كمبود آب با تكنولوژی های جدید جبران می شود

كمبود آب با تكنولوژی های جدید جبران می شود

ایت بال: کمبود آب با راه اندازی سدهای زیرزمینی، تعیین مناطق مناسب و مکان یابی درست و اصولی توسط پژوهشگران کشور جبران می شود.به گزارش ایت بال به نقل از معاونت علمی و فناوری، یکی از اشکالات راه اندازی سدهای زیرزمینی، تعیین مناطق مناسب و مکان یابی درست و اصولی است که با یک فناوری نوین این معضل حل می شود.
ایجاد سد ترکیبی زیرزمینی و آب بندان آبشاری راهی فناورانه است که به کمک آمده تا مشکل تعیین مناطق مناسب برای توسعه و ایجاد سدهای زیرزمینی است را مرتفع کند. کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از اجرای این طرح حمایت کرده است و هم اکنون دو طرح الگویی در منطقه وردیج با هدف شناسایی مکان های مستعد برای راه اندازی سدهای زیرزمینی شروع شده است.
دنیا به سمتی حرکت کرده است که اهمیت توسعه منابع آبی روزبه روز بیشتر می شود و بهترین و موثرترین روش ها برای حل این نیاز جدی در دنیا را استفاده از فناوری های مدرن و جدید می دانند. نیاکان ما در ضمن چندین قرن از روش های مبتکرانه ای چون حفر قنوات برای مقابله با خشکسالی استفاده می کردند. این کار به آنها کمک می کرد تا بتوانند بر مشکلات کم آبی فائق شوند.
محققان معتقدند که با توسعه فناوری های مناسب، کمبود آب می تواند از محدودیت به یک موقعیت مناسب بدل شود. البته در صورتیکه این تکنولوژی ها را به نحو مطلوبی به کار ببندیم. هم اکنون نیز روش های مختلفی برای افزایش آب و مهیا کردن آن در زمان و مکان معین مطرح است که یکی از با اهمیت ترین آنها خصوصاً در مناطق خشک و نیمه خشک مانند ایران توسعه آب های زیرزمینی با بهره گیری از روش های مختلف همچون راه اندازی سدهای زیرزمینی است. سدهای زیرزمینی سازه هایی هستند که جریان های زیرقشری یا آب های زیرزمینی را مسدود می کنند و موجب ایجاد ذخایر آبی در زیر زمین می شوند.
برای نیل به این منظور با بررسی و مطالعه سوابق علمی موجود بمنظور تعیین معیارها و جمع آوری اطلاعات مورد نیاز بازدیدهای صحرایی، تهیه تصاویر ماهواره ای، استخراج داده ها و فاکتورهای مکانی، ذخیره سازی داده ها در پایگاه داده مناسب مکانی و استفاده از مدل ارزیابی چند معیاره مکانی مناطق مستعد، راه اندازی سدهای زیرزمینی مشخص واولویت بندی شد.
در این طرح همین طور مطالعات زمین شناسی، مرفولوژی، نقشه برداری و مطالعات زیر سطحی به کمک فناوری ژئوالکتریک و ژئو رادار قبل و پس از راه اندازی سد زیرزمینی برای مشخص کردن بهترین مکان و ارزیابی عملکرد سد زیرزمینی به انجام رسیده است.
این طرح دستاوردهایی چون «استفاده از ژئورادار و ژئوالکتریک در مکان یابی»، «استفاده از GCL بنتونیت در آب بندی»، «استفاده از حفار و تزریق کننده اتوماتیک»، «فناوری شبیه سازی جریان در الگوی اجرا شده»، «فناوری شبیه سازی بهره برداری» و «فناوری های پایش مستمر و طراحی حسگرهای لازم» را دارد.


منبع:

1400/02/27
22:12:10
5.0 / 5
990
تگهای خبر: شنا , طراحی , مدل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
بیلیارد