نحوه بارگیری كربوهیدرات ها

نحوه بارگیری كربوهیدرات ها

كربوهیدرات ها منابع اصلی تامین انرژی بدن هستند و عموما به انواع پیچیده و ساده تقسیم می شوند.


به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، کربوهیدرات ها شامل حبوبات، غلات و سبزیجات نشاسته ای مانند سیب زمینی، نخود و ذرت هستند؛ کربوهیدرات های ساده نیز عموما در میوه ها، شیر، قندهای ساده مانند آبنبات و سایر شیرینی ها یافت می شوند. در پروسه هضم نیز، کربوهیدرات ها به اجزای سازنده شکسته و وارد جریان خون می شوند تا با ورود به سلول ها به تامین انرژی کمک کنند، قند نیز به صورت گلیکوژن در کبد ذخیره می شود.
افزایش ذخایر انرژی
بر طبق این مطلب که از طرف کیمیا معینی افشاری، عضو کمیته سلامت فدراسیون پزشکی ورزشی تهیه شده و در اختیار ایسنا قرار گرفته آمده است: عضلات مقادیر کمی گلیکوژن را برای تامین انرژی کافی در حین فعالیت ورزشی ذخیره می کنند و در صورتیکه فعالیت ورزشی بیش از ۹۰ دقیقه به طول بینجامد، ذخایر گلیکوژن عضلات کاهش پیدا می کند و ممکنست موجب خستگی و کاهش عملکرد جسمانی شود، این درحالی است که با بارگیری کربوهیدرات می توانید ذخایر انرژی را افزایش دهید که در نهایت برای مدت طولانی تری به کارهای استقامتی بپردازید.
بارگیری کربوهیدرات
بارگیری کربوهیدرات معمولا یک هفته قبل از کارهای شدید استقامتی انجام می شود. یک تا سه روز قبل از تمرین، مسابقه و رقابت می توانید میزان کربوهیدرات دریافتی را ۸ تا ۱۲ گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن افزایش و در این دوران سفارش می شود مصرف غذاهای چرب را کاهش دهید.
نیاز به کربوهیدرات به میزان کالری مورد نیاز و هدف تمرینی بستگی دارد، میزان سفارش شده کربوهیدرات برای خیلی از ورزشکاران پنج تا هفت گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن است، اما نیاز به کربوهیدرات در ورزشکاران استقامتی ممکنست به ۱۲ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن نیز افزایش یابد.
انتخاب میان وعده برای بارگیری کربوهیدرات
۱۲۰ گرم نان، حدود ۵۰ گرم کربوهیدرات و ۲۶۰ کیلوکالری انرژی برای بدن فراهم می آورد، یک لیوان (۲۴۰ سی سی) شیر کم چرب، ۱۸ گرم کربوهیدرات و ۱۲۵ کیلوکالری انرژی دارد و با مصرف ۳۶۰ میلی لیتر شیرکاکائو کم چرب، می توانید ۴۶ گرم کربوهیدرات و ۲۸۵ کیلوکالری انرژی برای بدن تامین کنید.
باید بدانید که ۲ قاشق غذاخوری عسل، ۳۵ گرم کربوهیدرات و ۱۲۸ کیلوکالری انرژی دارد، یک عدد موز متوسط ۲۷ گرم کربوهیدرات و ۱۰۵ کیلوکالری انرژی برای بدن فراهم می آورد، یک فنجان غلات صبحانه با کشمش و بادام، حدود ۷۴ گرم کربوهیدرات و ۳۶۰ کیلوکالری انرژی دارد، ۳۶۰ میلی لیتر آب انگور، حاوی ۵۵ گرم کربوهیدرات و ۲۲۵ کیلوکالری انرژی است و ماست میوه ای کم چرب، ۴۷ گرم کربوهیدرات و ۲۵۰ کیلوکالری انرژی دارد.
بارگیری کربوهیدرات می تواند به تامین انرژی بیشتر در ورزش های استقامتی کمک نماید و به دنبال آن خستگی کاهش و عملکرد ورزشی افزایش می یابد. با وجود این، بارگیری کربوهیدرات برای همه افراد به یک اندازه موثر نیست و اثربخشی بارگیری کربوهیدرات به آمادگی جسمانی، میزان هیدراتاسیون و شدت فعالیت بدنی بستگی دارد.
برای ورزشکاران مرد بارگیری کربوهیدرات، به افزایش ذخایر گلیکوژن عضلات حتی تا ۱۰۰ درصد نسبت به سطح اولیه، منجر می شود و ممکنست زنان ورزشکار برای بهره مند شدن از مزایای بارگیری کربوهیدرات به اندازه مردان نیاز داشته باشند که کالری دریافتی خودرا بالا برند. در حین تمرین نیز سفارش می شود به ازای هر یک تا ۲ ساعت، ۳۰ تا ۶۰ گرم کربوهیدرات به شکل نوشیدنی های ورزشی، میوه ها و آبنبات ها مصرف شود و هم چنین مصرف غذاهای غنی از کربوهیدرات پس از ورزش استقامتی فراموش نشود.
عوارض جانبی احتمالی
بارگیری کربوهیدرات برای همه ورزشکاران استقامتی سفارش نمی گردد و ممکنست اثرات نامطلوبی مانند مشکلات گوارشی و تغییرات در قند خون را به همراه داشته باشند.1399/07/28
16:09:47
5.0 / 5
1938
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
بیلیارد