برخورد آبشار راه یاب ملل به تور مشكلات مالی

برخورد آبشار راه یاب ملل به تور مشكلات مالی

ایت بال: بودجه بسیار پایین با اهمیت ترین دلیل نتیجه نگرفتن تیم والیبال راه یاب ملل کردستان در لیگ برتر والیبال باشگاه های کشور است که سبب شده این تیم از بازیکنان خوب و باکیفیت بی نصیب باشد و کوشش های آن در این لیگ بدون نتیجه بماند.به گزارش ایت بال به نقل از ایرنا، ۲ سال پیش بود که تیم والیبال راه یاب ملل مریوان در لیگ دسته یک والیبال باشگاه های کشور با اقتدار همه تیم های حاضر در لیگ دسته یک را شکست داد و با کسب ۱۷ پیروزی و تنها قبول یک باخت بعنوان تیم نخست راهی لیگ برتر والیبال باشگاه های کشور شد و نتایجی خیره کننده در تاریخ والیبال استان بدست آورد کرد.

صعود تیم راه یاب ملل مریوان به لیگ برتر والیبال باشگاه های کشور نوید روزهای خوشی را برای والیبال استان کردستان در ذهن دوستداران این ورزش و مردم استان می داد، چونکه تنها ۱۴ تیم از ۹ استان صاحب تیم لیگ برتری بود و بقیه تیم ها نیز از پایتخت صعود کرده بودند.

تیم راه یاب ملل مریوان در نخستین سال حضور خود در لیگ برتر در میان تیم های حاضر که همگی از تیم های باسابقه بوده و حتی در آسیا نیز صاحب عناوین خوبی شده بودند بسیار خوش درخشید و در بازی هایی که به میزبانی مریوان برگزار می شد در حضور هواداران پرشور خود نتایج بسیار خوبی را به دست آورد تا جایی که در جمع ۹ تیم بالای جدول قرار گرفت و حتی شانس حضور در جمع هشت تیم برتر را هم داشت اما یکباره با شیوع کرونا بازی های لیگ برتر والیبال باشگاه های کشور تعطیل شد.

در سال جاری با وجود شیوع کرونا فدراسیون والیبال تصمیم به برگزاری مسابقات لیگ برتر والیبال باشگاه های کشور بدون حضور هواداران کرد و قرار شد این بازی ها به صورت متمرکز در تهران برگزار گردد و مردم کردستان انتظار داشتند تیم راه یاب ملل در سال دوم حضور خود در لیگ برتر بتواند نتایج سال قبل خودرا تکرار کند و در جمع مدعیان والیبال کشور قرار گیرد و نام این استان را بیشتر در کشور مطرح کنند و زمینه ای برای پیشرفت سایر رشته های ورزشی این خطه باشد.از انصراف تا تغییر نام

با اعلام آمادگی تیم های لیگ برتری والیبال برای حضور در این دوره از مسابقات لیگ برتر، تیم ها یکی بعد از دیگری بازیکنان خوب و باکیفیت خودرا جذب و تمرینات را غاز کردند در این میان فقط راه یاب ملل بود که فعالیت چندانی نداشت و بازیکنان خوب خودرا هم از دست داد تا جایی که مدیر عامل راه یاب ملل در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از انصراف این تیم به علت مشکلات مالی در لیگ برتر والیبال آگاهی داد.

کردستان تا حالا هیچ تیمی در لیگ برتر مسابقات ورزشی کشور نداشته و تیم های ورزشی این استان در نهایت تا لیگ دسته یک یا دسته دوم صعود کرده بودند ولی این راه یاب ملل مریوان بود که برای نخستین بار از یک شهرستان مرزی، با حداقل امکانات و بازیکنان و کادر بومی توانست جواز حضور در بالاترین رده مسابقات والیبال کشور یعنی لیگ برتر را کسب کند.

