سفیرانی كه برای اولین بار عازم المپیك می شوند

سفیرانی كه برای اولین بار عازم المپیك می شوند

ایت بال: سفیران ورزشی ایران در بخش انفرادی تا حالا 43 سهمیه در 14 رشته ورزشی کسب کردند که از این تعداد 35 نخبه برای اولین بار وارد آوردگاه المپیک می شوند.به گزارش ایت بال به نقل از ایرنا، این رویداد که اول مردادماه ۱۴۰۰ -برابر۲۳ جولای ۲۰۲۱ به میزبانی ژاپن برگزار می شود؛ ۳۵ ورزشکار در بخش انفرادی منهای ۲ رشته تیمی والیبال و بسکتبال برای اولین بار المپیک را تجربه می کنند و از این تعداد ۱۰ بانوی ورزشکار هم برای اولین بار پا به المپیک می گذارند.

از بین ۱۴ رشته که در بخش انفرادی سهمیه کسب شده است کشتی از مجموع ۱۱ سهمیه ۱۰ ورزشکار و تیراندازی از بین ۶ سهمیه پنج ورزشکار برای اولین بار المپیک را تجربه می کنند.

البته حضور چهره های جدید نشان از جوان گرایی و پوست اندازی نفرات اعزامی حکایت دارد.

فرزانه فصیحی: دوومیدانی

دونده و عضو تیم ملی دو و میدانی زنان ایران در سال ۲۰۱۶ مدال نقره بخش تیمی دوی ۴ در ۴۰۰ متر امدادی در هفتمین دوره مسابقات قهرمانی دو و میدانی داخل سالن آسیا و برنز رشته دو ۶۰ مترِ هشتمین دوره مسابقات قهرمانی دو و میدانی داخل سالن ۲۰۱۸ آسیا را کسب نمود. وی رکورددار دو ۶۰ متر زنان ایران است که به «دختر باد» شهرت دارد.

فصیحی با هماهنگی کمیته ملی المپیک و با بهره گیری از بند یونیورسالیتی نهمین سهمیه المپیک ۲۰۲۰ زنان در ماده ۱۰۰ متر را گرفت.

آرمینا صادقیان: تیراندازی

بانوی ملی پوش ایران که با کسب بالاترین امتیاز جواز حضور در فینال تفنگ بادی را کسب نمود و دومین سهمیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو در بخش زنان را به خود اختصاص داد.

این بانوی ورزشکار ایلامی در بازی های آسیایی ۲۰۱۸ با ۱۷ سال سن، کم سن ترین ورزشکار ایرانی حاضر در بازی های آسیایی ۲۰۱۸ بود حال در سن ۲۰ سالگی اولین حضور خودرا در المپیک تجربه می کند.

هانیه رستمیان: تیراندازی
وی که در ۱۴ سالگی اولین مدال آسیایی خودرا گرفت رکورددار نوجوانان جهان و نوجوانان و جوانان ایران است. این بانوی تیرانداز در مسابقات قهرمانی جهان هند ۲۰۱۹ با کسب مدال برنز، نخستین مدال تاریخ زنان در رشته تپانچه را گرفت و تاریخ ساز شد.
هانیه در چهاردهمین دوره مسابقات تیراندازی قهرمانی آسیا و کسب سهمیه المپیک توانست سومین سهمیه المپیک ۲۰۲۰ در رشته تیراندازی (در تپانچه بادی ۱۰ متر زنان) را برای ایران کسب کند.

فاطمه کرم زاده: تیراندازی

این ورزشکار بختیاری و دارنده سه طلای قهرمانی آسیا در تیراندازی توانست چهارمین سهمیه المپیک ۲۰۲۰ (در تفنگ سه وضعیت ۵۰ متر زنان) را کسب کند و اولین حضورش را در المپیک بچشد.

حمیده عباسعلی: کاراته

بانویی که همیشه به المپیک فکر می کرد نخستین بار در بازی های آسیایی ۲۰۱۱ در کمیته تیمی صاحب مدال نقره شد، او اولین زن ایرانی شد که کشورش را به مدال جهانی کاراته رساند. وی در رقابت های جهانی آلمان موفق شد مدال نقره را کسب کند؛ که اولین مدال تاریخ کاراته بانوان ایران محسوب می شد.

سارا بهمنیار: کاراته

وی که آرزویش حضور در المپیک بود به این خواسته رسید پس از عباسعلی دومین سهمیه کاراته زنان را کسب نمود.

