برای اولین بار ابداع شد؛

طراحی سیستم جمع آوری بخار آب جهت استفاده در نیروگاه های برق

طراحی سیستم جمع آوری بخار آب جهت استفاده در نیروگاه های برق

به گزارش ایت بال محققان دانشگاه ام آی تی از طراحی یک سیستم جمع آوری بخار آب اطلاع داده اند که از آن میتوان برای تولید آب خالص جهت استفاده مجدد در نیروگاه های برق بهره گرفت.به گزارش ایت بال به نقل از نیواطلس، نیروگاه های برق مبتنی بر سوخت فسیلی و انرژی هسته ای برای خنک شدن نیازمند مصرف مقدار بسیار زیادی آب هستند که این آب پس از استفاده به بخار آب مبدل می شود. مهندسان دانشگاه ام آی تی برای اولین بار سیستمی ابداع نموده اند که قادر به جمع آوری این بخار آب و بازیافت آب از دست رفته جهت استفاده مجدد است.
مصرف مجدد بخار آب تبدیل گشته به آب برای خنک کردن نیروگاه ها می تواند باعث صرفه جویی چشمگیری در مصرف این مایع حیاتی شود. فناوری های قبلی ابداع شده برای تبدیل بخار آب به آب مایع معمولا متکی به استفاده از موادی هستند که برای جذب بخار آب و چسبیدن به مولکول های بخار آب مورد استفاده قرار می گیرند.
فناوری دانشگاه ام آی تی هم مبتنی بر استفاده از چنین موادی است، اما ابتدا با پرتوافکنی یونی برای تخلیه بار الکتریکی بخار آب اقدام می شود و سپس آنها از یک شبکه سیمی عبور می کنند که دارای بار الکتریکی مخالف است که باعث تبدیل سریع بخار آب به آب می شود.
استفاده آزمایشی از این سیستم در دو نیروگاه گاز طبیعی و هسته ای با موفقیت انجام شده و آب به دست آمده بدین شیوه ۶۰ برابر خالص تر از آب به دست آمده از سیستم خنک کننده نیروگاه ها و ۱۰ برابر خالص تر از آب نوشیدنی عادی بوده است. استفاده از این شیوه باعث کاهش ۲۰ درصدی مصرف آب هم می شود.


منبع:

1400/05/13
22:47:00
5.0 / 5
853
تگهای خبر: بازی , سیستم , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بیلیارد