با همه حرف و حدیث های به وجود آمده پیرامون حضور یا عدم حضور تیم راه یاب ملل مریوان در لیگ برتر در واپسین روزهای باقی مانده مسئولان استانی تصمیم به حفظ سهمیه والیبال استان در لیگ برتر گرفتند و قرار شد هزینه حضور تیم در لیگ برتر را شهرداری و شورای اسلامی شهر سنندج برعهده بگیرد و تیم راه یاب ملل مریوان به تیم راه یاب ملل کردستان تغییر نام پیدا کند.انتظاری که برآورده نشد
با تلاش مسئولان استانی تیم والیبال راه یاب ملل در لیگ برتر باقی ماند اما فقط در حد اسم راه یاب ملل بود چونکه این تیم حالا با انجام ۱۹ بازی صاحب ۲ پیروزی و ۱۷ باخت شده و اگر نتواند در بازی های باقی مانده نتایج لازم را بدست بیاورد به دسته پایین تر سقوط می کند.
سرمربی تیم راه یاب ملل کردستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه امسال برای تیم سال خوبی نبود چونکه تنها چهار روز به زمان برگزاری مسابقات باقی مانده بود که تیم راه یاب ملل بسته شد عنوان کرد: همه ۱۴ تیم حاضر در لیگ برتر بازیکن های خوب خودرا جذب کرده و تمرینات را انجام داده بودند اما در این بین راه یاب ملل کردستان ۹۵ درصد بازیکنان سال قبل خودرا از دست داد و هیچ تمرینی برگزار نکرده بود.

آرش صادقیانی خاطرنشان کرد: به دلیل مشکلات پیش آمده مدیران راه یاب ملل تصمیم گرفته بودند که تیم داری نکنند و همین مساله موجب شد شاکله اصلی تیم راه یاب ملل حفظ نشود و تمام بازیکنان خوب از این تیم جدا و به تیم های دیگر ملحق شوند.

وی با اشاره به اینکه با کمک مسئولان استان تیم در لیگ برتر باقی ماند اما به دلیل تاخیر در تصمیم گیری فرصت چندانی برای حفظ بازیکنان و جذب بازیکنان جدید نداشتیم اضافه کرد: برای این تیم زحمت زیادی کشیده شده است، سال قبل موفق به ثبت یک رکورد در تاریخ والیبال ایران شامل ۱۷ برد از ۱۸ بازی شد که هیچ تیمی تاکنون نتوانسته آنرا بدست بیاورد.

صادقیانی اظهار داشت: بودجه تیم راه یاب ملل کردستان از همه تیم های حاضر در لیگ برتر کمتر است و به همین خاطر الان علاوه بر نداشتن بازیکنان خوب زیاد، از پزشک، آنالیزور تیم و فیزیوتراپ نیز محروم مانده و شرایط کرونائی هم موجب تحمیل هزینه های اضافی به تیم همچون هزینه بیش از ۱۰۰ میلیون تومانی برای تست کرونا و اقلم پیشگیری مبتلاشدن به بیماری کویید ۱۹ شده است.
وی تصریح کرد: اگر شرایط کرونائی نبود تیم می توانست در استان بازی های خودرا برگزار کند و از امتیاز میزبانی و حضور هواداران پرشور برای کسب نتایج بهتری بهره ببرد اما شرایط سخت کرونا در کنار کمبود بودجه سبب شده تیم نتایج لازم را بدست نیاورد.
سرمربی تیم راه یاب ملل کردستان اضافه کرد: ما در همه بازی ها برای کسب پیروزی به میدان می رویم و تمام اهتمام و تلاش ما حفظ تیم در لیگ برتر است اما واقعیت امر این است که با بودجه کم نمی توان در لیگ برتر والیبال تیم داری کرد.
عدد هفت را به عدد شانس تبدیل می کنیم
سرپرست تیم والیبال راه یاب ملل کردستان نیز در گفت و گو با ایرنا دیر بسته شدن تیم را با اهمیت ترین دلیل ضعف تیم راه یاب ملل اعلام نمود و اضافه کرد: با تمام کمبودها و مشکلات به وجود آمده در لیگ برتر حاضر شدیم اما با یک تیم که بازیکنان آن از یکدیگر شناخت خوبی نداشتند و حتی نتوانسته بودیم جلسه تمرینی با آنها برگزار نماییم، شرایط را برای ما خیلی سخت کرد.

