توسط محققان كشور محقق شد؛

ساخت كفی كفش نانویی برای پیشگیری از رشد قارچ و عوامل بیماری زا

ساخت كفی كفش نانویی برای پیشگیری از رشد قارچ و عوامل بیماری زا

یکی از شرکتهای تولیدکننده کفی کفش با استفاده از نانوذرات نقره مبادرت به تولید و عرضه کفی های کفش آنتی باکتریال کرده که مانع رشد قارچ و عوامل بیماری زا در کفش می شود.به گزارش ایت بال به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، پزشکان از پا بعنوان قلب دوم یاد می کنند و در این میان کفی کفش در تماس مستقیم با پای انسان قرار دارد. ازاین رو کفی کفش نقش مهمی در حفظ سلامت پا دارد.
در طراحی کفی کفش عوامل مختلفی همچون اندازه، حالت انحنای کف پا، قابلیت جذب ضربه، قابلیت کنترل رطوبت و مقابله با بو و باکتری در نظر گرفته می شود. تعریق پا علاوه بر ایجاد بوی نامطبوع و آزاردهنده، باعث رشد باکتری ها و قارچ ها در بین انگشتان و بیماری های عفونی می شود.
امروزه با عنایت به اهمیت سلامت پاها، روش های مختلفی همچون استفاده از نانو ذرات در ساخت کفی کفش، مورد توجه قرار گرفته است. این گونه کفی ها واکنش آلرژیک ایجاد نکرده و ضرری برای بدن انسان ندارند. نانوذرات در اثر واکنش با غشای خارجی باکتری، باعث تغییرات ساختاری داخل باکتری و در نهایت نابودی آن می شود.
از این رو یک شرکت دانش بنیان با تولید و عرضه کفی های کفش حاوی نانوذرات تلاش دارد تا به حفظ سلامت پای مصرف کنندگان کمک نماید. این کفی طبی، یک کفی طبی چرم است که قرار دادن آن در کفش باعث می شود بوی نامطبوع پا به حداقل رسیده و سطح زیر پا بسیار نرم باشد که این امر سبب پیشگیری از خستگی پا و صدمه به کف پا، زانو و کمر خواهد شد.
این کفی های نانویی از خصوصیت هایی نظیر ضدحساسیت، سهولت کاربرد، ممانعت از ایجاد و رشد باکتری در جوراب و کفش، پیشگیری از تعرق پا و بوی بد و خواص انتی باکتریال برخوردار می باشند.
در این کفی ها از نانوذرات نقره استفاده شده است که توانایی از بین بردن بیشتر از ۶۵۰ نوع باکتری مختلف را دارا است.


منبع:

1400/02/05
13:31:12
5.0 / 5
951
تگهای خبر: بیماری , سلامت , ضربه , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیلیارد