مبتنی بر فناوری های مكان محور؛

سامانه هوشمند سفارش گر كشاورزی طراحی شد

سامانه هوشمند سفارش گر كشاورزی طراحی شد

سامانه هوشمند بومی در اختیار کشاورزان قرار گرفت تا به رصد بهینه زمین های کشاورزی کمک نماید.به گزارش ایت بال به نقل از معاونت علمی و فناوری، سامانه هوشمند سفارش گر کشاورزی مبتنی بر فناوری های مکان محور توسط پژوهشگران کشور طراحی شده که با پردازش اتوماتیک تصاویر ماهواره ای سنجش از دور سنتینل ۲ اتحادیه اروپا و با زیرساخت محاسباتی قوی خود، نقشه هایی را برای مزارع طراحی می کند که کشاورزان برای تمامی زمین ها، مخصوصاً مزارع بزرگ تر از ۵ هکتار می توانند بجای سرکشی دوره ای زمین، به محدوده های تعیین شده در این نقشه ها مراجعه و نسبت به رفع مشکلات مزرعه اقدام نمایند.
به گفته منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این سامانه، امکان ترکیب با سایر داده های برداشت اطلاعات مانند سنسورهای زمینی مثل سنجنده های دما، رطوبت خاک و هوا را نیز فراهم نموده است. این یکپارچگی می تواند به کاهش هزینه ها و افزایش راندمان سامانه های نظارت بر مزارع کمک نماید.
وی اضافه کرد: این نقشه ها شامل نقشه های تراکم و سلامت گیاهان، محتوای آبی، تنش تغذیه ای (عدم توازن دریافت کود ازته و سایر مواد مغذی) و مانند آنها است. این نقشه ها هر شش روز یکبار و بعد از گذر ماهواره از آن محدوده، در دسترس کاربران قرار می گیرد.
منطقی همین طور بیان کرد: از خاصیت های این سامانه، امکان ارائه خدمات در لایه های مختلف مانند تصویر خام، تصویر پردازش شده، نقشه های سفارش ای و مانند آنها است که سایر شرکت های خدماتی در حوزه کشاورزی می توانند با دریافت اطلاعات این سامانه بصورت اجاره نرم افزاری از این زیرساخت استفاده کنند.


منبع:

1400/01/19
11:49:59
5.0 / 5
978
تگهای خبر: تغذیه , خدمات , سلامت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بیلیارد