۲۶ مهر، روز تربیت بدنی و ورزش،

ورزش، ابزار غیردارویی ارزان در درمان بیماری ها

ورزش، ابزار غیردارویی ارزان در درمان بیماری ها

به گزارش ایت بال خوزستان یك فیزیولوژیست ورزشی با اشاره به نقش فعالیت ورزشی بعنوان یك ابزار غیردارویی در درمان بیماری ها، اظهار داشت: ورزش بعنوان یك ابزار غیردارویی ارزان و قوی در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها، بهبود سلامتی و رفاه اجتماعی و افزایش نشاط و كیفیت زندگی در یك جامعه، امری مهم و ضروری می باشد.


توجه به ورزش و تلاش بر توسعه آن در بین همه اقشار جامعه، به علت آثار سودمندی است که از این امر به دست می آید و در مبارزه با کسالت و تنبلی، افزایش توانایی های جسمی و روحی، شجاعت، سلامت جسمانی و فکری تأثیر داشته و هم وسیله ای برای جمع گرایی و اجتماعی شدن است.
هفته تربیت بدنی همه ساله از ۲۶ مهر تا دوم آبان به منظور آشنایی جامعه با اهمیت و اثرات کاربردی ورزش در زندگی فردی و اجتماعی، اشاعه و ترویج ورزش در خانه و خانواده و هدایت و ارشاد جامعه به ورزش های همگانی برگزار می گردد.
دکتر حامد رضایی نسب در گفت و گو با ایسنا، درباره تأثیر ورزش بر سلامتی افراد و داشتن یک زندگی سالم، پرنشاط و بدون احتیاج به تحمیل هزینه های اقتصادی، اظهارکرد: مقتضیات زندگی امروز سبب شده که افراد خواسته یا ناخواسته بخش خیلی از زمان خود در طول روز را بدون انجام فعالیت ورزشی و جسمانی سپری کنند. همینطور تکنولوژی و فناوری مدرن امروز سبب شده که بسیاری از کارهای روزانه افراد که با صرف انرژی و در واقع با فعالیت جسمانی انجام می شدند، با فشار دادن یک کلید یا تنظیم ماشین های خودکار انجام شوند. به صورت کلی رشد علم و تکنولوژی سبب شده مردم یک جامعه گرفتار فقر حرکتی شوند و این بی تحرکی هم سبب افزایش ریسک مبتلا شدن به بیماری هایی در افراد شده است.
ارتباط بی تحرکی و مبتلا شدن به بیماری
وی افزود: تحقیقات گذشته نشان می دهد، افرادی که سرانه ورزشی آنها در طول روز زیاد است و فعالیت حرکتی مناسبی دارند، می توانند از مبتلا شدن به بسیاری از بیماری های ناشی از فقر حرکتی در امان باشند. بیماری هایی چون بیماری های قلبی عروقی (عروق کرونر و فشار خون بالا)، دیابت، چاقی، افزایش کلسترول، مشکلات روحی روانی، آلزایمر، پارکینسون، سارکوپنیا، پوکی استخوان، سرطان ها، کمر درد، دردهای عضلانی و اسکلتی، برگرفته از فقر حرکتی هستند و می توانند سبب صدمه هایی به شخص در طول عمر آن شوند.
بی توجهی ۶۰ درصد از افراد بزرگسال به میزان فعالیت بدنی
عضو خوزستانی بنیاد ملی نخبگان کشور با بیان این که فعالیتهای ورزشی و جسمانی، نقش تعیین کننده ای در سلامت جسمی، روحی روانی و قلبی عروقی افراد یک جامعه دارد، اظهار داشت: در حالیکه فعالیت بدنی منظم تاثیرات مفیدی در جلوگیری از شروع و درمان و حتی پیشرفت بسیاری از بیماری های مزمن دارد، مطالعات نشان می دهد که بیشتر از ۶۰ درصد از افراد بزرگسال در سرتاسر جهان به میزان فعالیت بدنی که توسط مراجع مربوطه سفارش می شود، عمل نمی کنند.
ورزش برای همه
وی با تاکید بر این که ورزش برای قشر خاصی نیست، اضافه کرد: فعالیت ورزشی منظم، مربوط به قشر خاص یا افراد خاصی از جامعه نیست چونکه ورزش و فعالیت جسمانی عامل تعیین کننده و مهم در حفظ سلامت تمام اقشار جامعه همچون زنان، مردان، افراد دارای معلولیت جسمی، اختلالات روانی، افراد دارای مشکلات جسمانی و... است. پس به صورت کلی نقش تعیین کننده فعالیت بدنی از هیچ کسی در جامعه ساقط نمی گردد و تمام افراد جامعه متناسب با جنس، سن و شرایط جسمانی شان باید از ورزش بعنوان امر لاینفک در طول زندگی سود ببرند.
ورزش یک ابزار غیردارویی برای درمان بیماری
