نابودی باكتری های جان سخت با پوشش فسفری

نابودی باكتری های جان سخت با پوشش فسفری

ایت بال: پژوهشگران با تولید نوعی پوشش زیستی با بهره گیری از فسفر سیاه مقابله با باکتری های جان سخت را ممکن کرده اند. این پوشش پس از نابودی باکتری ها خود نیز بطور خودکار از بین می رود.به گزارش ایت بال به نقل از نیواطلس، افزایش مقاومت باکتری ها در مقابل انواع آنتی بیوتیک ها به موضوعی نگران کننده مبدل شده و پژوهشگران استرالیایی برای غلبه بر این چالش یک پوشش خاص از جنس فسفر سیاه ساخته اند که می تواند به سرعت باکتری ها و قارچ ها را از بین ببرد و خود سپس در عرض ۲۴ ساعت تجزیه و حل می شود.
روش حمله این پوشش فسفری به شکلی است که باکتری ها و قارچ ها نمی توانند برای مقابله با آن چاره مؤثری بیابند. این اختراع جدید می تواند جایگزینی برای داروی پنی سیلین باشد که زمانی می توانست باکتری های مختلف را نابود کند، ولی حالا مقاومت زیادی در مقابل آن به وجود آمده است.
با از دست رفتن کارایی آنتی بیوتیک های مختلف، دانشمندان روش حمله فیزیکی به باکتری ها و قارچ ها را در دستور کار قرار داده اند. بدین منظور تابحال از انواع تابش نور شدید، ترکیبات مختلف مسموم کننده مایع و غیره استفاده شده است.
فسفر سیاه ماده ای است که بعنوان جایگزین سیلیکون در صنعت الکترونیک مطرح شده و می تواند جایگزینی برای آنتی بیوتیک نیز باشد. این ماده در حضور اکسیژن تجزیه می شود و پس استفاده از آن در دنیای پزشکی ساده تر است. در نتیجه این پروسه گونه هایی از اکسیژن واکنشی تولید می شود که به غشای خارجی باکتری ها و قارچ ها لطمه می رساند و در نهایت موجب از میان رفتن آنها می شود.
در نهایت فسفر سیاه بطور کامل تجزیه می شود و همین مساله سبب می شود از این طریق صدمه ای به سلول های بدن نرسد. این روش در وضعیت آزمایشگاهی برای نابودی پنج نوع باکتری و قارچ با موفقیت به کار گرفته شده که عبارتند از E. coli و MRSA و تعدادی قارچ مانند Candida auris. مدت زمان مورد نیاز برای اثربخشی این روش درمانی تنها دو ساعت است و طی این مدت ۹۹ درصد از باکتری ها و قارچ ها نابود می شوند و ظرف مدت ۲۴ ساعت نیز فسفر سیاه تجزیه شده و از بین می رود.


منبع:

1400/01/28
09:54:25
5.0 / 5
951
تگهای خبر: صنعت , مقاوم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
بیلیارد