طراحی واكسن حاوی نانوذرات برای مقابله با عفونت ویروسی

طراحی واكسن حاوی نانوذرات برای مقابله با عفونت ویروسی

به گزارش ایت بال پژوهشگران موفق به طراحی واكسنی برای مقابله با نوعی ویروس مولد عفونت دستگاه تنفسی شدند. این واكسن حاوی نانوذرات چندوجهی بوده كه امكان اتصال وجه ها به آنتی بادی ضدویروس وجود دارد.به گزارش ایت بال به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یك گروه تحقیقات بین المللی موفق به طراحی نخستین واكسن حاوی نانوذرات برای مقابله با ویروس «سونسیتیال» تنفسی شد. ویروس سونسیتیال تنفسی (بعد از مالاریا) دومین عامل مرگ ومیر كودكان در جهان است. نتایج این پروژه در نشریه Cell به چاپ رسیده است.
ویروس سونسیتیال تنفسی می تواند كودكان سه ساله را مبتلا كند كه این كار باعث عفونت می شود. ابتلاء به این بیماری در نوزادان، افراد كهنسال و كسانی كه سیستم ایمنی آنها گرفتار مشكل شده، عواقب خطرناك تری دارد. این ویروس سالانه ۶۴ میلیون نفر را آلوده كرده كه از این میان ۱۶۰ هزار نفر جان خویش را از دست می دهند. در حدود ۹۹ درصد از این بیماران، در كشورهای در حال توسعه زندگی می كنند.
بروك فیالا از محققان دانشگاه واشنگتن اظهار داشت: ساخت واكسن برای مقابله با ویروس سونسیتیال تنفسی هم از نظر ایمنی و هم اثربخشی با چالش هایی روبرو است. ما امیدواریم كه بتوانیم این واكسن حاوی نانوذرات را به مرحله آزمون بالینی برسانیم و سپس بتوانیم آنرا به صورت انبوه تولید نماییم.
این گروه با شبیه سازی، نانوذراتی ساختند كه دارای چندین وجه است و ساختاری شبیه به توپ فوتبال دارد. هر وجه این نانوذرات می تواند به پروتئین خنثی كننده ویروس سونسیتیال تنفسی متصل شود. این پروتئین موسوم به DS-Cav۱ قبل از این ساخته شده و با حمایت بنیاد ملی علم در حال ارزیابی است.
این گروه نشان دادند كه اتصال این پروتئین به نانوذرات باعث می شود تا اثربخشی آن ده برابر بیشتر از حالتی شود كه پروتئین به تنهایی استفاده می شود.
نیل كینگ از محققان این پروژه در ادامه اظهار داشت: این نخستین باری است كه با این فناوری، واكسن ایجاد می شود. ما معتقدیم كه این واكسن طراحی شده می تواند ساده تر از واكسن های رایج ساخته شود و اثربخشی بیشتری هم خواهد داشت. ما خوشحالیم كه در این پروژه از همكاری گروه های مختلف استفاده كردیم.

1397/12/27
13:31:14
5.0 / 5
4398
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
بیلیارد