02/12
12:17:12
5.0 / 5
4426
تگهای خبر: بازی , باشگاه , تیم , شنا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بیلیارد