ورزش زنان در ایستگاه ۱۴۰۰

ورزش زنان در ایستگاه ۱۴۰۰

ایت بال: ورزش زنان در هشت سال فعالیت دولت تدبیر و امید و در دهه چهارم انقلاب در بخش های قهرمانی، همگانی و مدیریتی توانست مسیر توسعه را با وجود برخی چالش ها طی نماید و حالا در سال 1400 مدال «یکتا جمالی» در رقابت های وزنه برداری جوانان جهان تاریخ سازی نوینی را در ورزش ایران رقم زد.به گزارش ایت بال به نقل از ایرنا، کارهای ورزش زنان در دولت تدبیر و امید همزمان با شروع دهه چهارم انقلاب و تکمیل ساختار وزش زنان و تشکیل معاونت این بخش در وزارت ورزش و جوانان همراه شد که به فراخور آن رییسان گروه زنان استانهای کشور به معاون مدیرکل ارتقا یافتند و با انتصاب مدیران کل زن در استانهای کشور و در نهایت انتخاب رییس فدراسیون زن در مجامع انتخاباتی تداوم یافت.

در سال ۹۲ و شروع فعالیت دولت یازدهم «رباب شهریان» و در سالهای بعدتر «فریبا محمدیان» و الان مهین فرهادی زاد سکان هدایت معاونت را به دست گرفتند تا ورزش زنان با سکان داری زنان مسیر توسعه خودرا دنبال کند. این معاونت کوشش کرد در ابتدا اعتبارات ورزش زنان را که سهم ناچیزی داشتند افزایش دهد و امروز ۵۰ درصد اعتبارات به ورزش همگانی و فرهنگی اختصاص یافت و اعتبارات ورزش زنان هم در امسال دوبرابر شد.

اما در دوران فعالیت دولت های یازدهم و دوازدهم(۹۲ تا ۱۴۰۰) زنان ورزشکار در دو رویداد آسیایی متفاوت تر ظاهر شدند که سرآغاز خیز بلند زنان ورزشکار در دولت تدبیر و امید به موفقیت زنان ورزشکار در بازی های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون باز می گردد که ۲ مدال طلای باارزش برای اولین بار توسط «نجمه خدمتی» در تیراندازی و «حمیده عباسعلی» در کاراته نمایش دیگری از حضور زنان ورزشکار ایران را در قاره کهن به تصویر کشیدند. در این برهه، زنان ورزشکار کشورمان برای اولین بار در دوران بعد از انقلاب توانستند با وجود تمام محدودیت ها علاوه بر کسب دو مدال طلای باارزش در مجموع ۱۶ مدال برای ایران تصاحب کنند.

سپس در المپیک نوجوانان ۲۰۱۴ چین، از مجموع ۱۶ ورزشکار تنها ۲ ورزشکار دختر به رویداد اعزام شدند که تنها مدال طلا توسط علیزاده تصاحب شد و توانست سهم مدال آوری زنان از مجموع مدال های کسب شده در بازی های المپیک نوجوانان ۲۰۱۴ را از صفر به ۱۷ درصد ارتقا دهد و این منجر گردید تا در المپیک جوانان ۲۰۱۸ آرژانتین از مجموع ۴۹ ورزشکار اعزامی این دفعه ۱۴ ورزشکار دختر به این رویداد اعزام شوند که نمایندگان جوان کشورمان با کسب ۱۴ نشان مختلف و ۱۷ پله صعود، از بین ۲۰۶ کشور در جمع هفت کشور برتر جهان قرار گیرند.

کمی بعد از این موفقیت، زنان ورزشکار در المپیک ۲۰۱۶ ریو با کسب ۹ سهمیه علاوه بر شکستن رکورد المپیک لندن، رکورد بیشترین کسب سهمیه از بازی های المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا تا ۲۰۱۶ ریو را به خود اختصاص دادند و در نمایشی قدرتمندانه اولین مدال تاریخ ورزش زنان کشورمان بدست «کیمیا علیزاده» بانوی تکواندکار کسب شد. از دیگر اتفاقات حوزه ورزش زنان انتخاب «مهین فرهادی زاد» بعنوان نماینده سرپرست کاروان بازی های آسیایی، برای اولین بار بود که رکورد جدیدی در تاریخ ورزش بانوان کشورمان ثبت گردید.

اما موفقیت های ورزش زنان در المپیک تداوم یافت که با کسب ۹ سهمیه و تصاحب اولین مدال المپیک زنان در بازی های ریو سهم مدال آوری زنان بعد از انقلاب از صفر به ۱۳ درصد رسید.

بانوان ورزش ایران در حالی در جاکارتا به ۱۶ مدال مختلف رسیدند که ۹۸ ورزشکار زن به این رویداد اعزام شدند و کبدی بانوان با برتری تاریخی برابر هند در فینال، موفق شد برای اولین بار مدال طلای بازی های آسیایی را صید کرده و نخستین طلای تیمی زنان ایران را در این آوردگاه بزرگ به ثبت برساند. «زهرا کیانی» ووشوکار جوان ایران هم در ۱۹ سالگی موفق به کسب مدال نقره در بخش تالو شد. وی اولین بانوی ووشوکار این رشته است که در تالو (اجرای فرم) به چنین نشانی دست می یابد.

از مجموع ۵۴ مدال به دست آمده توسط زنان ورزشکار ایرانی در بازی های آسیایی، بعد از انقلاب ۳۳ مدال (سه طلا، ۱۷ نقره و ۱۳ برنز) در دولت تدبیر و امید کسب شده که بیش از دو برابر رشد داشته است.

حال در ادامه این موفقیت های ورزشی در بخش زنان، در اصلاح اساسنامه فدراسیون های ورزشی جایگاه نواب رئیس قانونی شد و با این اقدام نقش آنها در تصمیم سازی مشخص شد.

امروز همین طور سهم زنان در کرسی های بین المللی از مرز ۷۰ تن گذشته است. بیشتر کرسی ها در هشت سال اخیر دولت تدبیر و امید بدست آمد و تصدی گری مدیریت زنان در ورزش با افزایش دو برابری به بالای ۷۰۰ نفر رسید.

و اینک طی روزهای گذشته کسب مدال برنز توسط «یکتا جمالی» وزنه بردار ایرانی در پیکارهای جوانان جهان در ازبکستان اتفاق تازه ای را رقم زد.

حال باید دید در المپیک ۲۰۲۰، زنان ورزشکار ایران چه موفقیت جدیدی را در این رویداد بزرگ به ارمغان می آورند.

منبع:

1400/03/19
10:51:31
5.0 / 5
924
تگهای خبر: بازی , تیم , رقابت , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
بیلیارد