در گزارش ایت بال عنوان شد؛

نحوه دریافت تأییدیه نانو مقیاس برای محصولات نانویی

نحوه دریافت تأییدیه نانو مقیاس برای محصولات نانویی

به گزارش ایت بال مدیر واحد ارزیابی محصولات ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به اینکه شرکتهای دانش بنیان و غیر دانش بنیان می توانند برای محصولات گواهی نانومقیاس دریافت نمایند اظهار داشت: این گواهی اعتبار یک تا ۳سال دارد.ریحانه خورشیدی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه ایران عضو اتحادیه ایزو است و ما نماینده ای در این اتحادیه داریم، اظهار داشت: ما در ستاد توسعه فناوری نانو بر مبنای استاندارد ایزو محصولات نانو را مورد بررسی قرار می دهیم.
مدیر واحد ارزیابی محصولات ستاد توسعه فناوری نانو با تکیه بر این که محصولات نانو برای دریافت گواهینامه نانومقیاس، بر مبنای پارامترهایی مورد ارزیابی قرار می گیرند، اظهار داشت: ارزیابی محصولات برای دریافت تاییدیه نانو مقیاس بر مبنای ۳ معیار «مقیاس یک تا ۱۰۰ نانومتر»، «خاصیت نانو که باعث جهش محصول شود» و«امکان تکرار پذیری» انجام می گیرد.
خورشیدی با اشاره به اینکه هر شرکت مستقل می تواند برای دریافت نانومقیاس اقدام نماید، اظهار داشت: پژوهشکده ها و پژوهشگاهها، سازمانها، افراد به صورت مستقل نمی توانند در این سامانه برای تاییدیه نانومقیاس اقدام کنند؛ حتما باید یک شرکت خصوصی با ماهیت ثبت شده متقاضی دریافت نانومقیاس باشد.
به گفته وی، هر شرکتی که دانش بنیان هم نباشد می تواند تاییدیه نانو مقیاس را برای محصول خود دریافت کند؛ یک ماه زمان می برد که بتوانیم تشخیص بدهیم محصولی که در شرکت به تولید می رسد مورد تایید است یا خیر.
مدیر واحد ارزیابی محصولات ستاد توسعه فناوری نانو ضمن اشاره به ۷۵۷ محصول تایید شده که گواهی نانومقیاس را دریافت کرده اند، اظهار داشت: از این تعداد ۵۴۲ محصول در ارتباط با محصولات نانو و مابقی در ارتباط با تجهیزات ساخته شده در حوزه نانو است که موفق به دریافت تاییدیه و استاندارد نانو شده اند.
نمودار تعداد محصولات نانو

مدیر واحد ارزیابی محصولات ستاد توسعه فناوری نانو افزود: معمولاً به صورت رندم از شرکتها بازدید می نماییم و کیفیت محصولات آنها را مورد بررسی قرار می دهیم؛ اگر محصول تولید نشود و کیفیت لازم را نداشته باشد نانو مقیاس دریافت نمی کند و تمدید نمی گردد.
خورشیدی با اشاره به اینکه دوره های تمدید نانومقیاس ۳ ساله است، اظهار داشت: این تاییدیه ها به محصولاتی تعلق می گیرد که در مقیاس صنعتی و بازار ساخته شده باشد و اگر شرکتی یا استارت آپی تاییدیه آزمایشی یک ساله را دریافت کرده باشد پس از ارزیابی ها و گذشت زمان یک ساله امکان تمدید این گواهی وجود دارد.
مدیر واحد ارزیابی محصولات ستاد توسعه فناوری نانو تصریح کرد: محصولاتی که در چارچوب آزمایشی تاییدیه نانومقیاس دریافت می کنند در زمره تاییدیه های نانو مقیاس قرار نمی گیرند و بیشتر هدف برای پشتیبانی از آنها و ورود به بخش صنعتی است.
خورشیدی ضمن اشاره به محصولاتی که موفق به دریافت نانومقیاس شده اند، اظهار داشت: حوزه های عمران و ساختمان، کالاهای خانگی، دارو، بهداشت و سلامت، خدمات و ملزومات پزشکی، مواد اولیه، حمل و نقل، انرژی، نفت و صنایع وابسته، نساجی و پوشاک، آب و محصولات کشاورزی، آموزش و اپتیک همچون حوزه هایی هستند که محصولات آنها موفق به دریافت نانومقیاس شده اند.
وی در مورد بیشترین محصولاتی که موفق به اخذنانومقیاس شده اند، اظهار داشت: عمران و ساختمان و در ادامه حوزه دارو، خدمات صنعتی و کالاهای خانگی از حوزه هایی هستند که بیشترین میزان دریافت تاییدیه نانومقیاس را به خود اختصاص داده اند.
حوزه های محصولات نانومنبع:

1400/02/25
20:32:08
5.0 / 5
934
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
بیلیارد