توسط محققان دانشگاه صنعتی اصفهان ؛

دستگاه پیشرفته پالایش هوا با فیلترهای بومی ساخته شد

دستگاه پیشرفته پالایش هوا با فیلترهای بومی ساخته شد

به گزارش ایت بال عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان به همراه گروهی از دانشجویان پژوهشگر این دانشگاه با طراحی، ساخت و بومی سازی ۵ مدل از فیلترهای تخصصی، دستگاه پیشرفته پالایش هوا تولید کردند.به گزارش ایت بال به نقل از وزارت علوم، علی اشرفی، سرپرست تیم سازنده به همراه دانشجویانی از دانشکده های مهندسی مواد، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی اصفهان موفق به طراحی و ساخت دستگاهی با استاندارد دستگاه های مشابه خارجی و مطابق با آخرین یافته های علمی پژوهشگران دانشگاه ماساچوست آمریکا شدند.
دانشیار دانشکده مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به خصوصیت های این محصول کاربردی اظهار داشت: بحران آلودگی هوا و انتشار ویروس کرونا، نگرانی هایی در مورد تصفیه هوا در محیط های بسته را به همراه داشت و این مساله تعدادی از دانشجویان فعال این دانشگاه را برآن داشت تا ضمن مطالعه بر روی دستگاه های معتبر بین المللی، نمونه ای منحصربه فرد در کشور را تولید کنند.
علی اشرفی با اعلان اینکه ۵ نوع از فیلترهای تخصصی به کار رفته در این دستگاه در آزمایشگاه دانشگاه صنعتی اصفهان طراحی، ساخته و بومی سازی شده است، اضافه کرد: برای افزایش راندمان این دستگاه، علاوه بر فیلترهای G۴، هپا، جاذب آلاینده های گازی، و فوتوکاتالیست، فیلترهای آنتی باکتریال از نوع نانو با هدف جذب و غیرفعال سازی باکتری ها و ویروس ها و همینطور فیلتر ضدویروس با توانایی غیرفعال سازی حرارتی ویروس SARS_COV_۲ به کار گرفته شده است.
وی افزود: باتوجه به مشکلات ناشی از آلودگی هوا در کلان شهرها احتیاج به استفاده از دستگاه های پالایش هوا با برخورداری از فیلترهای جاذب آلاینده گازی، در محیط خانه ها، اداره ها و مراکز درمانی بسیار ضروری می باشد.
اشرفی افزود: فیلترهای تولید شده از مواد جاذب قوی با توانایی جذب گازهای مضری چون فرمالدئید، NOx، Sox و فیلترهای فتوکاتالیست با توانایی اکسیدکنندگی بالا در مقابل ترکیبات شیمیایی و میکروارگانیسم ها، کارکرد این دستگاه را در مبارزه با بیماریهای ویروسی می افزاید.
دانشیار دانشکده مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان توجه به اثرات زیست محیطی را در طراحی این دستگاه مهم دانست و اشاره کرد: با بهره گیری از لامپ ماورای بنفش فاقد اوزون، راندمان پالایش هوا بالا رفته است و بدون انتشار گاز اوزون به محیط، شرایط را برای تنفس سالم فراهم می شود.
وی با اشاره به توانایی دستگاه تولید شده در جذب ریزگردها تاکید کرد: بهره گیری از فیلتر اولیه G۴ و فیلتر هایHEPA، امکان جذب ذرات بین ۱ تا ۳ میکرون مانند گرد و غبار و جذب ذرات ۳ دهم میکرون با راندمان بالای ۹۹ درصد را ایجاد کرده است.
گفتنی است این دستاورد حاصل فعالیت پژوهشی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان آقایان سجاد خلیلی از دانشکده مهندسی مواد، محمد حسین شاه سنایی و محمد صادق رفیعی از دانشکده مهندسی مکانیک و حامد منزوی زاده از دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر به سرپرستی دکتر علی اشرفی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مواد است که در مدت زمان ۶ ماه و با نام تجاری "بریس" (نام یکی از روستاهای سیستان و بلوچستان) به ثبت رسیده است.

1400/02/08
11:49:22
5.0 / 5
928
تگهای خبر: استاندارد , بیماری , تیم , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بیلیارد