۲۶ مهر، روز تربیت بدنی و ورزش،

ورزش، ابزار غیردارویی ارزان در درمان بیماری ها

ورزش، ابزار غیردارویی ارزان در درمان بیماری ها

خوزستان یك فیزیولوژیست ورزشی با اشاره به نقش فعالیت ورزشی بعنوان یك ابزار غیردارویی در درمان بیماری ها، اظهار داشت: ورزش بعنوان یك ابزار غیردارویی ارزان و قوی در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها، بهبود سلامتی و رفاه اجتماعی و افزایش نشاط و كیفیت زندگی در یك جامعه، امری مهم و ضروری می باشد.


توجه به ورزش و تلاش بر توسعه آن در بین همه اقشار جامعه، به سبب آثار سودمندی است که از این امر به دست می آید و در مبارزه با کسالت و تنبلی، افزایش توانایی های جسمی و روحی، شجاعت، سلامت جسمانی و فکری تاثیر داشته و نیز وسیله ای برای جمع گرایی و اجتماعی شدن است.
هفته تربیت بدنی همه ساله از ۲۶ مهر تا دوم آبان بمنظور آشنایی جامعه با اهمیت و اثرات کاربردی ورزش در زندگی فردی و اجتماعی، اشاعه و ترویج ورزش در خانه و خانواده و هدایت و ارشاد جامعه به ورزش های همگانی برگزار می گردد.
دکتر حامد رضایی نسب در گفت و گو با ایسنا، درباره تاثیر ورزش بر سلامتی افراد و داشتن یک زندگی سالم، پرنشاط و بدون نیاز به تحمیل هزینه های اقتصادی، اظهارکرد: مقتضیات زندگی امروز سبب شده که افراد خواسته یا ناخواسته بخش خیلی از زمان خود در طول روز را بدون انجام فعالیت ورزشی و جسمانی سپری کنند. همین طور تکنولوژی و فناوری مدرن امروز سبب شده که بسیاری از کارهای روزانه افراد که با صرف انرژی و در واقع با فعالیت جسمانی انجام می شدند، با فشار دادن یک کلید یا تنظیم ماشین های خودکار انجام شوند. بطور کلی رشد علم و تکنولوژی سبب شده مردم یک جامعه گرفتار فقر حرکتی شوند و این بی تحرکی نیز موجب افزایش ریسک مبتلاشدن به بیماری هایی در افراد شده است.
ارتباط بی تحرکی و مبتلاشدن به بیماری
وی افزود: تحقیقات گذشته نشان می دهد، افرادی که سرانه ورزشی آنها در طول روز زیاد است و فعالیت حرکتی مناسبی دارند، می توانند از مبتلاشدن به بسیاری از بیماری های ناشی از فقر حرکتی در امان باشند. بیماری هایی چون بیماری های قلبی عروقی (عروق کرونر و فشار خون بالا)، دیابت، چاقی، افزایش کلسترول، مشکلات روحی روانی، آلزایمر، پارکینسون، سارکوپنیا، پوکی استخوان، سرطان ها، کمر درد، دردهای عضلانی و اسکلتی، برگرفته از فقر حرکتی هستند و می توانند موجب لطمه هایی به شخص در طول عمر آن شوند.
بی توجهی ۶۰ درصد از افراد بزرگسال به میزان فعالیت بدنی
عضو خوزستانی بنیاد ملی نخبگان کشور با بیان این که کارهای ورزشی و جسمانی، نقش تعیین کننده ای در سلامت جسمی، روحی روانی و قلبی عروقی افراد یک جامعه دارد، اظهار داشت: در صورتیکه فعالیت بدنی منظم تاثیرات مفیدی در پیش گیری از شروع و درمان و حتی پیشرفت بسیاری از بیماری های مزمن دارد، مطالعات نشان می دهد که بیش از ۶۰ درصد از افراد بزرگسال در سراسر جهان به میزان فعالیت بدنی که توسط مراجع مربوطه سفارش می شود، عمل نمی کنند.
ورزش برای همه
وی با تاکید بر این که ورزش برای قشر خاصی نیست، اضافه کرد: فعالیت ورزشی منظم، مربوط به قشر خاص یا افراد خاصی از جامعه نیست برای اینکه ورزش و فعالیت جسمانی عامل تعیین کننده و مهم در حفظ سلامت تمام اقشار جامعه همچون زنان، مردان، افراد دارای معلولیت جسمی، اختلالات روانی، افراد دارای مشکلات جسمانی و... است. پس بطور کلی نقش تعیین کننده فعالیت بدنی از هیچ کسی در جامعه ساقط نمی گردد و تمام افراد جامعه متناسب با جنس، سن و شرایط جسمانی شان باید از ورزش بعنوان امر لاینفک در طول زندگی سود ببرند.
ورزش یک ابزار غیردارویی برای درمان بیماری