رضایی نسب با اشاره به نقش فعالیت ورزشی بعنوان یک ابزار غیردارویی، عنوان کرد: ورزش بعنوان یک ابزار غیردارویی ارزان و قوی در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها، بهبود سلامتی و رفاه اجتماعی و افزایش نشاط و کیفیت زندگی در یک جامعه امری مهم و ضروری می باشد. همینطور منظور از فعالیت ورزشی صرفاً فعالیتهای شناخته شده و معلوم نیست که اصولا در باشگاه ها و پرداخت هزینه ها باشد. فعالیت بدنی با سوخت و ساز بدن ارتباط دارد، یعنی وقتی فرد فعالیت بدنی دارد، انرژی مصرف می کند. پس فعالیتهای بدنی روزمره مثل کار کشاورزی، انجام کارهای روزانه و از پله بالا رفتن و... هم می توانند منجر به بهبود و سلامتی شخص شوند. افراد یک جامعه باید به فعالیت ورزشی بعنوان یک وظیفه اساسی و امر مهم در زندگی نگاه کنند. یعنی به صورت مثال بتوانند برای انجام کارهای روزانه خود مسافت زیادی را بدون خودرو و با پا طی کنند. در تحقیقاتی در سال ۲۰۱۷ در زمینه سنجش مشکلات قلب عروقی بین افرادی که یک ورزش منظم و با برنامه انجام می دادند و افرادی که در رابطه با شغل شان ورزش می کردند و خودشان هم نمی دانستند فعالیت شان ورزش است، مشخص شد که افرادی که در رابطه با شغل شان فعالیت جسمانی و صرف انرژی دارند، مشکلات قلبی عروقی کمتری دارند.
تاثیر ورزش بر کاهش هزینه ها
وی با بیان این که پیش از این که به یکسری بیماری ها مبتلا شویم باید بدانیم هزینه های مرتبط برای درمان این بیماری ها برای یک نفر در جامعه چقدر می تواند صدمه زا باشد، اظهار داشت: سازمان بهداشت جهانی اعلام نموده هزینه های در رابطه با سلامت جوامع بعنوان بیشترین هزینه هایی است که می تواند برای یک شخص در جامعه ایجاد شود؛ هزینه اضافه وزن و چاقی و خطرات در رابطه با آن، هزینه بیماری های قلبی، سکته، دیابت، فشار خون، کلسترول، پوکی استخوان، اختلالات اسکلتی مثل آرتروز و کمردرد، مشکلات روانی و افسردگی، دردهای مزمن، بیماری های ناشی از عدم تحرک، مرگ زودرس و... می تواند هرینه زیادی بر دوش یک شخص بگذارد اما مطالعات نشان می دهد که ورزش می تواند سبب کاهش چاقی شده و خطر مبتلا شدن به بیماری های قلبی عروقی، سکته، دیابت، فشار خون و بیماری های در رابطه با این بیماری را کم کند. ضمن این که با انجام فعالیت ورزشی، سرطان هایی مثل ریه، روده بزرگ و پروستات تا حدود زیادی بهبود پیدا می کند. همینطور از پوکی استخوان جلوگیری می کند و بر سلامتی روان تأثیر بسزایی گذاشته و منجر به افزایش نشاط و انگیزه افراد می شود و کیفیت زندگی و رضایت از زندگی با فعالیت ورزشی به طرز معنا داری بهبود پیدا می کند.
ورزش پلی برای صلح و دوستی
این مدرس دانشگاه بیان نمود: همینطور ورزش از صدمه دیدگی های مزمن و مشکلات ستون فقرات جلوگیری می کند و خطر مرگ زودرس هم به صورت معنا داری کاسته می شود. انجام فعالیت ورزشی، کیفیت خواب را بهبود بخشیده و در کاهش استرس و افزایش اعتماد به نفس تاثیری بسیاری دارد و در استقلال افراد، افزایش انگیزه و پیشگیری از افسردگی در افراد سالمند هم کمک شایانی دارد. ورزش مبتلا شدن به رفتارهای پرخطر اجتماعی همچون اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکی را کاهش داده و سبب کاهش هزینه های صنعت هم می شود چونکه مطالعات نشان می دهد بازدهی افراد ورزشکار نسبت به آن هایی که ورزش نمی کنند بالا است. همینطور ورزش در سرمایه گذاری برای نسل آینده سالم تأثیر دارد و پلی برای ارتباطات صمیمانه، صلح و دوستی و تعامل اجتماعی است.
ارمغان یک عمر سلامتی با ورزش
وی با بیان این که تحقطقات نشان می هد، ورزش می تواند یک عمر سلامتی را برای فرد به ارمغان آورد هم عنوان کرد: ورزش بعنوان یک ابزار غیر دارویی برای بسیاری از بیماری های مزمن پیشنهاد می شود و مطالعات نشان می دهد، هزینه های بی تحرکی در جوامع آنقدر زیاد است که می تواند مشکلات عدیده ای برای جوامع ایجاد کند. ازاین رو پیشنهاد می شود که فعالیت جسمانی و بدنی با شدت مناسب حداقل یک ساعت در روز جهت محافظت از افراد مقابل بسیاری از بیماری های مزمن و بهبود سلامت جسمانی و روانی و حل مشکلات اجتماعی در هر سن و جنس، مفید می باشد. ازاین رو افراد باید به ورزش بعنوان یک لزوم در طول زندگی نگاه کنند، نه یک چالش.
منبع:

1399/08/06
12:00:33
5.0 / 5
1765
تگهای خبر: باشگاه , بیماری , جت , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بیلیارد