نازیین ملایی: قایقرانی

وی که در بازی های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون به همراه سولماز عباسی، حمیرا برزگر و مهسا جاور در ماده چهار نفره جفت پاروی سبک وزن بانوان، به جایگاه سوم و نشان برنز بازی ها رسیدند در مسابقات گزینشی روئینگ به همراه بهمن نصیری سهمیه المپیک گرفتند اما در مجموع باید یک نفر به المپیک اعزام می شد که با انصراف نصیری، ملایی برای اولین بار راهی المپیک می شود.

ثریا آقایی: بدمینتون

سهمیه ای غیرمنتظره که بعد از ۱۳ سال طلسم حضور نیافتن بدمینتون ایران در المپیک ازطریق یک بانوی ایرانی شکسته شد.

مهیار صداقت: تیراندازی

صداقت یکی از ۶ تیرانداز ایرانی است که توانسته سهمیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو را به دست آورد. وی (در تفنگ سه وضعیت ۵۰ متر مردان) توانست سهمیه ۲۰۲۰ را کسب کند و در حقیقت اولین سهمیه تیراندازی مردان را در المپیک توکیو کسب نمود.

جواد فروغی: تیراندازی

فروغی ششمین سهمیه المپیک در رشته تیراندازی (در تپانچه بادی ۱۰ متر مردان) را کسب نمود. وی در مسابقات تیراندازی قهرمانی آسیا ۲۰۱۹، توانست ۲ مدال برنز یکی در تپانچه بادی ۱۰ متر مردان و دیگری در «تپانچه میکس تیمی» به همراه «گلنوش سبقت الهی» را به دست آورد.

نخستین تجربه ۱۰ کشتی گیر در المپیک

و اما کشتی از بین ۱۱ سهمیه کسب شده پنج آزادکار شامل رضا اطری، مرتضی قیاسی، مصطفی حسین خانی، محمدحسین محمدیان و امیرحسین زارع و پنج فرنگی کار علیرضا نجاتی، محمدرضا گرایی، محمدعلی گرایی، محمدهادی ساروی و امین میرزازاده برای اولین بار راهی المپیک می شوند.

دوچرخه سواری تک سهمیه

سعید صفرزاده تنها نماینده ایران در رشته دوچرخه سواری در المپیک است و صفرزاده برای اولین بار المپیک را تجربه می کند.

تکواندو سه سهمیه و اولین تجربه هر سه ورزشکار

آرمین هادی پور: او صاحب سه نشان طلای قهرمانی باشگاه های آسیا، سه نشان طلای المپیاد دانشجویی یونیورسیاد، یک نشان طلای جام ریاست فدراسیون جهانی و یک نشان طلای گرندپری انگلستان است.
آرمین از ۶ سال پیش عضو تیم ملی تکواندو شده و در طول این مدت بیش از ۴۰ مدال قهرمانی کشور، آسیا و جهان را کسب کرده است

میرهاشم حسینی: وی در بازی های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا با شکست حریف چینی خود، موفق به کسب مدال طلا شد. تکواندوکار آذربایجان شرقی که در وزن چهارم جهانی و دوم المپیکی مسابقه می دهد دومین سهمیه المپیک این استان پس از میلاد وزیری در تیرو کمان را گرفت و برای اولین بار به المپیک می رود.

کاراته اولین حضور و اولین تجربه در المپیک

بهمن عسگری و سجادگنج زاده ۲ کاراته کا ایران هستند که برای اولین بار به این رویداد اعزام می شوند و در حقیقت اولین حضور این رشته شمرده می شود. البته در ایام اخیر در این رشته بطور سهوی نمونه دوپینگ یک کاراته کا مثبت اعلام گردید.

شمشیربازی چهار سهمیه و تجربه نخست سه ورزشکار در المپیک

علی پاکدامن: در بازی های آسیایی ۲۰۱۴ کره جنوبی، اینچئون توانست به همراه مجتبی عابدینی، محمد رهبری و فرزاد باهر بعد از شکست تیم شمشیربازی سابر از کشور چین به دیدار نهایی راه یابد. در مسابقه پایانی با شکست برابر تیم کشور میزبان به جایگاه دوم و نشان نقره مسابقات برسد.

محمد رهبری: عضو تیم ملی ایران در رشته شمشیربازی، اسلحه سابر است. محمد رهبری با کسب بیش از ۲۰ مدال قاره ای، ۲ مدال جهانی، ۲ مدال بازیهای آسیایی اینچئون و جاکارتا و کسب ۲ سهمیهٔ انفرادی و تیمی المپیک توکیو پرافتخارترین ورزشکار و از چهره های سرشناس ورزش استان گیلان است.

