در اوج تحریم ها؛

خدمات نمودارگیری بومی در صنعت نفت و گاز توسعه یافت

خدمات نمودارگیری بومی در صنعت نفت و گاز توسعه یافت

به گزارش ایت بال خدمات نمودارگیری كاربردی در صنعت نفت و گاز كشور توسعه یافت. خدمتی كه در اوج تحریم ها به همت متخصصان ایرانی به صنایع مورد نیاز عرضه شد.به گزارش ایت بال به نقل از معاونت علمی و فناوری، یک شرکت دانش بنیان از سال ۸۴ برای عرضه خدمات فنی و تخصصی نمودارگیری در کشور شکل گرفت. این شرکت اولین مجموعه کاملاً خصوصی ایرانی در زمینه خدمات نمودارگیری به حساب می آید.
به گفته مرتضی عسگری مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، این مجموعه یکی از نمودهای انگیزه و پیشرفت در صنعت بالادستی نفت می باشد. دستاوردهای علم و فناورانه این شرکت هم گواه این ادعا است. در خلال این چند سال، بعنوان یکی از بهترین شرکت ها در تبدیل فرصت ها به پیشرفت و دستاوردهای قابل اتکا فعالیت نموده ایم.
این فعال فناور افزود: این شرکت از سال ۸۶ بعنوان یکی از شرکتهای مورد تأیید فنی و تخصصی قرارداد مستقیم عرضه خدمات نمودارگیری را با شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب منعقد کرد و این خدمت را به صنایع بالادستی نفت عرضه می کند.
عسگری درباره خدمات عرضه شده در شرکت، می گوید: خدمات نمودارگیری چاه یکی از خدمات شرکت ما است. نمودارگیری تولید در واقع ثبت داده های در ارتباط با اندازه گیری یک یا چند پارامتر سیال ساخته شده در چاه نفت و گاز است که از این داده ها برای توصیف یا پیشبینی رفتار چاه تولیدی استفاده می شود.
به گفته او، نمودارگیری تولید با اهداف گوناگونی همچون ارزیابی عملکرد دینامیکی و میزان تولید در بخش های مختلف چاه، عیب یابی مشکلات پیش آمده و پایش میزان اثربخشی عملیات تحریک یا تکمیل چاه انجام می گیرد.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان افزود: خدمات نمودارگیری این شرکت به شرکت نفت و شرکتهای تابعه را قادر می کند تا احتیاج به عملیات های پرخطر و هزینه زا را کاهش دهند. این شرکت با عرضه گستره ای وسیع از انواع نمودارگیری به صنعت نفت این امکان را می دهد تا به بالاترین سطوح تولید در تمامی شرایط خشکی و دریا برسد.
این فعال فناور تصریح کرد: ارزیابی یکپارچگی چاه یکی از خدماتی است که مجموعه ما عرضه می کند. یکپارچگی هر چاه سؤالی است که پاسخ آن از عهده هیچ ابزار یا اندازه گیری به تنهایی برنمی آید و احتیاج به ترکیب و راندن چندین ابزار و تفسیر یکپارچه اطلاعات دارد. عدم بررسی هرگونه نشتی هرچند کوچک می تواند عواقب مختلفی از کاهش تولیدی تا تخریب محیط زیست داشته باشد که خود باعث توقف تولید، تعمیرات هزینه بر و جرایم مختلف قانونی می باشد.
عسگری اضافه کرد: خدمات اندازه گیری اشباع سیالات مخزن هم جز خدمات عرضه شده ما است. بلافاصله بعد از تکمیل چاه و آغاز تولید، باید مخزن نفتی، برای پیشبینی رفتار آن و برنامه ریزی فرآیند تولید به صورت پیوسته مورد پایش قرار گیرد.
این فعال دانش بنیان اضافه کرد: ارزیابی نرخ تولید سطحی برخی اوقات نشانه خوبی است اما گاهی به منظور شناخت حرکت سیال در مخزن و بین چاه ها باید از اندازه‎گیری اشیا سیالات بهره برد.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان اظهار داشت: خدمات ارزیابی لوله چاه هم توسط متخصصان ما عرضه می شود. در صنایع استخراج نفت و گاز، بازیابی لوله اغلب عملیاتی از قبل پیشبینی نشده است. همینطور خدمات مشبک کاری فرآیندی است که برای سوراخ کردن لوله جداری عبور جریان سیال، از مخزن نفتی به درون ستون چاه، مورد استفاده قرار می گیرد. این عمل معمولاً به وسیله تفنگ های مخصوص انجام می شود.

1399/08/27
12:53:16
5.0 / 5
1013
تگهای خبر: بازی , خدمات , شنا , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
بیلیارد