فردین قادری افزود: با تمام شرایط سخت در نیم فصل اول سه برد باارزش بدست آوردیم که یکی از بردهای ما مقابل تیم شهروند اراک سوخت و امیدوار بودیم در نیم فصل دوم بتوانیم با جذب بازیکنان مد نظر خود نتایج بهتری کسب نماییم اما به علت مصدومیت بازیکنان تاثیر گذار تیم و قوی تر شدن سایر تیم ها، مشکلات بر توان راه یاب ملل بیشتر گذشته سایه افکند.

وی با اشاره به اینکه انتقادات از تیم راه یاب ملل کردستان بسیار بالاست اما واقعیت چیز دیگری است خاطرنشان کرد: تعدادی از افراد بدون دلیل و از روی ناآگاهی مبادرت به تخریب و انتقاد می کنند در حالیکه تیم راه یاب ملل کردستان از ۱۴ تیم حاضر در لیگ برتر بودجه کمتری در اختیار دارد و در دقیقه ۹۰ نه بلکه در دقیقه ۱۲۰ بسته شد و انتظار هیچ بردی را نمی توان داشت.

سرپرست راه یاب ملل کردستان اضافه کرد: هفت بازی پیش روی ما است که برای برد به میدان می رویم و امیدواریم بتوانیم نتایج لازم را بدست آورده و سهمیه کردستان در لیگ برتر را حفظ نماییم و برای سال بعد با حمایت های مسئولان استانی و اسپانسر قوی بتوانیم آن طور که شایسته کردستان است به میدان برویم.

قادری اظهار داشت: تیم راه یاب ملل کردستان از یک سرمربی دلسوز و با تعصب بهره مند است و با وجود اینکه از تیم های دیگر هم پیشنهاد داشت تصمیم گرفت کنار تیم برای حل مشکلات و کسب بهترین نتایج بماند.
بودجه، عامل تعیین کننده در تیم داری حرفه ای است
یکی از کارشناسان والیبال کشور نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تشکیل دیر هنگام تیم را عمده دلیل عدم کسب نتیجه اعلام نمود و اظهار داشت: زمانی که تصمیم مدیران باشگاه در خصوص تیم داری حتمی شد تمام تیم های سوپر لیگی و بسته شده بود و ۶ تیم قدر لیگ دسته یک هم تیم هایشان را برای حضور موفق در لیگ دسته یک تشکیل داده بودند.
محمد طاهر فرخ نژاد اضافه کرد: راه یاب ملل بیست و یکمین تیمی بود که شاکله اش را در طول چهار روز مشخص و برای نخستین بازی به سیرجان اعزام شد، این در حالی بود که بیشتر تیم ها چندماه قبل تیم خودرا بسته بودند و با انجام چندین بازی تدارکاتی وارد رقابت های لیگ شده بودند.

مربی بین المللی والیبال کردستان خاطرنشان کرد: در تیم داری حرفه ای یکی از عوامل تعیین کننده موفقیت یک تیم میزان بودجه ای است که در اختیار سرمربی قرار می گیرد تا با آن بازیکنان تیمش را تعیین و یا در نیم فصل آنرا تقویت کند و با آن بودجه تعدادی از شرایط ویژه تمرینی را فراهم آورد ولی بودجه تیم راه یاب در مقایسه با تیم های دیگر بسیار کمتر است.

وی افزود: از دیگر دلیلهای عدم کسب نتایج بهتر مصدومیت شدید و طولانی سه نفر از بازیکنان خوب، اثرگذار و اصلی تیم در نیم فصل اول و اوایل نیم فصل دوم مسابقات بود که همین مساله کار را برای کادر فنی تیم سخت کرد تا در بازی های رودرو که امکان برد وجود داشت نتوانند به نتیجه دلخواه برسند.

فرخ نژاد اضافه کرد: با عنایت به سطح بالای لیگ برتر والیبال ایران که معتبرترین لیگ آسیا و از معتبرترین لیگ های دنیاست نتیجه گرفتن در این تورنمنت سخت و نیازمند سرمایه گذاری زیاد به خصوص در خرید بازیکنان است، کاری که تیم های دیگر انجام داده اند و حتی از بازیکنان خارج از کشور نیز کمک گرفته اند.