محمد فتوحی: سابریست یزدی که در رقابت های قهرمانی جوانان آسیا در سال ۲۰۱۸ در کره جنوبی برنز انفرادی و نقره تیمی و در سال ۲۰۱۹ هم نقره تیمی بزرگسالان هنگ کنگ را کسب نمود وی در رقابت های جهانی ۲۰۱۹ ایتالیا همراه (مجتبی عابدینی، علی پاکدامن، محمد رهبری) نقره تیمی دریافت نمودند.

بوکس و ۲ چهره جدید در توکیو

دانیـال شـه بخـش: از چهره های نوظهور ورزش ایران است که خیلی برای مردم شناخته شده نیست. او بوکسوری از دیار سیستان وبلوچستان که ۲ سالی است عضو تیم ملی بزرگسالان شد و ۲ مدال طلا و برنز در تورنمنت های بین المللی دارد، اما در همین مدت کوتاه توانست یکی از چهره های مطرح تیم ملی بوکس مردان باشد. شه بخش موفق شد اولین سهمیه المپیک بوکس را با پیروزی مقابل نماینده هنک کنگ به دست آورد.

سیدشاهیـن موسـوی: موفق ترین نماینده ایران در وزن ۷۵ کیلوگرم و دومین بوکسور تاریخ ایران که توانست به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات بوکس قهرمانی جهان راه یابد.

قایقرانی و ۲ ورزشکار یک خانم و یک آقا

علی آقامیرزایی: عضو تیم ملی قایقرانی که از ۱۳ سالگی به قایقرانی روی آورد ۲ سال بعد به اردوی تیم ملی جوانان پیوست و از آن زمان تا حالا در اردوهای ملی پارو می زند. وی نخستین قایقرانی بود که در مسابقات المپیک نوجوانان سنگاپور حضور یافت و ششمی مسابقات جوانان جهان آلمان و راهیابی کایاک ۲نفره هزار متر در مسابقات کاپ جهانی برای اولین بار از دیگر افتخارات وی است.

وزنه برداری و یک چهره تازه نفس و کسب اولین سهمیه المپیکی زنان

علی داودی: رکورددار دسته سنگین وزن جهان در رده جوانان است. وی در مسابقات قهرمانی وزنه برداری ۲۰۲۱ آسیا در وزن به اضافه ۱۰۹ کیلوگرم سه مدال طلا کسب نمود و قهرمان آسیا شد.

پریسا جهانفکریان: بر طبق اعلام فدراسیون بین المللی وزنه برداری و با خارج شدن نام وزنه بردار المپیکی کشور ساموآ این سهمیه به نماینده کشورمان یعنی «پریسا جهانفکریان» در دسته به اضافه ۸۷ کیلوگرم رسید. البته باتوجه به مصدومیت و عمل جراحی که جهانفکریان برروی دست خود انجام داده حضورش در المپیک بستگی به نظر پزشکان خواهد داشت.

این برای اولین مرتبه در تاریخ وزنه برداری ایران است که یک بانو موفق به کسب سهمیه المپیک می شود.
شنا و تجربه نخست
مهرشاد افقری: وی در مسابقات بلغارستان سهمیه ورودی گرفت. افقری نماینده شنا ایران و عضو پایگاه قهرمانی شنا استان اصفهان که با هدایت «گامرد یلانچیان» در مسابقات انتخابی المپیک بلغارستان حضور دارد موفق به ثبت رکورد ۵۳٫۴۶ در ماده ۱۰۰ متر پروانه شد و بالاتر از حد نصاب ورودی المپیک (۵۳٫۵۲)، شنا کرد.
این اولین سهمیه مستقیم المپیک (حد نصاب ورودی) در رشته شنا پس از ۱۴ سال است. قبل از این تنها یک دفعه در المپیک ۲۰۰۸ پکن، شنا ایران موفق به کسب سهمیه مستقیم شده بود.
در مجموع کاروان ایران تا حالا ۶۸ سهمیه گرفته است که ۱۱ سهمیه به زنان اختصاص دارد و از بین ۶۸ سهمیه ۴۳ سهمیه در بخش انفرادی را شامل می شود. حال از ۴۳ سهمیه انفرادی ۳۵ نماینده برای اولین بار به المپیک می روند.


1400/04/13
12:22:07
5.0 / 5
519
تگهای خبر: بازی , باشگاه , تیم , تیم ملی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بیلیارد