ورزش قهرمانی مانعی برای رشد كودك نیست

ورزش قهرمانی مانعی برای رشد كودك نیست

به گزارش ایت بال یك متخصص بدنساز معتقد است: شروع تمرینات مقاومتی از سن ۶ سالگی باید متناسب با وزن بدن و شرایط فیزیولوژیكی كودك باشد، در غیر این صورت تحمیل ورزش های سنگین و قدرتی برای كودك صدمه زا خواهد بود.دكتر حمید آقا علی نژاد در گفت وگو با ایسنا، درباره سن شروع ورزش های قدرتی و استقامتی در كودكان اظهار نمود: ورزش چون جنبه ی سلامتی برای كودكان دارد و سبب می گردد تا كودك از نظر بدنی فعال و زندگی سالمی داشته باشد، از نظر فیزیولوژیكی، تغذیه و توسعه مهارت های حركتی نقش بسیار موثری دارد. همینطور كودك با ورزش كردن چون كار تیمی را یاد می گیرد، اعتماد به نفسش بالا می رود و از بعد عاطفی و روانی می تواند بر استرس های احتمالی خود غلبه كند.
وی اظهار داشت: متاسفانه تصورات غلطی از ورزش قهرمانی در میان خانواده ها وجود دارد و آن این است كه ورزش قهرمانی جلوی رشد كودك را می گیرد، در حالیكه در ورزش های مقاومتی اگر طراحی تمرینات با ملاحضات فیزیولوژیكی كودك همراه باشد و فاكتورهای لازم قبل، حین و پس از سن بلوغ در نظر گرفته شود، نه تنها جلوی رشد كودك را نمی گیرد، بلكه به رشد كودك هم كمك می نماید.
این متخصص بدنساز تصریح كرد: ورزش می تواند جلوی خیلی از صدمه های بیش از اندازه اندام های بدن را بگیرد. به اعتقاد من آسیبی كه یك كوله پشتی سنگین و غیراستاندارد به كودك وارد می نماید بیشتر از یك ورزش استقامتی و قدرتی است. كودكی كه در سن ۶ سالگی وارد ورزش حرفه ای می شود، اگر متناسب با وزن بدن و شرایط فیزیولوژیكی او باشد، صدمه خاصی متوجه كودك نیست. كودك تا سن ۱۰ سالگی باید فعالیت هایی همچون پریدن، جهیدن، پرتاب كردن، دویدن و... را یابد بگیرد تا نسبت به سایر علوم شناخت كافی پیدا كند. ورزش حرفه ای زمانی برای كودك صدمه زاست كه ملاحضات فیزیولوژیكی را رعایت نكند و متناسب با وزن بدن او نباشد.
آقاعلی نژاد پیرامون این پرسش كه یك كودك از چه سنی می تواند وارد ورزش های سنگینی همچون وزنه برداری شود، خاطرنشان كرد: پس از سن بلوغ و از ۱۴ سالگی به بعد بهترین زمان برای انجام ورزش های قدرتی همچون وزنه برداری است، در سن پایین شنا و ژیمناستیك بهترین ورزش برای كودكان است، در غیر این صورت امكان دارد به صفحات رشد او صدمه برساند.
1397/10/17
21:46:10
5.0 / 5
4671
تگهای خبر: تغذیه , تیم , سلامتی , شنا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
بیلیارد