ورزشكاران مردمداری تختی را سرلوحه كار خود قرار دهند

ورزشكاران مردمداری تختی را سرلوحه كار خود قرار دهند

ایت بال: رئیس كمیته ملی المپیك با اشاره به اینكه تختی اسطوره پهلوانی و اخلاق است، اظهار داشت: ورزشكاران مردمی بودن غلامرضا تختی را سرلوحه كار خود قرار دهند و همواره به فكر مردم و با مردم زندگی كنند.


به گزارش ایت بال به نقل از ایرنا، سید رضا صالحی امیری روز دوشنبه در مراسم پنجاه و یكمین سالگرد جهان پهلوان غلامرضا تختی در آرامگاه ابن بابویه شهرری گفت: جهان پهلوان تختی را تنها نباید با مدال وعناوین قهرمانی شناخت، بلكه باید راه و مرام پهلوانی این قهرمان را شناخت.
وی اشاره كرد: شهدای انقلاب با ایثار و از خودگذشتگی و خون خود در بلندای افتخار ایستادند و نهال انقلاب را آبیاری كردند، ولی غلامرضا تختی با مرام و مسلك جوانمردی راه رسیدن به قلب مردم و خداوند را پیدا كرد.
صالحی امیری مردمداری را راز ماندگاری تختی بیان كرد و اضافه كرد: این اسطوره ورزشی همواره دغدغه مردم را داشت و همچنان با گذشت نیم قرن در اذهان مردم و جوانان مانده است.
وی افزود: تختی همواره در كنار و همراه مردم بود و از هیچ تلاشی برای تشكیل یك جامعه هدفمند و مردمی دریغ نكرد.
رئیس كمیته ملی المپیك بیان كرد: تختی بعنوان یك پهلوان رسم و آیین جوانمردی را در كنار ورزش قرار داد تا علاوه بر حیات در دنیای قهرمانی به زیست بومی و اجتماعی رادمردی باز برسد.
وی با اشاره به اینكه امروزه عده ای دنبال نام و عده ای باز دنبال نان هستند، اظهار داشت: جهان پهلوان تختی همواره به دنبال آزادی و پایداری مردم بود و در این راه به مردم زمان خود كمك شایانی كرد.
صالحی امیری اضافه كرد: در جامعه ای كه رادمنشی و پهلوانی همواره یك افتخار شمرده می شود نباید قدرت و شهرت را ترویج داد.
وی با اشاره به اینكه مردان بزرگ هرگزاز یاد و خاطرات مردم حذف نمی شوند، اظهار داشت: سپس گذشت 51 سال نام تختی همچنان باقی مانده است و راز این ماندگاری همان جوانمردی و مردمی بودن است.
مراسم پنجاه و یكمین بزرگداشت جهان پهلوان غلامرضا تختی امروز دوشنبه با حضور ورزشكاران، پیشكسوتان ورزشی، مسئولان، خانواده آن مرحوم و تعدادی از اقشار مختلف مردم در جوار آرامگاه این اسطوره در ابن بابویه شهرری برگزار گردید.
به گزارش ایت بال به نقل از ایرنا، غلامرضا تختی 5 شهریور 1309 در محله خانی آباد تهران متولد شد.
وی در دوران فعالیت های ورزشی خود، به سبب كسب موفقیت و افتخار در رقابت های ملی و بین المللی كشتی و همین طور محبوبیت مردمی، ملقب به «جهان پهلوان» شد.
تختی طی سال های 1951 تا 1962 موفق به كسب 4 مدال طلا و 4 مدال نقره در مسابقات قهرمانی كشتی آسیا، جهان و المپیك(3 مدال المپیك، 4 مدال جهانی و یك مدال آسیایی) شد.
جهان پهلوان تختی در 17 دی ماه 1346 درگذشت.
1970/6003


1397/10/18
14:12:06
5.0 / 5
4488
تگهای خبر: رقابت , شنا , فعالیت , قهرمانی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بیلیارد