شهرداری سنندج کردستان خوش قول نبود
مدیر عامل باشگاه راه یاب ملل کردستان هم در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه تیم راه یاب ملل تنها تیمی است که در میان تیم های لیگ برتری به صورت ۱۰۰ درصد خصوصی اداره می شود اظهار داشت: سال قبل به علت شرایط کرونائی که موجب کاهش درآمد شرکت شد تصمیم گرفتیم که فعلا تیم داری نکنیم.
برهان رستمی اضافه کرد: باتوجه به مشکلات پیش آمده و قول مسئولان استان برای پشتیبانی از تیم راه یاب ملل و اینکه در لیگ برتر سهمیه استان حفظ شود آنطور که باید و شاید به وعده های خود عمل نکردند و شهرداری سنندج که وعده کمک مالی و اسپانسری تیم را داده بود تنها ۲۰ درصد از تعهدات خودرا عملی کرد.
وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از دلیلهای نتیجه نگرفتن تیم شرایط کرونائی بود که موجب شد تیم راه یاب ملل از حضور هواداران پرشور خود در خانه محروم شود چون ما تیمی بودیم که تماشگران و هواداران تاثیر زیادی بر پیروزی تیم داشتند.
مدیرعامل باشگاه راه یاب ملل کردستان تصریح کرد: برنامه ما بقا در لیگ برتر است و اساسا برای سال آینده منسجم تر و قوی تر در مسابقات حاضر خواهیم شد و برنامه ای برای کسب حمایت های دولتی نداریم.
رستمی اضافه کرد: هدف ما فقط تیم داری در نقطه صفر مرزی استان است و تا حالا از معافیت مالیاتی هم معاف نبوده ایم اما به عشق مردم کردستان و شهر مریوان تصمیم گرفتیم تیم داری نماییم و با اقتدار در لیگ برتر والیبال خواهیم ماند.

ورزش و جوانان در کنار راه یاب ملل است
مدیر اداره ورزش و جوانان شهرستان مریوان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا عنوان کرد: مجموعه ورزش و جوانان شهرستان با تمام توان و امکانات موجود در کنار تیم راه یاب ملل بوده و خواهد بود.

محمد حسینی اضافه کرد: سالن ۱۲۰۰ نفری زاگرس مریوان و خوابگاه به صورت کامل در اختیار تیم والیبال راه یاب ملل چه در رده سنی نوجوانان و جوانان بود و در حد توان و اعتبار در خدمت تیم راه یاب ملل بودیم.

وی با اشاره به اینکه اداره کل ورزش و جوانان الان درحال رایزنی با شهرداری سنندج برای تحقق وعده ها بوده و عمده علت این بدقولی مشکلات مالی پیش روی این نهاد اعلام شده است خاطرنشان کرد: تا زمانی که راه یاب ملل تیم داری کند اداره ورزش و جوانان شهرستان در خدمت این تیم خواهد بود و از هیچ خدمت و تلاشی دریغ نخواهد کرد و از سایر تیم ها نیز همانند راه یاب ملل حمایت خواهد شد.

با توجه به اظهارات سرمربی، سرپرست، مدیر عامل و یکی از مربیان بین المللی والیبال می توان نتیجه گرفت که بودجه بسیار پایین تیم راه یاب ملل که دلیلی هم بر دیر بسته شدن این تیم داشت از دلیلهای اصلی نتیجه نگرفتن در لیگ برتر والیبال باشگاه های کشور است.

باید این واقعیت را قبول نماییم که اگر تیم راه یاب ملل کردستان بخواهد در لیگ برتر والیبال باشگاه های کشور که یکی از لیگ های معتبر جهان است باقی بماند نیازمند تخصیص اعتبارات و بودجه لازم است و مسئولان استان نیز باید قدر این فرصت را بدانند، چونکه که از بین ۳۱ استان کشور توانسته اند در لیگ برتر که معتبرترین لیگ آسیا است، یک سهمیه داشته باشند.منبع:

1399/11/01
12:51:52
0.0 / 5
1278
تگهای خبر: بازی , باشگاه , بیماری , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
بیلیارد