رضایی نسب با اشاره به نقش فعالیت ورزشی بعنوان یک ابزار غیردارویی، عنوان کرد: ورزش بعنوان یک ابزار غیردارویی ارزان و قوی در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها، بهبود سلامتی و رفاه اجتماعی و افزایش نشاط و کیفیت زندگی در یک جامعه امری مهم و ضروری می باشد. همین طور منظور از فعالیت ورزشی فقط کارهای شناخته شده و معین نیست که اصولا در باشگاه ها و پرداخت هزینه ها باشد. فعالیت بدنی با سوخت و ساز بدن ارتباط دارد، یعنی وقتی فرد فعالیت بدنی دارد، انرژی مصرف می کند. پس کارهای بدنی روزمره مثل کار کشاورزی، انجام کارهای روزانه و از پله بالا رفتن و... نیز می توانند منجر به بهبود و سلامتی شخص شوند. افراد یک جامعه باید به فعالیت ورزشی بعنوان یک وظیفه اساسی و امر مهم در زندگی نگاه کنند. یعنی بطور مثال بتوانند برای انجام کارهای روزانه خود مسافت زیادی را بدون خودرو و با پا طی کنند. در تحقیقاتی در سال ۲۰۱۷ در زمینه سنجش مشکلات قلب عروقی بین افرادی که یک ورزش منظم و با برنامه انجام می دادند و افرادی که در رابطه با شغل شان ورزش می کردند و خودشان هم نمی دانستند فعالیت شان ورزش است، مشخص شد که افرادی که در رابطه با شغل شان فعالیت جسمانی و صرف انرژی دارند، مشکلات قلبی عروقی کمتری دارند.
تاثیر ورزش بر کاهش هزینه ها
وی با بیان این که پیش از این که به یکسری بیماری ها مبتلا شویم باید بدانیم هزینه های مرتبط برای درمان این بیماری ها برای یک نفر در جامعه چقدر می تواند لطمه زا باشد، اظهار داشت: سازمان بهداشت جهانی اعلام نموده هزینه های در رابطه با سلامت جوامع بعنوان بیشترین هزینه هایی است که می تواند برای یک شخص در جامعه ایجاد شود؛ هزینه اضافه وزن و چاقی و خطرات در رابطه با آن، هزینه بیماری های قلبی، سکته، دیابت، فشار خون، کلسترول، پوکی استخوان، اختلالات اسکلتی مثل آرتروز و کمردرد، مشکلات روانی و افسردگی، دردهای مزمن، بیماری های ناشی از عدم تحرک، مرگ زودرس و... می تواند هرینه زیادی بر دوش یک شخص بگذارد اما مطالعات نشان می دهد که ورزش می تواند موجب کاهش چاقی شده و خطر مبتلاشدن به بیماری های قلبی عروقی، سکته، دیابت، فشار خون و بیماری های در رابطه با این بیماری را کم کند. ضمن این که با انجام فعالیت ورزشی، سرطان هایی مثل ریه، روده بزرگ و پروستات تا حدود زیادی بهبود پیدا می کند. همین طور از پوکی استخوان جلوگیری می کند و بر سلامتی روان تاثیر بسزایی گذاشته و منجر به افزایش نشاط و انگیزه افراد می شود و کیفیت زندگی و رضایت از زندگی با فعالیت ورزشی به طرز معنا داری بهبود پیدا می کند.
ورزش پلی برای صلح و دوستی
این مدرس دانشگاه بیان کرد: همین طور ورزش از لطمه دیدگی های مزمن و مشکلات ستون فقرات جلوگیری می کند و خطر مرگ زودرس نیز به صورت معنا داری کاسته می شود. انجام فعالیت ورزشی، کیفیت خواب را بهبود بخشیده و در کاهش استرس و افزایش اعتماد به نفس تاثیری بسیاری دارد و در استقلال افراد، افزایش انگیزه و جلوگیری از افسردگی در افراد سالمند نیز کمک شایانی دارد. ورزش مبتلاشدن به رفتارهای پرخطر اجتماعی همچون اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکی را کاهش داده و موجب کاهش هزینه های صنعت نیز می شود برای اینکه مطالعات نشان می دهد بازدهی افراد ورزشکار نسبت به آن هایی که ورزش نمی کنند بالا است. همین طور ورزش در سرمایه گذاری برای نسل آینده سالم تاثیر دارد و پلی برای ارتباطات صمیمانه، صلح و دوستی و تعامل اجتماعی است.
ارمغان یک عمر سلامتی با ورزش
وی با بیان این که تحقطقات نشان می هد، ورزش می تواند یک عمر سلامتی را برای فرد به ارمغان آورد نیز عنوان کرد: ورزش بعنوان یک ابزار غیر دارویی برای بسیاری از بیماری های مزمن پیشنهاد می شود و مطالعات نشان می دهد، هزینه های بی تحرکی در جوامع آنقدر زیاد است که می تواند مشکلات عدیده ای برای جوامع ایجاد کند. بدین سبب پیشنهاد می شود که فعالیت جسمانی و بدنی با شدت مناسب حداقل یک ساعت در روز جهت محافظت از افراد مقابل بسیاری از بیماری های مزمن و بهبود سلامت جسمانی و روانی و حل مشکلات اجتماعی در هر سن و جنس، مفید می باشد. بدین سبب افراد باید به ورزش بعنوان یک لزوم در طول زندگی نگاه کنند، نه یک چالش.1399/07/30
13:14:15
5.0 / 5
1785
تگهای خبر: باشگاه , بیماری , جت , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
بیلیارد