توسط محققان كشور؛

سامانه هوشمند پایش سلامت مكانیزه زیرساخت های حمل و نقل طراحی شد

سامانه هوشمند پایش سلامت مكانیزه زیرساخت های حمل و نقل طراحی شد

محققان کشور موفق به راه اندازی سامانه هوشمندی شدند که قابلیت عرضه شاخصهای بین المللی وضعیت روسازی راه ها را دارد.به گزارش ایت بال به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر امیر گل رو استاد دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: داده برداری سریع، استاندارد، صحیح و دقیق از وضعیت روسازی به منظور تحلیل وضعیت عملکردی روسازی و برنامه ریزی نگهداری و تعمیر آن در مدیریت روسازی باعث کاهش ۷۵ درصدی در هزینه چرخه عمر روسازی می شود.
به گفته وی، در دنیای امروز، اهمیت مدیریت و نگهداری زیرساختهای حمل و نقلی بر کسی پوشیده نیست. از طرفی بررسی، شناخت، ارزیابی و اندازه گیری خرابی های روسازی اساس کار مدیریت تعمیر و نگهداری روسازی است که از اهمیت بالایی برخور دارند.
مدیرپروژه این سامانه اظهار داشت: تمرکز اصلی ما در این پروژه بر زیرساختهای حمل و نقلی بوده و بعنوان یکی از پیشگامان عرضه سیستم های پایش سلامت راه ها در کشور درصدد تولید محصولاتی دیگر به منظور پایش سلامت راه برآمدیم.
وی با اعلان اینکه مهم ترین هدف این پروژه عرضه خدمات برداشت داده های وضعیت روسازی با سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت، عرضه شاخصهای عملکردی روسازی (مانند ناهمواری، شیارشدگی، زبری و وضعیت خرابی های روسازی)، اولویت بندی عملیات نگهداری و تعمیر و بودجه ریزی لازم برای آن است، اظهار داشت: در این راستا سامانه ای طراحی کردیم که قابلیت عرضه گزارش های مدیریتی تحت وب را دارد.
وی در مورد سامانه پایش هوشمند سلامت زیرساخت ها اظهار داشت: در این سامانه موقعیت یاب جغرافیایی تریمبل از نوع تفاضلی دوفرکانسه استفاده شده است؛ این سنسور قادر به برداشت طول، عرض و ارتفاع جغرافیایی با دقت بهتر از یک متر است.
وی در مورد خدمات دیگری که به واسطه این سامانه میتوان عرضه کرد، اظهار داشت: مسافت سنج طولی یا انکودر، تعداد ۱۰ هزار پالس در هر گردش چرخ وسیله نقلیه تولید می کند تا بتوان مسافت طولی طی شده به هنگام برداشت را با دقت بهتر از ۰.۱ متر بدست اوریم.
گل رو تصریح کرد: همه سنسورهای بکار رفته در این سامانه با فرمان مسافت سنج طولی در بازه های طولی از پیش تعریف شده مبادرت به برداشت داده ها می کنند.
وی در مورد بخش دیگر این سامانه اظهار داشت: پروفیل سنج طولی دارای ۲ لیزر کلاس یک جهانی با فرکانس ۷۰ کیلوهرتز است که شاخص ناهمواری بین المللی راه (IRI)و درشت بافت روسازی (MPD) را در زیر دو چرخ خودرو به دست می آورد. لیزر پروفیل سنج دارای رزولوشن ۰.۰۱ میلی متر بوده و می تواند شاخص ناهمواری بین المللی راه را با دقت یک صدم متر به کیلومتر عرضه کرده و درشت بافت را برای هر یک میلی متر نمایش دهد.
گل رو در مورد دوربین مورد استفاده در این سامانه اظهار داشت: این دوربین دارای رزولوشن ۱۶۰۰ در ۱۲۰۰ پیکسل، با سرعت تصویربرداری ۳۰ فریم در ثانیه است؛ این دوربین هم چنین مجهز به کنترلگر لرزش در زمان برداشت تصویر است.
عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره کرد: دوربین محافظت شده در پوششی تحت پروتکل «آی پی» ۶۷ است که در شرایط سخت میدانی در مقابل رطوبت و دما مقاوم بوده و قابلیت برداشت با بهترین کیفیت تصویر را دارد.
وی اظهار داشت: از این تصاویر میتوان خرابی های سطحی روسازی، علایم ایمنی راه، کاربری زمین و مبلمان شهری را احصاء کرد. سامانه پایش سلامت مکانیزه راه قابلیت برداشت ناهمواری طولی و عرضی راه، درشت بافت، مشخصات هندسی راه و خرابی های سطحی راه را دارد.
گل رو اضافه کرد: با بهره گیری از داده های خام برداشت شده، شاخص های وضعیت روسازی شامل شاخص بین المللی ناهمواری (IRI)، شیارشدگی (Rutting)، درشت بافت(MPD)، شاخص وضعیت روسازی (PCI)بدست می آید.
وی افزود: با بهره گیری از شاخص های وضعیت روسازی بدست آمده، برنامه ریزی بهینه به منظور تعیین بهترین عملیات، نگهداری و تعمیر در زمان مناسب بر روی قطعه مورد نیاز صورت می گیرد که سالانه متولیان راه را در امر مهم حفظ و نگهداری راه ها که ارزشی بیشتر از ۹۰۰ هزار میلیارد تومان دارد کمک شایانی کرده و باعث صرفه جویی قابل توجهی در سطح ملی می شود.
وی افزود: اگر با بهره گیری از این سامانه بعد از برداشت مکانیزه وضعیت راه، عملیات بهینه پیشگیرانه راه سفارش و اجرا شود، سالانه بیشتر از ۱۱ هزار میلیارد تومان در سطح شبکه راه های کشور یا به عبارت دیگر ۳۰۰ میلیون تومان به ازای هر کیلومتر خط صرفه جویی در نگهداری راه ها در سال شکل می گیرد که نقش کلیدی در صرفه جویی اقتصادی و تخصیص بهینه منابع در سطح ملی به همراه دارد.


منبع:

1400/01/21
11:43:53
5.0 / 5
916
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بیلیارد