برای صنایع عطرسازی؛

كشت گونه های برتر گل محمدی افزایش می یابد

كشت گونه های برتر گل محمدی افزایش می یابد

ایت بال: برنامه ملی انتخاب بهترین واریته گل محمدی در راستای کشت گونه های برتر گل محمدی اجرائی شد.به گزارش ایت بال به نقل از معاونت علمی و فناوری، گل محمدی همچون اقلام بسیار مهم کشاورزی در استان های مرکزی کشور شمرده می شود. باتوجه به توسعه کاربرد این محصول در صنایع آرایشی، بهداشتی و عطرسازی انتظار می رود با ایجاد صنایع بالادستی بیشتر حول محور این گل کشت آن توسعه یابد.
در حال حاضر ۲۴ هزار هکتار زیر کشت گل محمدی قرار دارد. با برنامه ریزی های انجام شده، به زودی ۵ هزار هکتار دیگر نیز زیر کشت گل محمدی قرار خواهد گرفت. دفتر هماهنگی دانش، صنعت و بازار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بعنوان نهاد بالادستی کانون های هماهنگی دانش، صنعت و بازار از ایجاد یک کانون ویژه نیز با عنوان کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدی و گیاهان معطر حمایت کرده است.
با توجه به کاشت انواع ارقام گل محمدی در کشور لازم بود با ایجاد یک برنامه ملی تمام ارقام مورد استفاده در کشور مورد بررسی علمی دقیق قرار گیرد و ارقام برتر شناسایی شوند.
بر این اساس، کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدی و گیاهان معطر با همکاری برخی نهادهای وابسته به وزارت جهاد کشاورزی و تشکیل تیمی از پژوهشگران و اساتید حوزه گیاه شناسی، موفق شد تا یک طرح علمی را در این عرصه پیاده سازی کند. در نهایت نیز ارقام گل محمدی، کاشان ۹۳ و یزد ۹۴ بعنوان ارقام برتر در کشور، انتخاب شدند.
میانگین عملکرد رقم کاشان ۹۳ در هر هکتار ۲۵۳۳ کیلوگرم است و پتانسیل عملکرد بیش از ۳ تن و ۸۰۰ کیلو در هر هکتار را نیز دارد. میانگین عملکرد رقم یزد ۹۴ در هر هکتار نیز ۲۸۵۷ کیلوگرم است و پتانسل عملکردی آن بیش از ۳ تن و ۷۰۰ کیلو است.
با توسعه گشت ارقام برتر گل محمدی، میزان راندمان این گیاه در کشور به شکل چشمگیری افزایش یابد و باتوجه به بالا رفتن سطح کیفیت محصول، روند ایجاد کارخانجات و شرکت های فناور متمرکز بر فرآورده های در رابطه با گل محمدی افزایش یابد.


منبع:

1400/02/29
20:01:02
5.0 / 5
1077
تگهای خبر: تیم , شنا , صنعت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
بیلیارد