جعفری در گفت وگو با ایرنا:

مدارس محروم، اولویت بودجه ورزشی وزارت آموزش و پرورش

مدارس محروم، اولویت بودجه ورزشی وزارت آموزش و پرورش

ایت بال: تهران- «محمد جعفری» مدیر كل دفتر تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی وزارت آموزش و پرورش، اظهار داشت: با عنایت به كمبود امكانات ورزشی برخی مدارس، وزارتخانه این مدرسه ها را در اولویت اصلی تزریق بودجه ورزشی قرار داده است.


به گزارش ایت بال به نقل از ایرنا، اهمیت زنگ ورزش در مدارس و همینطور میزان ساعت های اختصاص یافته به این برنامه درسی در مدارس، باعث شد تا خبرنگار ایرنا در حاشیه رونمایی از پورتال جامع درس تربیت بدنی برای كلیه مقاطع، گفت وگویی با «محمد جعفری» مدیر كل دفتر تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی وزارت آموزش پرورش انجام دهد.
جعفری در این گفت وگو به سوالاتی در زمینه اهمیت زنگ ورزش در مدارس، راهكارهای وزارتخانه برای دسترسی تمام مدارس به امكانات ورزشی و جایگاه ورزش های بومی و محلی در ورزش های دانش آموزی پاسخ داد.
متن كامل این پرسش و پاسخ در زیر آمده است:

**ایرنا: در مراسم رونمایی از پورتال «جامع درس تربیت بدنی برای كلیه مقاطع» از لزوم های نهادینه شدن ورزش بعنوان یك راهكار اجتماعی سخن به میان آمد، مایلم بدانم شما بعنوان یكی از مدیران وزارت آموزش و پروش چه نقشی برای ورزش در مدارس قائل هستید؟
- جعفری: در چند سال اخیر اتفاقات مثبتی در حوزه آموزش و پرورش رخ داده است كه اهمیت زنگ ورزش در مدارس را بیش از پیش نشان داده است. ما در زمینه اهمیت ورزش برای دانش آموزان اطلاع رسانی های خاصی برای والدین و مربیان ورزشی داشته ایم. در این اطلاع رسانی تلاش شده این پیام به طرفین صادر شود كه با وجود سبك كنونی زندگی، اهمیت ورزش بیش از آموزش است زیرا ورزش فرد را از گوشه گیری و انزوا خارج خواهد نمود.
همچنین در مدارس ایران در چند سال قبل یك برنامه تحت عنوان درس تربیت بدنی عرضه كه در ساعات خاص و با همین عنوان تدریس می گردد. برنامه دیگر ما مكمل های این برنامه است كه كاملا مشخص بوده و پورتالی كه معرفی گردید بخشی از آن می باشد.

** ایرنا: بعنوان یكی از مدیران وزارت آموزش و پروش از لزوم ترویج درس تربیت بدنی سخن به میان آوردید. اما مشاهده میدانی ما از مدارس مختلف و مقایسه آن با مدرسه ای مانند مدرسه «شهدای جلایی پور» حكایت از یك نابرابری دارد كه ممكن است در مسیر برنامه های وزارتخانه مانع تولید كند. چه تدابیر اندیشیده شده تا تربیت بدنی به صورت فراگیر در تمامی مدارس كشور رواج پیدا كند ؟
- جعفری: یكی از سیاست های وزارت آموزش و پرورش فراگیر بود مهارت های مختلف بخصوص مهارت های ورزشی است. ما برای این كار 33 هزار مربی ورزشی در استخدام آموزش و پرورش داریم و به دنبال آن هستیم ضمن جذب مربی از دانشگاه فرهنگیان، از استخدامی وزارتخانه هم سهمی داشته باشیم.
لازمه رونق زنگ ورزش استخدام مربی و كار علمی است. برای تحقق این مهم اصول اولیه درس تربیت بدنی را به آموزگاران هم آموزش خواهیم داد تا اگر جایی مربی آموزشی نداشته باشد، آموزگار بتواند به خوبی الفبای سواد حركتی را به دانش آموزان یاد دهد.
در زمینه كمبود تجهیزات باید اظهار داشت كه مدارس باید از سرانه بودجه مشاركتی اولیاء دانش آموزان تمامی حوزه ها را بهرمند كند. سرانه بودجه وزارتخانه هم در جهت توسعه ورزش مدارس به كار گرفته شود.
این وزارتخانه در بهمن ماه سال 1396 نزدیك به 25 میلیارد تومان به استان ها در جهت خرید امكانات ورزشی تزریق كردیم كه اولویت خرید باید مدارس محروم باشد.

** ایرنا: اما با این بودجه ها همچنان بعضی از مدارس كشور از نبود یك زمین فوتبال ساده در رنج هستند و دانش آموزان در حیاط مدرسه یا زمین های خاكی اطراف آن فوتبال بازی كنند.
- جعفری: به استان ها اعلام شده از درآمد اماكن ورزشی سهمی به تربیت بدنی مدارس اختصاص داده شود. همینطور از محل اعتبارات ارزش افزوده و تملك دارایی در چند وقت گذشته 10 میلیارد تومان به استان ها اختصاص داده شده كه باید برای ساخت زمین چمن مصنوعی به كار گرفته شود. اولویت این اعتبار هم با مدارس محروم كشور می باشد.
این سیاست هایی است كه معاونت تربیت بدنی و سلامت ورزش، وزارت آموزش و پروش برای ترویج و نهادینه كردن درس تربیت بدنی در دستور كار قرار داده است.

**ایرنا: با نهادینه كردن تربیت بدنی در مدارس، ورزش های بومی و محلی كشور چه جایگاهی در زنگ ورزش مدارس خواهند داشت؟
- جعفری: این سوال را در دو بخش پاسخ خواهم داد. ابتدا باید متذكر شوم كه یكی از رشته هایی كه به صورت جدی در المپیاد های ورزشی به آن توجه می گردد رشته بومی و محلی است كه در خیلی از مدارس هم انجام می گردد.
اما اگر قرار بر تقویت بازی های بومی و محلی است و این بازی ها باید در مسابقات منطقه ای یا كشوری شركت نمایند لازم است فدراسیون ورزش دانش آموزی این بحث را پیگیری كند.

**ایرنا: در چند ماه گذشته شایعاتی در خصوص ادغام دو معاونت پرورشی و تربیت بدنی و سلامت به گوش می رسید آیا این ادغام شكل خواهد گرفت؟
- جعفری: شایعاتی در رسانه ها منتشر می شود، اما به نظر من و با عنایت به اهمیتی كه «محمد بطحایی» وزیر آموزش و پروش برای شادسازی دانش آموزان دارد، بعید است ادغام شكل گیرد. یكی از سیاست های مورد نظر ایشان شادابی دانش آموزان است.
وزیر محترم آموزش و پرورش به تربیت بدنی و سلامت دانش آموزان اهیمت ویژه ای می دهد.
ورزش**2052**1368


1397/02/08
10:19:19
5.0 / 5
4798
تگهای خبر: بازی , فوتبال , ورزش , ورزشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
بیلیارد